Sají vši opravdu krev?

Všechny druhy vší mají společné dvě věci: šíří se lidským kontaktem a živí se krví.

Vši jsou druhy parazitického hmyzu, který se živí lidskou krví. Existují tři typy:

 • vši dětská (Pediculus humanus capitis)
 • vši tělní (Pediculus humanus corporis)
 • stydké vši nebo „krabi“ (Pthirus pubis)

Čtěte dále a dozvíte se o tom, jak vši přežívají a šíří se, stejně jako o možnostech léčby, jak se jich zbavit.

Živí se vši krví?

Ať už máte vši na hlavě, ohanbí nebo jinde, všichni tito parazité přežívají sáním krve. Dělají to tak, že kousají vaši kůži, aby získali krev pro krmení.

Bez lidské krve se vši dehydratují a nemohou přežít ani klást vajíčka (tzv. „hnidy“). Většina vší nevydrží bez krve déle než 1 až 2 dny. Vši mohou žít bez lidské krve 2 až 5 dní.

Sají vši hnidy krev?

Hnidy jsou vajíčka vší, která leží podél kožních záhybů, ve vlasech nebo ve švech oblečení. Hnidy nesají krev jako vši, protože jsou to nevylíhlá vajíčka.

Jakmile se hnidy vylíhnou, jsou známé jako „nymfy“, dokud po několika dnech nedospějí v dospělce. Stejně jako dospělé vši potřebují nymfy k přežití lidskou krev.

Kolik krve pijí vši?

Vši pijí lidskou krev několikrát denně. Množství krve, které ztratíte, závisí na počtu vší, které máte, a také na tom, jak dlouho jste napadení zažili. I když je to neobvyklé, byly hlášeny případy akutní anémie v důsledku velkých ztrát krve vši.

Když vši pijí krev, jejich tělesná hmotnost se rychle zvyšuje. Podle studie z roku 2022 se samice vši po krmení krví zvětšily asi o 52 %. Bylo však také zjištěno, že velikost vší se rychle zmenšila během 60 minut po krmení.

Jak vši způsobují svědění?

Aby se vši živily lidskou krví, vytvářejí na vaší kůži malá kousátka. To má za následek notoricky známé svědění spojené s napadením vši.

Vši také mohou za sebou zanechávat svědivé hrbolky. V závislosti na vaší přirozené barvě pleti mohou vypadat jako malé červené až fialové papuly nebo cysty.

Sají vši našim mazlíčkům krev?

Vši nesají krev domácích mazlíčků, takže váš pes nebo kočka nemůže dostat tyto druhy zamoření. Vši se také nemohou přenášet mezi domácími zvířaty a lidmi.

Místo toho, pokud máte psa, kočku nebo jiného domácího mazlíčka, který může svědit nebo má viditelné chyby v kůži nebo srsti, můžete zvážit promluvu s veterinářem o blechách, roztočích nebo klíšťatech. To jsou všechny druhy parazitů, které mohou ovlivnit domácí mazlíčky.

Mohou vši skákat nebo létat?

Vši nemohou skákat ani létat. Místo toho se prostě plazí.

Vzhledem k tomu, že se vši šíří mezi lidmi, paraziti při kontaktu lezou z jedné osoby na druhou. Je také možné dostat vši, pokud některý z parazitů nebo jejich hnid žije na oblečení, lůžkovinách nebo nábytku. Sdílení věcí, jako jsou kartáče na vlasy nebo ručníky, může také zvýšit riziko vši.

Odkud vši pocházejí?

Vši se snadno šíří prostřednictvím lidského kontaktu, zejména v přeplněných prostorách. Zatímco vši může dostat každý, vši jsou nejčastější a šíří se především mezi školáky, ale i jejich rodiči a pečovateli.

Tělesné vši také bývají častější v podmínkách, kdy člověk nemusí mít přístup k pravidelným hygienickým praktikám nebo praní. Tyto druhy vší se také rády schovávají v záhybech látky, jako je oblečení a ložní prádlo.

Pubické vši se nejčastěji šíří pohlavním stykem. Tyto druhy vší se však někdy mohou nacházet i v jiných částech těla s hrubými vlasy, jako jsou vousy, podpaží nebo obočí.

Co se stane, když máte vši příliš dlouho?

I když to není považováno za život ohrožující, neléčené napadení vší může představovat další rizika, jako například:

 • extrémní svědění po celý den
 • svědění, které vás může udržet v noci vzhůru
 • vředy na pokožce hlavy od škrábání, které mohou krvácet nebo se infikovat
 • zameškané dny ve škole a v práci ve vaší domácnosti

Mohou vás vši zabít?

Rizika spojená s vši závisí na typu, který máte. Veš dětská není považována za smrtelnou a ani nepřenáší nemoci.

Podle jednoho narativního přehledu o vši v Africe z roku 2023 vědci poznamenali, že tělesné a stydké vši mohou šířit bakteriální infekce, jako je tyfus. Tyfus z tělesné vši je však nyní ve Spojených státech považován za vzácný.

Také, i když to není běžné, je možné zažít akutní anémii z krevních ztrát spojených se vši.

Jak se zbavit vší, pokud je máte

V závislosti na závažnosti napadení může lékař doporučit buď léčbu vši volně prodejnou nebo na předpis.

Mezi další možnosti léčby patří:

 • mokré česání proti vši

 • praní veškerého oblečení, ložního prádla a ručníků při teplotě 54 °C nebo vyšší, pokud máte vy nebo někdo ve vaší domácnosti vši
 • vysávání koberců, čalounění a matrací
 • utěsnění neomyvatelných věcí, jako jsou plyšáci, do plastového sáčku na 1 měsíc

Odnést

Ať už máte hlavu, tělo nebo stydké vši, všechny tyto druhy parazitů potřebují k přežití lidskou krev. Dělají to tak, že vám koušou kůži a sají krev několikrát denně. To může způsobit podráždění a svědění.

Vši jsou zřídka smrtelné, ale někdy mohou vést k sekundární infekci. Je důležité promluvit si s lékařem o možnostech léčby, pokud máte vy nebo vaše dítě podezření na napadení vši.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY