Pterygium

Pterygium

Pterygium je růst spojivky nebo sliznice, který pokrývá bílou část oka nad rohovkou. Rohovka je čirý přední kryt oka. Tento benigní nebo nerakovinný růst má často tvar klínu. Pterygium obvykle nezpůsobuje problémy ani nevyžaduje léčbu, ale může být odstraněno, pokud narušuje vaše vidění.

Co to způsobuje?

Přesná příčina pterygia není známa. Jedním z vysvětlení je, že přílišné vystavení ultrafialovému (UV) světlu může vést k těmto růstům. Vyskytuje se častěji u lidí, kteří žijí v teplém podnebí a tráví hodně času venku ve slunném nebo větrném prostředí. Lidé, jejichž oči jsou pravidelně vystavovány určitým prvkům, mají vyšší riziko vzniku tohoto stavu. Mezi tyto prvky patří:

 • pyl
 • písek
 • kouř
 • vítr

Jaké jsou příznaky?

Pterygium ne vždy způsobuje příznaky. Když se tak stane, příznaky jsou obvykle mírné. Mezi běžné příznaky patří zarudnutí, rozmazané vidění a podráždění očí. Můžete také cítit pálení nebo svědění. Pokud se pterygium zvětší dostatečně velké, aby pokrylo vaši rohovku, může rušit vaše vidění. Silné nebo větší pterygium může také způsobit, že máte pocit, že máte v oku cizí předmět. Pokud máte pterygium, možná nebudete moci nadále nosit kontaktní čočky kvůli nepohodlí.

jak je to vážné?

Pterygium může vést k vážným jizvám na rohovce, ale to je vzácné. Zjizvení na rohovce je třeba léčit, protože může způsobit ztrátu zraku. V menších případech léčba obvykle zahrnuje oční kapky nebo masti k léčbě zánětu. V závažnějších případech může léčba zahrnovat chirurgické odstranění pterygia.

Jak se diagnostikuje?

Diagnostika pterygia je jednoduchá. Váš oční lékař může diagnostikovat tento stav na základě fyzického vyšetření pomocí štěrbinové lampy. Tato lampa umožňuje lékaři vidět vaše oko pomocí zvětšení a jasného osvětlení. Pokud váš lékař potřebuje provést další testy, mohou zahrnovat:

 • Test zrakové ostrosti. Tento test zahrnuje čtení písmen na grafu oka.
 • Topografie rohovky. Tato lékařská mapovací technika se používá k měření změn zakřivení rohovky.
 • Fotodokumentace. Tento postup zahrnuje pořizování snímků pro sledování rychlosti růstu pterygia.

Jak se léčí?

Pterygium obvykle nevyžaduje žádnou léčbu, pokud vám neblokuje vidění nebo nezpůsobuje vážné nepohodlí. Váš oční lékař může chtít občas zkontrolovat vaše oči, aby zjistil, zda růst způsobuje problémy se zrakem.

Léky

Pokud pterygium způsobuje velké podráždění nebo zarudnutí, může vám lékař předepsat oční kapky nebo oční masti, které obsahují kortikosteroidy ke snížení zánětu.

Chirurgická operace

Váš lékař může doporučit operaci k odstranění pterygia, pokud oční kapky nebo masti neposkytují úlevu. Chirurgie se také provádí, když pterygium způsobuje ztrátu zraku nebo stav nazývaný astigmatismus, který může mít za následek rozmazané vidění. Můžete také diskutovat o chirurgických zákrocích se svým lékařem, pokud chcete pterygium odstranit z kosmetických důvodů.

S těmito operacemi je spojeno několik rizik. V některých případech se pterygium může vrátit po chirurgickém odstranění. Vaše oko se může po operaci také cítit suché a podrážděné. Váš lékař může předepsat léky, které poskytují úlevu a snižují riziko, že pterygium znovu naroste.

Jak mohu zabránit získání pterygia?

Pokud je to možné, vyhněte se vystavení faktorům prostředí, které mohou způsobit pterygium. Můžete zabránit vývoji pterygia tím, že budete nosit sluneční brýle nebo klobouk, který chrání vaše oči před slunečním zářením, větrem a prachem. Vaše sluneční brýle by také měly poskytovat ochranu před slunečními ultrafialovými (UV) paprsky. Pokud již pterygium máte, omezení expozice následujícímu může zpomalit jeho růst:

 • vítr
 • prach
 • pyl
 • kouř
 • sluneční světlo

Vyhýbání se těmto stavům může také pomoci zabránit návratu pterygií, pokud jste nějaké odstranili.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY