REM porucha spánkového chování

Co je porucha spánku REM?

Rychlý pohyb očí (REM) porucha spánkového chování (RBD) je stav, kdy během spánku hrajete své sny. Tyto sny jsou často velmi živé a mohou zahrnovat širokou škálu pohybů. Na rozdíl od náměsíčnosti nebo nočních děsů si můžete své sny po probuzení vybavit.

RBD se vyskytuje u méně než jednoho procenta populace, podle National Sleep Foundation. Kdysi se věřilo, že tato porucha postihuje většinou muže, ale nová data naznačují, že se vyskytuje u mužů i žen s podobnou frekvencí. RBD lze léčit léky. Často se však vyskytuje u jiných problémů se spánkem nebo stavů, které mohou vyžadovat další léčbu. Pokud je diagnostikován, měl by vás sledovat lékař. Porucha chování v REM spánku může naznačovat neurodegenerativní onemocnění nebo může být vyvolána některými léky.

Jaké jsou příznaky poruchy REM spánku?

Během epizody RBD můžete:

 • mluvit
 • křičet
 • cep
 • urvat
 • rána pěstí
 • kop
 • skok

Po probuzení si pravděpodobně budete pamatovat detaily ze svého snu. Budou odpovídat chování, které jste předváděli ve spánku. Pokud například sníte o tom, že vás někdo pronásleduje, můžete vyskočit z postele a utéct.

Ve většině případů se vaše epizody RBD odehrají alespoň 90 minut poté, co usnete. Ostatní lidé zažijí tyto epizody během pozdějších částí spánku. Za noc můžete mít až čtyři epizody. Můžete také zažít méně časté epizody.

Náměsíčnost je jiný stav než RBD. Podobné pohyby můžete zažít při náměsíčné chůzi. Obvykle je však těžší se probudit z náměsíčné epizody než z epizody RBD. Po probuzení z náměsíčnosti budete spíše zmatení. Také je méně pravděpodobné, že si svůj sen zapamatujete. Pokud máte oči otevřené, procházíte se, opouštíte místnost, jíte nebo pijete, věnujete se sexuální aktivitě nebo používáte toaletu během spánku, pravděpodobně jste náměsíčný.

Co způsobuje poruchu spánkového chování REM?

Když spíte, vaše tělo prochází fázemi non-REM i REM spánku. REM spánek je spojen se sny a je kritickou součástí vašeho spánkového cyklu. Vyskytuje se zhruba 90 minut až dvě hodiny každou noc.

Během typického REM spánku jsou vaše svaly dočasně paralyzovány, zatímco váš mozek aktivně sní. V některých případech chemická látka, která způsobuje, že vaše tělo zůstává v klidu a váš mozek zůstává aktivní, nefunguje správně. V důsledku toho se u vás mohou vyvinout poruchy, jako je náměsíčnost, narkolepsie nebo RBD.

V RBD nejsou vaše svaly dočasně paralyzovány, jak by měly být. To umožňuje vašemu tělu reagovat na vaše sny. Můžete začít malými akcemi, jako je mluvení nebo škubání, a přejít k větším pohybům, jako je skákání nebo kopání. Tyto akce mohou poškodit vás nebo vašeho partnera v posteli.

Kdo je ohrožen poruchou spánkového chování REM?

Podle National Sleep Foundation mají muži častěji tento stav než ženy. Může se objevit v jakémkoli věku, ale nejčastěji se vyskytuje po 50 letech.

Můžete být vystaveni vyššímu riziku RBD, pokud máte neurologickou poruchu, jako je Parkinsonova choroba nebo mnohočetná systémová atrofie. Toto onemocnění je podobné Parkinsonově chorobě, ale zahrnuje více rozšířené poškození.

Pokud máte RBD, máte vyšší riziko vzniku:

 • Parkinsonova nemoc, onemocnění mozku, které vede k třesu a nakonec k potížím s chůzí a pohybem
 • narkolepsie, kdy zažíváte „spánkové záchvaty“ nebo nekontrolovatelné záchvaty usínání během dne
 • periodická porucha pohybu končetin, kdy během spánku pociťujete křeče nebo škubání nohou
 • spánková apnoe, kdy během spánku pravidelně přestáváte dýchat

Diagnostika REM spánkové poruchy

Chcete-li diagnostikovat tento stav, měli byste si promluvit se specialistou na spánek. Váš lékař bude potřebovat znát vaši anamnézu a provede neurologické vyšetření. Váš lékař vás může dokonce odkázat na neurologa pro komplexnější testování.

Váš lékař může sledovat vaše spánkové vzorce tím, že vás požádá, abyste si vedli spánkový deník. Mohou vás také požádat, abyste vyplnili Epworthovu stupnici ospalosti. Tato stupnice jim může pomoci určit, jak vaše spánkové vzorce narušují váš každodenní život.

Můžete být požádáni o provedení studie nočního spánku. V takovém případě budete spát v laboratoři připojené k monitoru srdeční frekvence, mozkové vlny a dechu. Tyto monitory zaznamenají vaše spánkové fáze, jak se pohybujete po celou noc a zda máte nějaké další poruchy, které mohou mít vliv na váš spánek.

Jak se léčí porucha REM spánku?

Ve většině případů lze tento stav úspěšně zvládnout léky. Nejčastěji používaným lékem je klonazepam (Klonopin). Váš lékař může také předepsat melatonin, doplněk stravy, který může pomoci odstranit příznaky. Měli byste si promluvit se svým lékařem, abyste zjistili, který lék je pro vás nejlepší.

Pravděpodobně budete muset přijmout další opatření, abyste ochránili sebe a svého partnera v posteli. Například:

 • Přesuňte předměty pryč od postele.
 • Odsuňte postel od okna.
 • Dodržujte standardní dobu spánku.
 • Vyhněte se některým lékům a alkoholu.
 • Léčte jakékoli jiné poruchy spánku.

Dlouhodobý výhled

Tento stav lze často úspěšně léčit léky. Pokud užíváte klonazepam k léčbě RBD, můžete zaznamenat nežádoucí účinky. Můžete například pociťovat ranní ospalost, problémy s pamětí, zmatenost nebo sníženou rovnováhu. Lék může také zhoršit spánkovou apnoe. Pokud zaznamenáte nežádoucí účinky, které narušují váš každodenní život, promluvte si se svým lékařem. Přechod na melatonin může pomoci zmírnit vaše příznaky RBD a zároveň způsobit méně vedlejších účinků.

Měli byste být také pravidelně kontrolováni na neurologické poruchy, jako je Parkinsonova choroba. V některých případech je RBD prvním varovným příznakem neurodegenerativního onemocnění.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY