Renální arteriografie

Co je renální arteriografie?

Renální arteriografie, známá také jako renální angiografie, poskytuje vašim lékařům způsob, jak vidět krevní cévy ve vašich ledvinách.

Vaše krevní cévy se na rentgenovém snímku neobjeví. To může znesnadnit vašim lékařům získat o nich přesný obrázek. Při arteriografii vám lékaři vstříknou do krevních cév speciální druh barviva. Toto barvivo, nazývané také kontrastní látka, se objeví na rentgenovém snímku.

Tento postup umožňuje lékařům vidět vaše žíly. Budou moci vidět blokády, sraženiny, zúžení a další problémy.

Arteriografie lze provést na mnoha částech těla. Termín „ledvina“ se týká vašich ledvin, takže renální arteriografie je taková, která zvýrazní krevní cévy vaší ledviny.

Kdy se používá renální arteriografie?

Váš lékař obvykle provede tento postup, pokud máte problémy s krevními cévami v ledvinách. Mezi možné problémy patří:

 • krevní sraženiny
 • blokády
 • abnormální strukturální problémy
 • křeče v cévách
 • nádory
 • vysoký krevní tlak v cévách
 • rozšířené krevní cévy

Pokud trpíte onemocněním ledvin nebo selháním ledvin, lékař může provést tento postup, aby pomohl sledovat váš stav. Mohou také použít tento test k posouzení rozsahu těchto stavů.

Jak se mám připravit na renální arteriografii?

Lékař vás obecně požádá, abyste zhruba osm hodin před renální arteriografií nic nejedli a nepili. Přesné pokyny vašeho lékaře se mohou lišit. V některých případech možná budete muset začít s půstem již večer před zákrokem.

Informujte svého lékaře o všech lécích, které v současné době užíváte. Patří sem bylinné přípravky a volně prodejné léky. Dokonce i některé léky, které se zdají neškodné, mohou ovlivnit postup nebo reakci vašeho těla na barvivo. Například aspirin může ovlivnit srážlivost krve. Váš lékař vám může před zákrokem dočasně přestat užívat některé nebo všechny léky.

Měli byste také informovat svého lékaře, pokud máte alergii na:

 • nějaké léky
 • latex
 • jódové látky
 • jakákoli anestetika
 • kontrastní barvivo

Ujistěte se, že jste svému lékaři oznámili, že jste těhotná nebo kojíte. Nízké úrovně radiace zahrnuté v tomto postupu nejsou obvykle považovány za škodlivé. Přesto se váš lékař může rozhodnout, že je příliš riskantní pro vyvíjející se plod nebo pro mateřské mléko.

Jak se provádí renální arteriografie?

Když dorazíte na proceduru, budete muset podepsat formulář souhlasu a převléknout se do nemocničních šatů. Váš lékař vás také požádá, abyste odstranili všechny šperky.

Ve většině případů dostanete před zákrokem sedativa. Toto sedativum vám pomůže uvolnit se, ale neuvede vás do úplného bezvědomí.

Váš lékař pak zavede do vaší tepny úzkou trubici zvanou katétr. Prostřednictvím této trubice vstříknou barvivo.

Před injekcí barviva musí váš lékař uvést katétr do správné polohy. Dělají to tak, že to opatrně vedou vašimi cévami, dokud se nedostane na vaši aortu.

Když je katétr na svém místě, barvivo se vstříkne. Váš lékař provede několik rentgenových snímků, jak barvivo prochází vašimi krevními cévami. Barvivo způsobí, že se cévy objeví na rentgenovém snímku, takže váš lékař zjistí, zda nejsou ucpané.

V některých případech se váš lékař může rozhodnout léčit problém během procedury. Pokud například najdou sraženinu nebo nádor, mohou si na místo vpíchnout léky, které jim pomohou s léčbou.

Jakmile lékař skončí, katétr bude odstraněn.

Jaká jsou rizika renální arteriografie?

Jedná se o poměrně bezpečný postup. Závažné komplikace jsou vzácné. Existuje možnost, že zaznamenáte alergickou reakci na kontrastní látku použitou při tomto postupu, ale jsou vzácné.

Existuje malá pravděpodobnost, že budete mít další komplikace, jako jsou:

 • infekce
 • krevní sraženiny
 • poranění nervu
 • poškození tepny

Většina lékařů věří, že úrovně radiace zahrnuté v testu jsou bezpečné. Radiace může být větším rizikem pro vyvíjející se plod. Pokud jste těhotná, řekněte to svému lékaři.

Co se stane po renální arteriografii?

Po renální arteriografii budete potřebovat nějaký čas na zotavení. Neměli byste řídit 24 hodin, takže byste si měli zařídit, aby vás po proceduře někdo vyzvedl. Vyhněte se cvičení nebo těžkému zvedání asi týden. Váš lékař vám může dát další pokyny.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY