Sauny a rakovina: Existují výhody z používání saun?

Sauny slouží k podpoře zdraví již léta. Někteří věří, že sauna může pomoci při léčbě rakoviny. Zatímco některé výzkumy naznačují, že zahřívání těla může během léčby pomoci, není jasné, zda to dokáže sauna.

Taras Grebinets/Getty Images

Lidé vychvalovali výhody sauny po celá léta a někteří lidé věří, že jsou zvláště užitečné pro prevenci rakoviny nebo pro použití při léčbě rakoviny.

Zatímco saunování může mít mnoho zdravotních výhod, zůstává nejasné, zda poskytují ochranu před rozvojem rakoviny nebo pomáhají lidem s rakovinou. Je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zjistilo, zda výhody saunování zahrnují tyto výhody.

Jaké jsou druhy saun?

Sauna je v podstatě horká místnost. Tyto místnosti jsou často postavené ze dřeva a jsou vytápěny na teploty kolem 150 °F až 195 °F (65 °C až 90 °C).

Existují dva hlavní typy sauny:

Tradiční sauna

Tradiční sauna, často nazývaná finská sauna, využívá k vytvoření tepla horké kameny nebo topné těleso. To vytváří teplo v celé sauně, nejen ve vašem těle.

Kromě toho se voda nalévá na horké kameny nebo topné těleso, aby se vytvořila pára, díky čemuž je vzduch ve finských saunách velmi vlhký. Teplo a vlhkost způsobí, že se budete potit.

Infrasauna

Infrasauna využívá světelné panely k vytvoření tepla ve vašem těle spíše než k ohřevu vzduchu v místnosti. Tyto vlny infračerveného světla nevidíte, ale v infrasauně cítíte teplo.

Teplo vycházející ze světelných panelů způsobí, že se budete potit. Infrasauna je někdy označována jako daleká infrasauna.

Má saunování nějaké zdravotní výhody?

Bez ohledu na typ, který si vyberete, sauny ovlivňují vaše tělo několika způsoby, které mohou být prospěšné. Například vaše tělesná teplota stoupá, což způsobuje rozšíření (dilataci) vašich krevních cév. To zvyšuje krevní oběh, podobně jako když provádíte mírné až střední cvičení.

Mezi další možné výhody sauny patří:

  • Úleva od stresu: Zvýšená cirkulace a teplo mohou u mnoha lidí podpořit relaxaci a pomoci zmírnit stres.
  • Zlepšení kardiovaskulárního zdraví: Jedna studie zjistili, že ti, kteří měli více saunování a delší sezení týdně, měli menší pravděpodobnost náhlé srdeční smrti a menší pravděpodobnost úmrtí na kardiovaskulární onemocnění než účastníci, kteří měli méně a kratších saunování týdně.
  • Úleva od bolesti: Výzkum naznačuje, že infračervená sauna může pomoci lidem s bolestmi zad. An starší studie z roku 2009 naznačuje, že saunování může pomoci lidem s revmatoidní artritidou a ankylozující spondylitidou.

Může saunování zvýšit riziko vzniku rakoviny?

Ne podle finské studie z roku 2019. Výzkumníci přezkoumali data od 2 173 bílých mužů ve věku 42 až 61 let s mediánem doby sledování 24,3 let.

Nezjistili žádný významný nárůst rakoviny prostaty, trávicího traktu nebo plic mezi účastníky, kteří se saunovali více než čtyřikrát týdně, a těmi, kteří měli dvě až tři sezení týdně, ve srovnání s muži, kteří saunu používali pouze méně než jednou týdně.

Je zapotřebí více výzkumu, abychom zjistili, zda se tyto výsledky vztahují na jiná pohlaví, rasy a věkové skupiny.

Může saunování snížit riziko vzniku rakoviny?

I když tomu může mnoho lidí věřit, neexistuje dostatek výzkumu, který by to podpořil. Stejná finská studie z roku 2019 také nezjistila žádné snížení rizika. Nezjistili žádný rozdíl mezi skupinami lidí s různou mírou saunování.

Studie nezahrnovala kontrolní skupinu lidí, kteří se vůbec nesaunovali. I když má tato studie omezenou hodnotu, protože se vztahuje k obecné populaci, zdůrazňuje potřebu studovat rozmanitější skupinu jedinců před určením přínosů nebo rizik saunování souvisejících s rakovinou.

Má saunování během léčby rakoviny výhody?

Podle American Cancer Societyvýzkum naznačuje, že vystavení tepelné terapii může zlepšit účinnost záření a chemoterapie.

Zatímco studovaná tepelná terapie je kontrolovaným typem tepelné terapie nazývané hypertermie, která se podává v lékařském prostředí a nikoli v sauně, toto zjištění může naznačovat, že tradiční nebo infračervená sauna může být pro pacienty s rakovinou užitečná spolu s tradiční protirakovinnou léčbou. Je potřeba další výzkum.

Není dostatek důkazů o tom, že sauny pomáhají při léčbě rakoviny. Zatímco velká část provedeného výzkumu vedla k pozitivním výsledkům, tyto studie ještě nejsou přesvědčivé.

Existují však některé studované výhody sauny, jako je úleva od bolesti, které by mohly být prospěšné pro pacienty s rakovinou. Pokud uvažujete o vyzkoušení infrasauny, je dobré si promluvit se svým zdravotníkem, abyste se ujistili, že je pro vás saunování bezpečné.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY