Průzkum Healthline odhaluje, že většina Američanů ví o nebezpečích cukru, ale neví, co s tím dělat

Nejste sami, pokud jde o boj s konzumací méně cukru.

Healthline se zeptala 3 223 Američanů z celé země na jejich zvyky při spotřebě cukru a povědomí o přidaném cukru v potravinách.* Více než polovina respondentů (62 procent) se obává vlivu cukru a toho, jak ovlivňuje jejich obvod pasu, a 40 procent respondentů se pravděpodobně budou cítit provinile za to, že jedí příliš mnoho cukru oproti sacharidům (22 procent) nebo tukům (18 procent). Jedna třetina dotázaných chce přijmout opatření ke snížení příjmu cukru a 1 z 10 (10 procent) se s cukrem rozloučil. Překvapivě 2 ze 3 špatně hádají, které oblíbené potraviny obsahují více cukru. Lidé si třikrát častěji vyberou slazené balené cereálie před trendy „avo toastem“ (možná to není tak trendy, jak jsme si mysleli).

Rozejít se je těžké

Jistě, víme, že cukr je špatný, a dokonce se cítíme provinile, že ho sníme příliš mnoho, ale naše každodenní chutě možná vítězí nad tímto vědomím. Ačkoli 86 procent respondentů průzkumu věří, že vědí o negativním vlivu cukru na zdraví, 40 procent stále jí příliš mnoho – a cítí se kvůli tomu provinile. A pokud jde o zdraví našich blízkých, 65 procent si myslí, že přítel nebo člen rodiny by mohl být závislý na cukru.

Průzkum Healthline ukázal, že téměř polovina (45 procent) lidí je překvapena zjištěním, že cukr má stejné návykové vlastnosti jako heroin, kokain, pervitin a nikotin. Vezmeme-li v úvahu, že většinu respondentů průzkumu tvořili odběratelé newsletteru Healthline.com, kteří se přikláněli k tomu, aby byli zdravotně důvtipnější, je tento výsledek průzkumu ještě ohromující.*

Výzkum ukázal, že mozek zachází s cukrem v podstatě stejným způsobem jako s jinými návykovými drogami: Toužíme stále více, abychom získali stejnou euforii.V populárních a sociálních médiích je běžné vidět, jak se autoři na toto téma označují jako „cukrové feťáky“ podobně, jako lidé označují jiné závislosti. Fuj!

Nadměrný příjem cukru může navíc hrát roli při snižování přirozené reakce mozku na stres. Přeskočíte pracovní termín? Sáhnout po opravě plné cukru by ve skutečnosti mohlo maskovat reakci těla na boj nebo útěk. Experimentální výzkum provedený v roce 2014 na Kalifornské univerzitě v Davisu odhalil, že cukr, nikoli aspartam, blokoval uvolňování stresového hormonu kortizolu. Při rozchodu s cukrem si musíme dávat pozor na naše emocionální i sociální spouštěče. Odborníci radí, že když si budeme více všímat svých emocí, včetně stresu, bude snazší omezovat chování.

Znát čísla: Cukr je dobrý ‘4’ nic

Spotřebitelé si nejsou vědomi obsahu cukru v některých nejběžnějších a nejoblíbenějších potravinách, zejména ve výrobcích spojených s tvrzeními o zdravém stravování, jako jsou ochucené jogurty, granola a energetické tyčinky. Přibližně polovina (49 procent) respondentů uvádí, že je těžké zjistit, kolik cukru jedí, a více než 1 ze 3 (38 procent) nedůvěřuje etiketám na potravinách. Většina (70 procent) neví, kolik gramu cukru odpovídá v lžičkách nebo kaloriích, a mezi 30 procenty, kteří si myslí, že znají měření, je pouze polovina schopna správně odpovědět, že 1 čajová lžička cukru se rovná 4 gramům ( nebo 16 kalorií) cukru.

American Heart Association doporučený příjem přidaných cukrů není vyšší než 36 gramů, 9 čajových lžiček nebo 150 kalorií denně pro muže a 24 gramů, 6 čajových lžiček nebo 100 kalorií denně pro ženy.

Jaký je dobrý trik, jak si zapamatovat tento matematický problém? Seznamte se s tabulkami časů pro čtyři: 36 gramů děleno 4 gramy se rovná 9 čajovým lžičkám. A 24 gramů děleno 4 gramy se rovná 6 čajovým lžičkám. Opakujte to znovu: 4 gramy se rovnají 1 čajové lžičce. Určitě to není hodné tetování, ale 4 je důležité číslo, které si musíte zapamatovat, když se snažíte sledovat denní příjem při čtení etiket na potravinách.

Pokud sníte jednu porci Stonyfield Organic Smooth & Creamy Lowfat Strawberry jogurt (20 gramů cukru) a jednu porci Bear Naked Chocolate Elation Granola (7 gramů cukru), snědli jste již 27 gramů cukru, než jste vyrazili do práce nebo škola. Pokud jste žena, právě jste překročili denní doporučený limit pro přidaný cukr v jídle. Pokud jste muž, máte štěstí, pár gramů vám zbývá na zbytek dne. Náš průzkum však odhalil, že pouze 5 procent si myslí, že snídaně je největším problémem, pokud jde o vyhýbání se cukru.

Kolik cukru? Nové štítky s nutričními údaji

Nové štítky s nutričními údaji budou spuštěny 26. července 2018. Doufáme, že tyto nové štítky spotřebitelům jasněji odhalí, kolik celkového a přidaného cukru je v našich balených potravinách. To je slibné, protože právě teď podle našeho průzkumu většina lidí neví, jak číst etikety na potravinách, protože to souvisí s jejich celkovým zdravím.

Mnozí z nás nakupují potraviny na cestách a mají ještě méně času na studium nebo dešifrování etiket. Ale i s novým označováním nutričních údajů budeme muset počítat, protože cukr je uveden v gramech. Ať už jste dobří v matematice nebo ne, stále jíme příliš mnoho cukru a možná o tom nevíme. „Některé odhady uvádějí průměrný příjem cukru u dospělých téměř 130 liber ročně – což je úžasné množství jakékoli látky, natož takové, které má tak katastrofální zdravotní důsledky,“ napsal Dr. Frank Lipman, zakladatel a ředitel wellness centra Eleven Eleven. v New Yorku.

Cukr IQ selhává

Náš průzkum zjistil, že zatímco alespoň jedna třetina kontroluje cukr v potravinách obvykle spojených s vysokým obsahem cukru, jako jsou sušenky nebo mražené dezerty, respondenti méně často kontrolují skryté cukry v dresincích, omáčkách nebo kořeních. Průzkum ukázal, že 2 ze 3 špatně hádají, které oblíbené potraviny obsahují více cukru. Většina lidí (67 procent) předpokládala, že čokoládový croissant Starbucks má více cukru než jahodový jogurt Dannon. Jogurt má ve skutečnosti 24 gramů cukru ve srovnání s 10 gramy obsaženými v čokoládovém croissantu.

Američané chtějí jíst méně cukru, ale mají potíže s určením, které potraviny představují největší hrozbu překročení celkové doporučené denní spotřeby.

Příklady:

  • Dejte si pozor na cukr skrývající se za jinými sděleními: YoBaby Yogurt, organický jogurt pro děti od 6 měsíců do 2 let, obsahuje 9 gramů cukru v každé porci (přes 2 čajové lžičky). Šokující je, že je to také značka „č. 1 doporučená pediatrem“.
  • Nejsou to jen sladké věci: Ručně házená malá sýrová pizza Domino s omáčkou marinara má asi 9 gramů cukru.
  • Dávejte pozor na nápoje: Jedna plechovka (nebo 11 tekutých uncí) Coco Libre Organic Coconut Water obsahuje 20 gramů cukru.

Dobré zprávy

Klíčem ke šťastnému a zdravému tělu je dát svému tělu to, co potřebuje. Nahrazení zpracovaných cukrů zdravějšími přírodními zdroji k nasycení a nahrazení fyzických chutí je prvním krokem spolu s hledáním způsobů, jak snížit naše emocionální spouštěče. Další pomoc najdete v Praktickém průvodci 12 kroků k rozchodu s cukrem společnosti Healthline.

„Náš průzkum nám řekl, že pro naše miliony měsíčních návštěvníků musíme skutečně udělat více,“ řekl David Kopp, CEO Healthline. „Naše zjištění poukázala na jednoduchou osvětu o cukru jako hlavní chybějící složce pro lidi, kteří již chtějí cukr omezit. Když jsem se rozešel s cukrem, prvních pár dní bylo těžkých, ale nakonec to bylo jednodušší a mnohem přínosnější, než jsem čekal.“

“Vedeme především s empatií,” řekla Tracy Stickler, šéfredaktorka. „Ať už jde o rozchod nebo úplný rozvod s cukrem, potřebujeme praktickou pomoc. S veškerým nedávným tiskem o politice cukru a o tom, kdo je za to vinen, jsme se rozhodli, že nastal čas přenést problémy od lobbistického stolu k jídelnímu stolu spolu s důvěryhodnými radami od odborníků a skutečnými životními úspěchy.“

*Průzkumy Healthline byly provedeny od 22. září do 5. října 2016 mezi národním vzorkem 2 723 návštěvníků Healthline a národním vzorkem 500 online spotřebitelů. Zjištění jsou statisticky významná na 95% hladině spolehlivosti s +/- 5% hranicí chyby.

Podívejte se, proč je čas na #BreakUpWithSugar

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY