Rentgen hrudníku

Co je to rentgen hrudníku?

Rentgen je zobrazovací test, který využívá malé množství záření k vytvoření snímků orgánů, tkání a kostí těla. Když se zaměříte na hrudník, může pomoci odhalit abnormality nebo onemocnění dýchacích cest, krevních cév, kostí, srdce a plic. Rentgenové vyšetření hrudníku může také určit, zda máte tekutinu v plicích nebo tekutinu či vzduch obklopující vaše plíce.

Váš lékař může nařídit rentgen hrudníku z různých důvodů, včetně posouzení zranění v důsledku nehody nebo sledování progrese onemocnění, jako je cystická fibróza. Možná budete také potřebovat rentgen hrudníku, pokud jdete na pohotovost s bolestí na hrudi nebo pokud jste byli účastníkem nehody, která zahrnovala násilí v oblasti hrudníku.

Rentgen hrudníku je snadný, rychlý a účinný test, který je užitečný po desetiletí a pomáhá lékařům zobrazit některé z vašich nejdůležitějších orgánů.

Proč potřebuji rentgen hrudníku?

Váš lékař může nařídit rentgen hrudníku, pokud má podezření, že vaše příznaky souvisejí s problémy na hrudi. Podezřelé příznaky mohou zahrnovat:

  • bolest na hrudi
  • horečka
  • přetrvávající kašel
  • dušnost

Tyto příznaky mohou být důsledkem následujících stavů, které může detekovat rentgen hrudníku:

  • zlomená žebra
  • emfyzém (dlouhodobý, progresivní stav plic, který způsobuje dýchací potíže)

  • srdeční selhání
  • rakovina plic
  • zápal plic
  • pneumotorax (hromadění vzduchu v prostoru mezi vašimi plícemi a hrudní stěnou)

Dalším využitím RTG hrudníku je vidět velikost a tvar vašeho srdce. Abnormality ve velikosti a tvaru vašeho srdce mohou naznačovat problémy se srdeční funkcí.

Lékaři někdy používají rentgenové paprsky hrudníku ke sledování vašeho pokroku po operaci v oblasti hrudníku. Lékaři mohou zkontrolovat, zda jsou všechny implantované materiály na správném místě, a mohou se ujistit, že nedochází k úniku vzduchu nebo hromadění tekutin.

Popis: Jak rentgenové záření pomáhá diagnostikovat CHOPN? »

Jak se připravit na rentgen hrudníku?

Rentgenové snímky hrudníku vyžadují velmi malou přípravu ze strany osoby, která je dostává.

Budete si muset sundat šperky, brýle, piercing nebo jiný kov na vaší osobě. Informujte svého lékaře, pokud máte chirurgicky implantované zařízení, jako je srdeční chlopeň nebo kardiostimulátor. Váš lékař se může rozhodnout pro rentgen hrudníku, pokud máte kovové implantáty. Jiné skenování, jako je MRI, může být riskantní pro lidi, kteří mají v těle kov.

Před rentgenem se svléknete od pasu nahoru a převléknete se do nemocničních šatů.

Jak se provádí rentgen hrudníku?

Rentgen probíhá ve speciální místnosti s pohyblivou rentgenovou kamerou připevněnou k velkému kovovému rameni. Postavíte se vedle „talíře“. Tato deska může obsahovat rentgenový film nebo speciální senzor, který zaznamenává snímky do počítače. Budete nosit olověnou zástěru, která zakryje vaše genitálie. Je to proto, že vaše spermie (muži) a vajíčka (ženy) by mohly být poškozeny zářením.

Rentgenový technik vám řekne, jak se postavit, a zaznamená přední i boční pohled na váš hrudník. Během pořizování snímků budete muset zadržet dech, aby váš hrudník zůstal zcela nehybný. Pokud se pohnete, obrázky mohou být rozmazané. Když záření prochází vaším tělem a na desku, hustší materiály, jako jsou kosti a svaly vašeho srdce, budou vypadat bílé.

Po pořízení snímků – což by mělo trvat přibližně 20 minut – je vaše část dokončena. Můžete se převléknout zpět do oblečení a jít dál.

Jaké jsou komplikace spojené s rentgenem hrudníku?

Lékaři se shodují, že vystavení malému množství záření produkovaného během rentgenového záření se vyplatí kvůli diagnostickým výhodám, které test poskytuje.

Lékaři však nedoporučují rentgenové záření, pokud jste těhotná. Důvodem je, že záření může poškodit vaše nenarozené dítě. Pokud se domníváte, že jste těhotná, určitě to sdělte svému lékaři.

Co se stane po rentgenu hrudníku?

Laboratoř obvykle vyvolává snímky z rentgenu hrudníku na velkých listech filmu. Při pohledu na osvětlené pozadí může váš lékař hledat řadu problémů, od nádorů po zlomeniny kostí.

Radiolog také prochází snímky a dává vašemu lékaři jejich interpretaci. Váš lékař s vámi probere výsledky vašeho rentgenového snímku na kontrolní schůzce.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY