Roztroušená skleróza a inkontinence

Co je roztroušená skleróza?

Roztroušená skleróza (RS) je stav, kdy imunitní systém těla „napadá“ myelin v centrálním nervovém systému. Myelin je tuková tkáň, která obklopuje a chrání nervová vlákna.

Bez myelinu se nervové impulsy do az mozku nemohou stejně dobře šířit. RS způsobuje, že se kolem nervových vláken vyvíjí jizva. To může ovlivnit řadu tělesných funkcí, včetně funkce močového měchýře a střev.

Podle Národní společnosti pro RS má odhadem 80 procent lidí s RS určitý stupeň dysfunkce močového měchýře. K tomu dochází, pokud imunitní odpověď na RS zničí nervové buňky, které putují do střeva nebo močového měchýře.

Pokud trpíte inkontinencí související s vaší RS, je k dispozici léčba a podpora.

Proč RS způsobuje inkontinenci?

Když se vaše střevo nebo močový měchýř začnou naplňovat, vaše tělo vyšle signály do vašeho mozku, že budete muset jít na záchod. Když se dostanete do koupelny, váš mozek vyšle signály do vašeho střeva nebo močového měchýře, že je v pořádku vyprázdnit močový měchýř nebo mít stolici.

Když MS ničí myelin, vytváří zjizvené oblasti zvané léze. Tyto léze mohou zničit jakoukoli část cesty přenosu z mozku do močového měchýře a střev.

Výsledkem může být močový měchýř, který se úplně nevyprázdní, je nadměrně aktivní nebo špatně zadržuje moč. Příklady příznaků, které může mít někdo s RS související s močovým měchýřem, zahrnují:

  • potíže s udržením moči
  • potíže se spuštěním proudu moči
  • pocit, že se močový měchýř nevyprázdní úplně
  • muset často chodit v noci na záchod
  • muset často močit

Mnoho lidí s RS má hyperaktivní močový měchýř. RS může také ovlivnit nervy, které se přenášejí do svalů odpovědných za vyprazdňování vašich střev. Výsledkem může být zácpa, inkontinence nebo kombinace.

Léčba inkontinence močového měchýře

K léčbě inkontinence močového měchýře související s RS jsou k dispozici jak léčebné postupy, tak léčba životního stylu. Příklady lékařských zásahů zahrnují:

Léky

Řada léků může snížit výskyt inkontinence u někoho s RS. Váš lékař by měl vzít v úvahu všechny léky, které v současné době užíváte v souvislosti s vaší RS a dalšími zdravotními problémy.

Běžné léky k léčbě se nazývají anticholinergika. Tyto léky snižují výskyt svalových kontrakcí. Příklady zahrnují oxybutynin (Ditropan), darifenacin (Enablex), imipramin (Tofranil), tolterodin (Detrol) a trospium chlorid (Sanctura).

Každý lék má svůj vlastní soubor možných vedlejších účinků, jako je ospalost, sucho v ústech a zácpa. Je důležité prodiskutovat rizika a přínosy se svým lékařem.

Perkutánní stimulace tibiálního nervu

Tato léčba hyperaktivního močového měchýře zahrnuje vložení malé elektrody pomocí jehly do kotníku. Elektroda je schopna přenášet nervové impulsy do nervů, které ovlivňují vaše střeva a močový měchýř. Tato léčba je obvykle podávána po dobu 30 minut jednou týdně po dobu 12 týdnů.

Fyzikální terapie pánevního dna

Tato léčba zahrnuje práci s fyzioterapeutem pánevního dna, který se specializuje na podporu cvičení ke zvýšení síly svalů pánevního dna. To může zlepšit vaši kontrolu nad močením, jak pro zadržování moči, tak pro úplnější vyprázdnění močového měchýře.

InterStim

Tato léčba spočívá v tom, že chirurg implantuje pod kůži zařízení, které může stimulovat sakrální nervy. To může snížit příznaky hyperaktivního močového měchýře, inkontinence střev a retence moči.

BOTOXové injekce

BOTOX je forma botulotoxinu schválená FDA, která může způsobit paralýzu nadměrně aktivních svalů. Injekce BOTOXu do svalů močového měchýře jsou možností pro lidi, kteří nereagovali na léky na snížení křečí močového měchýře nebo je nemohou užívat.

Toto ošetření se provádí v anestezii. Váš lékař používá speciální dalekohled k zobrazení vnitřku vašeho močového měchýře.

Domácí léčba inkontinence močového měchýře

Lékař vám pravděpodobně doporučí začlenit domácí léčbu do vašeho celkového léčebného plánu. Mezi tyto možnosti patří:

Intermitentní autokatetrizace

Samokatetrizace zahrnuje zavedení malé tenké trubičky do vaší močové trubice. To vám umožní plně vyprázdnit močový měchýř.

Sníží výskyt úniku během dne. Někteří lidé se mohou katetrizovat až čtyřikrát denně.

Opatrný příjem tekutin

Neměli byste omezovat příjem tekutin, protože by to mohlo zvýšit riziko akutního poškození ledvin (AKI). Pokud se však vyvarujete pití vody asi dvě hodiny před spaním, je méně pravděpodobné, že budete muset v noci chodit na toaletu.

Můžete také podniknout kroky k zajištění toho, že když jste venku, můžete se rychle dostat do koupelny. Můžete si naplánovat časté zastávky na toaletu přibližně každé dvě hodiny.

Můžete také nosit ochranné spodní prádlo nebo vložky. A když jste mimo domov, můžete si ponechat malý sáček nebo tašku se zásobami, jako je další pár spodního prádla, vložka nebo katetr.

Léčba střevní inkontinence související s RS

Léčba střevních problémů závisí na tom, zda trpíte zácpou nebo inkontinencí. Lékaři často doporučují domácí a dietní léčbu, aby podpořili pravidelnost. Příklady kroků, které můžete podniknout:

Vytváření zdravých návyků

Jedním z klíčů k pohodlnému vylučování stolice je dostatek tekutin denně, obvykle 64 uncí nebo 8 šálků vody. Tekutiny dodají vaší stolici objem a učiní ji měkčí a snadněji průchodnou.

Měli byste také jíst dostatek vlákniny, která může přidat objem vaší stolici. Většina lidí potřebuje 20 až 30 gramů denně. Mezi vynikající zdroje vlákniny patří celozrnné potraviny, ovoce a zelenina.

Věnujte se pravidelné fyzické aktivitě

Fyzická aktivita může stimulovat vaše střeva a udržet vás pravidelnější.

Zvažte program tréninku střev

Tyto programy jsou podobné konceptu vyprazdňování močového měchýře v pravidelných intervalech. Lékař s vámi může spolupracovat na tom, kdy můžete pohodlněji chodit na záchod každý den.

Je možné, že někteří lidé „vycvičí“ svá střeva k pohybu v určených časech. Tento program může trvat až tři měsíce, než se zobrazí výsledky.

Vyhýbejte se potravinám, o kterých je známo, že přispívají k inkontinenci

O některých potravinách je známo, že dráždí vaše střeva. To může způsobit inkontinenci. Příklady potravin, kterým je třeba se vyhnout, zahrnují mastná a kořeněná jídla.

Váš lékař může také diskutovat o potenciálních intolerancích, jako je intolerance laktózy nebo lepku, které by mohly zhoršit příznaky inkontinence.

Existují nějaké komplikace pro MS inkontinenci?

Léčba inkontinence související s RS nemusí zcela zvrátit vaše příznaky. Ale jsou důležité pro zajištění toho, že nepociťujete vedlejší účinky. Například lidé, kteří nejsou schopni úplně vyprázdnit svůj močový měchýř, jsou vystaveni většímu riziku UTI.

Pokud vaše inkontinence vede k opakovaným infekcím močového měchýře nebo infekcím močových cest, může to ohrozit vaše celkové zdraví. Někdy UTI mohou vyvolat další imunitní reakce u osoby s RS. Toto je známé jako pseudo relaps.

Osoba s pseudorelapsem může mít další příznaky RS, jako je svalová slabost. Jakmile lékař léčí UTI, příznaky pseudo relapsu obvykle odezní.

Také inkontinence močového měchýře a střev může vést ke kožním infekcím. Nejzávažnější infekce se nazývá urosepse, která může být smrtelná.

Co časné vyhledání léčby může pomoci oddálit nebo zpomalit progresi příznaků inkontinence souvisejících s RS. To může snížit pravděpodobnost, že váš močový měchýř zeslábne nebo bude spastičtější.

Kromě fyzických vedlejších účinků inkontinence mohou existovat i účinky na duševní zdraví. Osoby s RS se mohou vyhýbat vycházení na veřejnost ze strachu, že budou mít epizodu inkontinence. To může vést k odchodu od přátel a rodiny, kteří jsou často skvělými zdroji podpory.

Tipy pro zvládání a podporu

Dobrou strategií zvládání je mluvit otevřeně se svým lékařem o vašich příznacích inkontinence a pracovat na řešení.

Pro osoby s RS a jejich rodiny jsou k dispozici také podpůrné skupiny. Tyto skupiny vám umožňují sdílet své obavy a obavy a slyšet návrhy a řešení od ostatních.

Můžete navštívit stránku National MS Society Support Groups a vyhledat podpůrnou skupinu ve vaší oblasti. Pokud se ještě necítíte na osobní podpůrnou skupinu, existují online podpůrné skupiny.

Existují také organizace, které podporují ty, kteří mají problémy s inkontinencí. Příkladem je Národní asociace pro kontinenci, která má nástěnky a pořádá akce.

Váš lékařský tým vám často může pomoci najít místní zdroje v oblasti. A můžete mluvit s důvěryhodnými členy rodiny a přáteli, i když nemusí vždy rozumět všem příznakům, které máte.

Někdy jim dáte vědět, jak vám mohou pomoci, jako je například výběr míst pro setkání se snadno dostupnými koupelnami, může to změnit vaši pohodu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY