Řezy a škrábance

Co jsou řezy a škrábance?

Řezy a škrábance jsou oblasti poškození na povrchu kůže. Řez je čára poškození, která může projít kůží a do svalových tkání níže, zatímco škrábnutí je povrchové poškození, které nepronikne do spodních tkání.

Řezy a škrábance mohou krvácet nebo zčervenat, infikovat se a zanechávat jizvy.

Jaké jsou příznaky řezů a škrábanců?

Mezi příznaky řezů a škrábanců patří:

  • krvácející
  • zarudnutí nebo otok kolem rány
  • bolest nebo podráždění na povrchu kůže

Jaké jsou rizikové faktory pro řezy a škrábance?

Pořezání a škrábnutí se může stát každému. Lidé se častěji pořezají, pokud jsou v bojové situaci nebo pokud manipulují s ostrými předměty. Škrábance jsou obvykle náhodné.

Děti jsou náchylnější k řezům a škrábancům než dospělí, protože jsou aktivnější a mají menší kontrolu nad svým rostoucím tělem.

Co způsobuje řezy a škrábance?

Řez je obvykle výsledkem setkání s ostrým předmětem, jako je nůž nebo žiletka. Předměty s tenkými okraji, jako je kus papíru nebo tenká lepenková krabice, mohou také vytvářet řezy, pokud se s nimi nezachází opatrně.

Poškrábání může být způsobeno kontaktem s abrazivním povrchem, jako je brusný papír, nedokončené dřevo nebo beton. Rány způsobené zvířaty, jako jsou rány způsobené kočičími drápy, jsou často klasifikovány jako škrábance.

Jak se diagnostikují řezy a škrábance?

Řez nebo škrábnutí lze obvykle diagnostikovat vizuální kontrolou. Některé malé řezy, jako jsou řezy z papíru, vyžadují ostré oči nebo lupy.

Jak se ošetřují řezy a škrábance?

Existuje několik způsobů, jak ošetřit řezy a škrábance, v závislosti na jejich závažnosti. Pokud je pokožka udržována čistá, mnoho řezů a škrábanců se zahojí samo. Pro urychlení tohoto procesu hojení si pacienti mohou vybrat z následujících metod:

Léky

Pro péči o rány jsou k dispozici volně prodejné léky a léky na předpis: antibiotická mast může zabránit infekci řezu nebo škrábnutí; léky proti bolesti mohou snížit podráždění a kontrolovat zánět kolem rány; a některé topické krémy mohou být předepsány, aby se zabránilo otokům.

Chirurgická operace

Pokud řez vede k velké otevřené ráně, může vyžadovat stehy, aby se zahojila. Pokud se řez stane nenapravitelnou infekcí, může být nutné odstranit oblast infekce.

Domácí péče

Vyvinutí tlaku na řez nebo škrábnutí může zastavit krvácení. Překrytí rány obvazem ji udrží v čistotě a umožní přímou aplikaci antibiotické masti. Obvaz také absorbuje veškerou krev, která zůstane, když se rána hojí. Před aplikací obvazu je třeba ránu očistit vodou, etylalkoholem nebo peroxidem vodíku.

Alternativní terapie

Po řezu se někdy doporučuje přeočkování proti tetanu.

Jaký je výhled na řezy a škrábance?

Většina řezů a škrábanců časem zmizí, ale některé vedou k jizvám a infekcím. Pokud se rána infikuje, je nutné ji ošetřit, aby nedošlo k jejímu vážnému poškození. Vážně infikovaná rána může vyžadovat amputaci. Ve vzácných případech může být infikovaná rána smrtelná.

Prevence pořezání a poškrábání

Abyste předešli pořezání a poškrábání, vyhněte se nebezpečným činnostem a interakcím s ostrými nebo hrubými povrchy. Noste oblečení, abyste chránili své paže, nohy a jádro, a buďte si vědomi svého prostředí. Pokud se pořezáte nebo poškrábete, okamžitě je očistěte a ošetřete, abyste zabránili infekci.

Odnést

Pořezání a škrábance jsou součástí každodenního života, zejména pro děti. Obvykle se drobné řezné rány zahojí samy, pokud je dobře očistíte a okamžitě ošetříte. Vážné řezné rány často vyžadují lékařskou péči od vašeho lékaře nebo na pohotovosti. Abyste předešli pořezání a poškrábání, vyhněte se nebezpečným činnostem a noste dostatečné oblečení, abyste se chránili. Pokud se vy nebo vaše dítě pořeže nebo poškrábe, nezapomeňte jej vyčistit a rychle ošetřit, abyste zabránili infekci.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY