Růstový faktor podobný inzulínu (IGF): Co byste měli vědět

Co je růstový faktor podobný inzulínu (IGF)?

IGF je hormon, který si vaše tělo vytváří přirozeně. Dříve byl známý jako somatomedin. IGF, který pochází hlavně z jater, působí hodně jako inzulín.

IGF pomáhá kontrolovat sekreci růstového hormonu v hypofýze. IGF spolupracuje s růstovými hormony na podpoře růstu a vývoje kostí a tkání. Tyto hormony také ovlivňují, jak vaše tělo metabolizuje cukr nebo glukózu. IGF a inzulín mohou spolupracovat na rychlém snížení hladiny glukózy ve vaší krvi.

Jaká je souvislost mezi cukrovkou a IGF?

Pokud máte cukrovku, vaše tělo nevytváří dostatek inzulinu nebo jej nedokáže správně využít. Ke zpracování glukózy na energii potřebujete inzulín. Inzulin pomáhá distribuovat glukózu do buněk v celém těle a zároveň snižuje hladinu glukózy v krvi.

Přečtěte si více: Nejlepší aplikace pro diabetes iPhone a Android roku 2015 »

Ve studii z roku 2010 byly nižší hladiny IGF spojeny s cukrovkou. Tato zjištění se týkala lidí mladších 65 let, kteří neměli kardiovaskulární onemocnění. Výzkumníci se přizpůsobili řadě dalších faktorů, včetně sérového cholesterolu, životního stylu a indexu tělesné hmotnosti. Vědci nedokázali spojit IGF-diabetes u lidí starších 65 let.

Nízké hladiny IGF mohou být spojeny se zvýšenou sekrecí růstových hormonů u lidí s diabetem 1. typu. Koncentrace růstového hormonu u lidí s cukrovkou jsou 2 až 3krát vyšší než u lidí, kteří cukrovku nemají.

Abnormální hladiny IGF a růstových hormonů mohou také hrát roli v komplikacích diabetu.

Zdá se, že existuje souvislost mezi obezitou, cukrovkou 2. typu a rizikem rakoviny. Některé studie naznačují souvislost mezi těmito nemocemi a vyššími hladinami IGF, inzulinovou rezistencí a zánětlivými markery.

Jaké testování je k dispozici pro IGF?

Jednoduchý krevní test může určit, kolik IGF máte v krvi.

Lékaři mohou také nařídit tento test, když dítě neroste nebo se nevyvíjí podle očekávání pro jejich věk.

U dospělých se tento test s největší pravděpodobností provádí ke kontrole poruch hypofýzy nebo nádorů. Není běžně podáván lidem s cukrovkou.

IGF se měří v nanogramech na mililitr (ng/ml). Normální rozsahy jsou:

 • 182-780 ng/ml pro lidi ve věku 16-24 let
 • 114-492 ng/ml pro lidi ve věku 25-39 let
 • 90-360 ng/ml pro lidi ve věku 40-54 let
 • 71-290 ng/ml pro osoby ve věku 55 a více let

Pokud výsledky vašich testů ukazují vyšší nebo nižší úrovně, než je normální rozsah, může existovat několik vysvětlení, včetně:

 • nízké hladiny hormonů štítné žlázy nebo hypotyreóza
 • nemoc jater
 • diabetes, který není dobře kontrolován

Pokud vaše hladiny IGF nejsou v normálním rozmezí, nemusí to nutně znamenat, že je něco špatně. Váš lékař bude schopen nabídnout vysvětlení na základě širšího spektra informací.

Vysoké hladiny IGF mohou zvýšit vaše riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku, prsu a prostaty, ačkoli žádné nedávné studie toto spojení nezhodnotily. Inzulin, který lidé používají k léčbě diabetu 2. typu, může také zvýšit riziko některých druhů rakoviny.

Můžete použít IGF k léčbě cukrovky?

Mecasermin (Increlex) je umělá verze IGF. Je to lék na předpis, který lékaři používají k léčbě selhání růstu u dětí. Jedním z potenciálních vedlejších účinků mecaserminu je hypoglykémie. Pokud máte hypoglykémii, znamená to, že máte nízkou hladinu glukózy v krvi.

Výzkum ukazuje, že IGF je schopen potlačit diabetes 1. typu u myší. U diabetu 1. typu se imunitní systém těla sám zapne a napadne beta buňky ve slinivce, které produkují inzulín. IGF může být schopen bránit se proti vlastnímu útoku těla.

Některé studie ukázaly, že léčba pomocí IGF může pomoci kontrolovat diabetes. Nebyl vyvinut pro léčbu diabetu kvůli závažným vedlejším účinkům, včetně:

 • otok zrakového nervu
 • retinopatie
 • bolest svalů
 • bolest kloubů

Přestože existuje slibný výzkum, vztah mezi IGF a diabetem je komplikovaný. Než budou lékaři moci použít IGF k léčbě tohoto komplexního onemocnění, je nutný další výzkum.

A co IGF v doplňcích stravy?

Různé doplňky stravy obsahují růstové hormony, včetně IGF. Společnosti je propagují mimo jiné pro ochranu proti stárnutí, energii a zlepšení imunitního systému.

Americká antidopingová agentura varuje, že produkty, které uvádějí, že obsahují IGF-1, nemusí. Může být také zředěný nebo produkt může obsahovat jiné potenciálně škodlivé látky. Lidé mohou také zneužít nebo zneužít IGF-1.

Vedlejší účinky IGF-1 mohou být podobné jako u jiných růstových hormonů. Patří mezi ně přerůstání tělesných tkání, známé jako akromegalie, a poškození kloubů, jater a srdce.

IGF-1 může způsobit pokles hladiny glukózy v krvi. Pokud máte cukrovku, nebo i když ji nemáte, je důležité, abyste se před užíváním doplňků stravy obsahujících růstové hormony poradili se svým lékařem.

jaký je výhled?

Výzkum naznačuje, že IGF může být spojeno s cukrovkou, ale lidé tomuto spojení plně nerozumí. Možná budete schopni léčit svůj diabetes pomocí IGF, ale je to stále experimentální.

Poraďte se se svým lékařem, než začnete užívat IGF nebo než vyzkoušíte jakékoli jiné doplňky, a neměňte svůj léčebný plán, aniž byste si promluvili se svým lékařem. Diabetes je komplikované onemocnění a může způsobit mnoho komplikací, pokud se na něj neléčíte.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY