Ruční rentgenové paprsky

Přehled

Rentgen ruky je černobílý snímek, který ukazuje vnitřní struktury vaší ruky, jako jsou vaše kosti a měkké tkáně. Tento diagnostický nástroj může pomoci vašemu lékaři lokalizovat a pochopit zranění nebo degenerativní onemocnění, která postihují jednu nebo obě vaše ruce. Váš lékař může také použít rentgenové záření rukou ke sledování růstu kostí ve vašich rukou. Pokud máte nedostatek výživy nebo poruchu metabolismu, vaše kosti nemusí správně růst.

Rentgenové záření se provádí pomocí záření. Technik na radiologickém oddělení v nemocnici nebo jiném zdravotnickém zařízení obvykle provádí rentgenové snímky.

Příprava na RTG ruky

Rentgenové snímky rukou nevyžadují speciální přípravu. Pokud nosíte prsteny, náramky nebo hodinky, budete požádáni o jejich odstranění. To technikovi usnadní manipulaci s vaší rukou do správné polohy pro vaše rentgenové záření. Umožní také vašemu radiologovi přečíst vaše rentgenové snímky, aniž by si vaše šperky spletl například se zlomeninami kostí.

Je možné, že nebudete moci odstranit své šperky, pokud máte otok z poranění ruky. Obrys vašeho šperku bude viditelný na vašem rentgenovém snímku, ale nezabrání technikovi vyfotit vaši ruku.

Dejte technikovi vědět, zda jste těhotná nebo si myslíte, že byste mohla být těhotná. Existuje mírné riziko, že by vystavení záření mohlo poškodit váš plod. Preventivně jsou ženy a děti obvykle zahaleny zástěrou podšitou olovem, aby byly chráněny jejich reprodukční orgány a vyvíjející se plody.

Ruční rentgenový postup

Budete požádáni, abyste položili ruku na vyšetřovací stůl. Při pořizování rentgenových snímků zůstaňte co nejvíce v klidu. Technik může přesunout vaši ruku do různých poloh a pořídit sérii snímků.

Rentgen sám o sobě není bolestivý. Rentgenové paprsky se však používají k diagnostice stavů, jako jsou zlomeniny kostí, nádory a artritida. V některých případech mohou tyto stavy způsobit bolest během rentgenového procesu.

Výsledky RTG ruky

Někdy dostanete výsledky svých rentgenových snímků okamžitě. Například některá zranění, jako je zlomenina zápěstí, by měla být rychle diagnostikována a ošetřena. Mnoho moderních rentgenových přístrojů zobrazuje snímky na obrazovce počítače, jakmile jsou vaše snímky pořízeny. Husté předměty, jako jsou kosti nebo šperky, se na rentgenovém filmu objeví bílé. Měkké tkáně budou vypadat šedě. Vzduch, jako jsou mezery mezi klouby, bude vypadat černě.

Rentgenové snímky, které se pořizují za účelem stanovení vzorců růstu nebo jiných problémů, které nejsou časově citlivé, se obvykle odečítají během jednoho až dvou dnů. Váš lékař vás pravděpodobně bude kontaktovat, až budou k dispozici výsledky vašeho rentgenu ruky.

Radiační rizika

Rizika radiační expozice při rentgenu ruky jsou velmi minimální. Během rentgenu jste vystaveni záření jen asi sekundu. Přínosy diagnostiky zranění a nemocí obvykle převažují nad riziky krátkého ozáření.

Takeaway

Rentgenové snímky rukou jsou diagnostickým nástrojem s nízkým rizikem. Váš lékař je může použít k diagnostice nebo sledování problémů s rukama, jako jsou zranění, degenerativní onemocnění nebo nesprávný růst kostí. Poté, co váš lékař diagnostikuje problém, poskytne vám doporučený léčebný plán. Požádejte je o více informací o vašem konkrétním stavu, léčebném plánu a dlouhodobém výhledu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY