Rakovina žlučovodů

Přehled cholangiokarcinomu

Cholangiokarcinom je vzácný a často smrtelný nádor, který postihuje žlučové cesty.

Žlučovody jsou řadou trubic, které transportují trávicí šťávu zvanou žluč z jater (kde se vyrábí) do žlučníku (kde je uložen). Ze žlučníku vedou vývody žluč do vašeho střeva, kde pomáhá rozkládat tuky v potravinách, které jíte.

Ve většině případů cholangiokarcinom vzniká v těch částech žlučovodů, které leží mimo játra. Vzácně se rakovina může vyvinout v kanálcích, které se nacházejí v játrech.

Typy cholangiokarcinomu

Nejčastěji jsou cholangiokarcinomy součástí rodiny nádorů známých jako adenokarcinomy, které pocházejí ze žlázové tkáně.

Méně často jsou to spinocelulární karcinomy, které se vyvíjejí v dlaždicových buňkách, které lemují váš trávicí trakt.

Nádory, které se vyvíjejí mimo vaše játra, bývají poměrně malé. Ty v játrech mohou být malé nebo velké.

Jaké jsou příznaky cholangiokarcinomu?

Vaše příznaky se mohou lišit v závislosti na umístění vašeho nádoru, ale mohou zahrnovat následující:

 • Žloutenka, což je zežloutnutí kůže, je nejčastějším příznakem. To se může vyvinout v časném nebo pozdním stádiu, v závislosti na místě nádoru.

 • Může se vyvinout tmavá moč a světlá stolice.

 • Může se objevit svědění, které může být způsobeno žloutenkou nebo rakovinou.
 • Můžete mít bolesti v břiše, které pronikají až do zad. K tomu obvykle dochází, jak rakovina postupuje.

Další vzácné, ale závažné nežádoucí účinky mohou zahrnovat zvětšení jater, sleziny nebo žlučníku.

Můžete mít také obecnější příznaky, jako jsou:

 • zimnice
 • horečka
 • ztráta chuti k jídlu
 • ztráta váhy
 • únava

Co způsobuje cholangiokarcinom?

Lékaři nechápou, proč se cholangiokarcinom vyvíjí, ale má se za to, že chronický zánět žlučových cest a chronické parazitární infekce mohou hrát roli.

Kdo je ohrožen cholangiokarcinomem?

Máte větší pravděpodobnost, že se u vás vyvine cholangiokarcinom, pokud jste muž nebo starší 65 let. Některé stavy mohou zvýšit riziko tohoto typu rakoviny, včetně:

 • infekce jaterní motolice (parazitické ploštěnky).

 • infekce žlučovodů nebo chronický zánět
 • ulcerózní kolitida
 • vystavení chemikáliím používaným v průmyslových odvětvích, jako je výroba letadel
 • vzácné stavy, jako je primární sklerotizující cholangitida, hepatitida, Lynchův syndrom nebo biliární papilomatóza

Jak se diagnostikuje cholangiokarcinom?

Váš lékař provede fyzikální vyšetření a může odebrat vzorky krve. Krevní testy mohou zkontrolovat, jak dobře fungují vaše játra, a mohou být použity k hledání látek nazývaných nádorové markery. Hladiny nádorových markerů se mohou zvýšit u lidí s cholangiokarcinomem.

Můžete také potřebovat zobrazovací vyšetření, jako je ultrazvuk, CT vyšetření a vyšetření MRI. Ty poskytují obrázky vašich žlučových cest a oblastí kolem nich a mohou odhalit nádory.

Zobrazovací skeny mohou také pomoci usměrňovat pohyby vašeho chirurga k odebrání vzorku tkáně při takzvané biopsii za pomoci zobrazování.

Někdy se provádí postup známý jako endoskopická retrográdní cholangiopancreatografie (ERCP). Během ERCP vám váš chirurg prostrčí dlouhou hadičku s kamerou do krku a do části vašeho střeva, kde se otevírají žlučovody. Váš chirurg může aplikovat barvivo do žlučovodů. To pomáhá, aby se kanály jasně ukázaly na rentgenovém snímku a odhalily jakékoli ucpání.

V některých případech předají také sondu, která pořizuje ultrazvukové snímky v oblasti vašich žlučovodů. Toto se nazývá endoskopické ultrazvukové vyšetření.

V testu známém jako perkutánní transhepatální cholangiografie (PTC) váš lékař po injekci barviva do jater a žlučovodů provede rentgenové záření. V tomto případě vám vstříknou barvivo přímo do jater přes kůži břicha.

Jak se léčí cholangiokarcinom?

Vaše léčba se bude lišit v závislosti na umístění a velikosti vašeho nádoru, zda se rozšířil (metastázoval) a na stavu vašeho celkového zdraví.

Chirurgická operace

Chirurgická léčba je jedinou možností, která nabízí lék, zvláště pokud byla vaše rakovina zachycena brzy a nerozšířila se mimo vaše játra nebo žlučové cesty. Někdy, pokud je nádor stále omezen na žlučovody, může být nutné pouze odstranit žlučovody. Pokud se rakovina rozšířila mimo vývody a do vašich jater, může být nutné odstranit část jater nebo celá játra. Pokud vám musí být odstraněna celá játra, budete potřebovat transplantaci jater, která je nahradí.

Pokud vaše rakovina napadla blízké orgány, může být provedena Whippleova procedura. Při tomto postupu váš chirurg odstraní:

 • žlučových cest
 • žlučníku
 • slinivka břišní
 • části žaludku a střev

I když vaše rakovina nemůže být vyléčena, můžete podstoupit operaci k léčbě zablokovaných žlučovodů a zmírnění některých vašich příznaků. Chirurg obvykle buď vloží trubici, která udrží kanál otevřený, nebo vytvoří bypass. To může pomoci léčit vaši žloutenku. Zablokovaný úsek střeva lze řešit i chirurgicky.

Po operaci budete možná muset podstoupit chemoterapii nebo radiační léčbu.

Jaký je dlouhodobý výhled pro lidi s cholangiokarcinomem?

Pokud je možné váš nádor zcela odstranit, máte šanci být vyléčeni. Váš výhled je obecně lepší, pokud nádor není v játrech.

Mnoho lidí nemá nárok na operaci, která odstraní nádor odstraněním celých jater nebo žlučovodu nebo jejich části. To může být způsobeno tím, že rakovina je příliš pokročilá, již metastázovala nebo je v neoperabilní lokalizaci.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY