Řešení deprese po rozchodu

Účinky rozchodu

Rozchod není nikdy jednoduchý. Konec vztahu může převrátit váš svět vzhůru nohama a vyvolat řadu emocí. Někteří lidé rychle akceptují zánik vztahu a jdou dál, ale jiní se mohou vypořádat s depresí.

Může to být srdcervoucí doba a můžete mít pocit, jako by se váš svět rozpadal. Ale zatímco smutek a zvýšený emoční stav jsou normální reakce po rozchodu, je důležité rozpoznat příznaky deprese.

Zdravé vs. nezdravé příznaky rozchodu

Vzhledem k tomu, že příznaky deprese se mohou pohybovat od mírných až po závažné, je často obtížné zjistit, zda je smutek a žal normální reakcí na rozchod nebo známkou něčeho vážnějšího, jako je deprese.

Je v pořádku truchlit nad ztrátou vztahu, když zahájíte proces uzdravování. To ale neznamená, že každá emoce, kterou cítíte, je normální reakcí. Existují zdravé a nezdravé příznaky rozchodu. Znalost rozdílů mezi těmito příznaky vám může pomoci určit, zda trpíte depresí.

Zdravé příznaky rozchodu mohou zahrnovat:

 • vztek a frustrace
 • pláč a smutek
 • strach
 • nespavost
 • ztráta zájmu o činnosti

Tyto příznaky jsou problematické. Pokud ale zažíváte normální reakci na rozchod, váš emocionální stav se bude postupně zlepšovat, když se přizpůsobíte životu bez partnera. Doba uzdravení se u každého člověka liší, takže buďte trpěliví.

I když je normální po rozchodu cítit smutek a bolest, měli byste si promluvit s lékařem, pokud se vaše příznaky nezlepší po několika týdnech nebo se zhorší. Abyste byli diagnostikováni s depresí, musíte po dobu nejméně dvou týdnů zaznamenat alespoň pět z následujících devíti příznaků:

 • pocit smutku, prázdnoty nebo beznaděje po většinu dne téměř každý den
 • ztráta zájmu o činnosti, které vás kdysi bavily
 • hubnutí a ztráta chuti k jídlu nebo zvýšení chuti k jídlu a přibývání na váze
 • spí buď málo nebo příliš mnoho
 • nárůst pohybů, jako je stimulace nebo ždímání rukou nebo výrazně pomalejší řeč a pohyb
 • pocit, jako byste po většinu dne neměli energii
 • pocit bezcennosti
 • potíže se soustředěním nebo rozhodováním
 • myšlenky o smrti, nazývané také sebevražedné myšlenky

Deprese se může stát každému po rozchodu, ale někteří lidé jsou vystaveni většímu riziku. Příčina deprese je různá, ale tyto pocity můžete zažít, pokud máte osobní depresi nebo jinou poruchu nálady. Mezi další faktory, které mohou přispět k depresi po rozchodu, patří hormonální změny nebo souběžné zvládnutí další velké změny ve vašem životě, jako je ztráta zaměstnání nebo ztráta blízké osoby.

Co se stane, pokud se deprese neléčí?

Rozpoznání příznaků deprese po rozchodu a získání pomoci pro tento stav může snížit riziko komplikací. Pokud se neléčíte, můžete spoléhat na alkohol nebo drogy, abyste otupili emocionální bolest. Deprese si také vybírá daň na vašem fyzickém zdraví. Můžete pociťovat bolesti kloubů, hlavy a nevysvětlitelné bolesti žaludku. Chronický stres navíc může oslabit váš imunitní systém a zvýšit náchylnost k infekcím a nemocem. Emocionální stravování může způsobit nadměrný přírůstek hmotnosti a zvýšit riziko srdečních chorob a cukrovky.

Další komplikace deprese mohou zahrnovat:

 • panický záchvat
 • problémy doma, v práci nebo ve škole
 • sebevražedné myšlenky

Léčba deprese

Navštivte lékaře, pokud se vaše příznaky nezlepší do dvou až tří týdnů.

Na základě vašich příznaků vám lékař může předepsat antidepresivum, které vám pomůže vyrovnat se s vašimi emocemi. Tyto zahrnují:

 • selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu, jako je fluoxetin (Prozac) a paroxetin (Paxil)
 • inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a norepinefrinu, jako je duloxetin (Cymbalta) a venlafaxin (Effexor XR)
 • tricyklická antidepresiva, jako je imipramin (Tofranil) a nortriptylin (Pamelor)
 • inhibitory monoaminooxidázy, jako je tranylcypromin (Parnate) a fenelzin (Nardil)

Ujistěte se, že rozumíte rizikům užívání antidepresiv. Některé léky mohou způsobit sexuální vedlejší účinky, zvýšenou chuť k jídlu, nespavost a přibírání na váze.

Poraďte se svým lékařem, pokud se vaše příznaky nezlepší nebo nezhorší, nebo pokud máte závažné nežádoucí účinky. Váš lékař může upravit dávkování nebo doporučit jiný lék. V závislosti na závažnosti deprese po rozchodu vám lékař může doporučit poradenství nebo psychoterapii, která vám pomůže vyrovnat se s vašimi pocity, zvláště pokud jste měli sebevražedné myšlenky.

Mezi způsoby, jak se vypořádat s depresí, které nezahrnují odbornou pomoc, patří:

Cvičení: Fyzická aktivita může posílit váš imunitní systém a zvýšit vaši energii. Cvičení také zvyšuje produkci endorfinů v těle, což může zlepšit vaši náladu. Zaměřte se na 30 minut fyzické aktivity alespoň třikrát týdně.

Buďte zaneprázdněni: Prozkoumejte koníčky a zaměstnejte svou mysl. Pokud se cítíte v depresi, přečtěte si knihu, jděte se projít nebo začněte projektovat kolem domu.

Dostatek spánku: Dostatek odpočinku může také zlepšit vaši duševní pohodu a pomoci vám vyrovnat se po rozchodu.

Bylinné a přírodní prostředky: Pokud nechcete užívat léky na předpis, zeptejte se svého lékaře na doplňky používané k léčbě deprese, jako je třezalka tečkovaná, S-adenosylmethionin nebo SAMe a omega-3 mastné kyseliny ve formě rybího tuku. Některé doplňky nelze kombinovat s léky na předpis, proto se předem poraďte se svým lékařem. Můžete také prozkoumat alternativní terapie deprese, jako je akupunktura, masážní terapie a meditace.

Získání podpory po rozchodu

Rozchod je snadnější, když dostanete podporu od rodiny a přátel. Nemusíte tím procházet sami, obklopte se pozitivními lidmi, kteří vás povzbuzují. Pokud se cítíte osamělí nebo máte strach, zavolejte svému blízkému a vytvořte si sociální plány.

Vyhněte se negativním lidem, kteří vás mohou soudit nebo kritizovat. To může zhoršit depresi a ztěžuje vám uzdravení po rozchodu.

Se samotou a depresí po rozchodu můžete také bojovat pěstováním nových přátelství a opětovným spojením se starými přáteli. Spojte se s několika spolupracovníky na oběd nebo večeři, nebo se zapojte do své komunity a seznamte se s novými lidmi. Připojte se do klubu, vezměte si třídu nebo se ve svém volném čase věnujte dobrovolnictví.

I když vaše deprese není dostatečně závažná pro psychoterapii, může být užitečné připojit se k podpůrné skupině. Vyhledejte skupiny na podporu rozchodu a rozvodu poblíž vašeho domova, nebo si vyberte podpůrnou skupinu pro duševní choroby a deprese. Setkáte se s lidmi, kteří prošli stejnou zkušeností, a navíc se naučíte techniky, jak se vyrovnat se svými emocemi.

Jaký je výhled na depresi po rozchodu?

I přes rozchod na horské dráze je možné se uzdravit a překonat duševní muka. Výhled léčby je pozitivní, ale je důležité, abyste neignorovali dlouhodobé negativní pocity a smutek. Proces hojení se u každého člověka liší. Ale s pomocí přátel, rodiny a možná i lékaře můžete depresi překonat a po skončení vztahu pokračovat dál.

Prevence sebevražd

Pokud si myslíte, že někomu bezprostředně hrozí sebepoškozování nebo ublížení jiné osobě:

 • Volejte 911 nebo místní nouzové číslo.
 • Zůstaňte s osobou, dokud nepřijde pomoc.
 • Odstraňte všechny zbraně, nože, léky nebo jiné věci, které mohou způsobit újmu.
 • Poslouchejte, ale nesuďte, nehádejte se, vyhrožujte ani nekřičte.

Pokud si myslíte, že někdo uvažuje o sebevraždě, požádejte o pomoc krizovou linku nebo linku prevence sebevražd. Vyzkoušejte národní linku prevence sebevražd na tel. Čísle 800-273-8255.

Zdroje: Národní linka prevence sebevražd a Zneužívání látek a správa služeb duševního zdraví

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY