Průvodce po bipolární poruše a vztazích

Romantika a bipolární porucha

Změny nálad spojené s bipolární poruchou mohou způsobit extrémní změny v chování. Během manických epizod může mít člověk s bipolární poruchou neobvyklé množství energie a nemusí být schopen spát. Při prožívání depresivních epizod může člověk s bipolární poruchou působit unaveně a smutně. Možná nebudou chtít jít ven nebo dělat věci.

Tyto velké změny nálad mohou ztížit komunikaci a socializaci. I když symptomy bipolární poruchy lze zvládnout léky a psychoterapií, mohou si stále vybírat daň ve vztazích, možná zvláště v romantických.

Pokračujte v čtení a dozvíte se, jak zvládnout romantický vztah, ať už máte vy nebo váš partner bipolární poruchu.

Romantické vztahy, pokud máte bipolární poruchu

Pokud máte bipolární poruchu, možná již znáte dopad, který může mít váš stav na romantický vztah. Můžete se cítit nervózní ze zahájení nového vztahu a nalezení „správného“ času, kdy svému partnerovi řeknete, že máte bipolární poruchu.

Tyto obavy jsou pochopitelné, ale je důležité mít na paměti, že můžete mít zdravý romantický vztah. Pro nejlepší šanci na úspěch v novém vztahu nezapomeňte komunikovat otevřeně a dodržovat svůj léčebný plán.

Co můžeš udělat

  • Řekněte svému partnerovi o své poruše. Udělejte to, než se k této osobě dlouhodobě zavážete. Popište, co mohou očekávat, když zažíváte změnu nálady. Je také užitečné jim říct, co obvykle děláte, abyste zvládli své nálady. Tímto způsobem nebude váš partner překvapen, když zažijete epizodu nálady. Mohou vám dokonce pomoci překonat to.
  • Držte se svého léčebného plánu. Snad nejlepším způsobem, jak snížit stres ve vztahu, je dodržovat svůj léčebný plán. To může pomoci minimalizovat vaše příznaky a snížit závažnost vašich změn nálady. Diskutujte o svém léčebném plánu se svým partnerem, aby vám mohl pomoci udržet si přehled.
  • Udržujte otevřenou komunikační linku. Řekněte svému partnerovi, když ucítíte změnu nálady, aby nebyl znepokojen náhlou změnou vašeho chování. Otevřete jim také, když vám řeknou, že si všimnou, že vaše nálada je „jiná“. Jiní mohou mnohokrát vidět změny v naší náladě, když my nemůžeme.
  • Buď upřímný. Pokud máte těžkou epizodu a bojujete se svými příznaky, neváhejte o tom informovat svého partnera a požádat o pomoc, když ji potřebujete. Pokud například zažíváte depresivní epizodu a nechce se vám vyjít z domu, vysvětlete to svému partnerovi místo výmluvy, abyste zůstali doma.

Romantické vztahy s někým, kdo má bipolární poruchu

Randit s někým s bipolární poruchou může být náročné, protože nemůžete ovlivnit, kdy váš partner zažije změnu nálady. Aby váš vztah uspěl, zaměřte se na komunikaci, podpořte plán léčby svého partnera a nezapomeňte se o sebe postarat.

Co můžeš udělat

  • Vzdělávejte se. Toto je první věc, kterou byste měli udělat, když navážete vztah s někým, kdo má bipolární poruchu. Přečtěte si o tomto stavu, abyste pochopili, s čím se váš partner potýká – a co budete řešit vy.
  • Zeptejte se na jejich zkušenosti. Zeptejte se svého partnera, jak se chovají při změnách nálady a co dělají, aby zvládli své nálady. Je také užitečné se jich zeptat, co můžete dělat, pokud vůbec něco, abyste jim během těchto epizod pomohli.
  • Zkuste být trpěliví. Může být frustrující, pokud nálada vašeho partnera narušuje vaše seznamovací plány. Když nastanou těžké časy, zhluboka se nadechněte a pamatujte, že to je podmínka – ne váš partner -, co způsobuje vaši frustraci. Udělejte si přestávku, pokud ji potřebujete, ať už jde o procházku po bloku nebo víkend strávený mimo partnera.
  • Být otevřený. Je důležité s partnerem otevřeně komunikovat. Řekněte jim, jak se cítíte, ale nikdy je neobviňujte z jejich poruchy.
  • Podpořte jejich péči. Nejlepší šance vašeho partnera na zvládnutí jejich stavu spočívá v dodržování léčebného plánu. Svou podporu jim můžete ukázat tím, že jim pomůžete dodržovat léčebný plán vytvořený jejich lékařem.
  • Získejte podporu, když ji potřebujete. Někdy můžete potřebovat pomoc při zvládání stavu vašeho partnera a jeho vlivu na váš vztah. Zajistěte si vlastní podpůrný systém přátel, blízkých a poradců, kteří vám mohou poskytnout rady a povzbuzení, když to budete potřebovat.

Takeaway

Provedení těchto kroků může vašemu vztahu prospět, ale bipolární porucha může občas ve vztahu způsobit napětí – i když oba víte, co můžete očekávat. To není neobvyklé. Mějte však na paměti, že ať už máte bipolární poruchu nebo chodíte s někým s tímto onemocněním, je možné navázat a udržovat zdravý a naplňující vztah.

Ke klíčům úspěchu patří udržení otevřené komunikační linky, zajištění toho, aby osoba s bipolární poruchou dodržovala svůj léčebný plán, a získání podpory, když ji potřebujete.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY