Sex a stárnutí

Přehled

Změny sexuální touhy a chování během vašeho životního cyklu jsou normální. To platí zejména při vstupu do pozdějších let. Někteří lidé upadají do stereotypu, že starší lidé nemají sex. Ale ve skutečnosti zůstává mnoho lidí sexuálně aktivních po celý život.

Intimita a spojení jsou v pozdějším životě stále důležité. Nejlepším prediktorem sexuálního zájmu a aktivity v pozdějších letech může být frekvence sexuální aktivity, když jste mladší. Pokud je sex ústředním bodem vašeho životního stylu a štěstí ve věku 30 let, bude pravděpodobně stále důležitý i ve věku 60 let. V průběhu let se vaše „připoutanost“ k partnerovi může stát důležitější než „přitažlivost“. A svou spokojenost se vztahem můžete měřit více z hlediska náklonnosti, bezpečí a závazku než sexuálního naplnění.

Zjistěte, jak může stárnutí ovlivnit vaše sexuální návyky – a kroky, které můžete podniknout, abyste si s přibývajícím věkem užili bezpečný a uspokojivý sexuální život.

Proč se mění sexuální touha a chování?

Když sexuální aktivita u starších mužů klesá nebo ustává, mezi běžné příčiny patří:

  • nedostatek touhy, obvykle vyplývající z léků
  • potíže s udržením erekce
  • špatný celkový zdravotní stav

Mezi běžné příčiny poklesu sexuální aktivity u starších žen patří:

  • nedostatek touhy, obvykle vyplývající z léků
  • hormonální změny související s menopauzou
  • ztráta partnera

I když váš zájem o sexuální aktivitu může pokračovat až do vašeho vyššího věku, lidé mají tendenci mít s přibývajícím věkem méně pohlavního styku. Některé nemoci a postižení vás také mohou nutit zkoušet různé polohy pro styk. Někomu to může vadit, jiné to baví.

Jak si můžete udržet spokojený sexuální život?

Následující strategie vám mohou pomoci užít si spokojený sexuální život, až budete starší.

Zůstaňte sexuálně fit

Muži, kteří mají častou stimulaci penisu, mají snadnější dosáhnout a udržet erekci. Ženy, které mají častou stimulaci genitálií a klitorisu, mají lepší samomazání. Aby vám pomohla zůstat „sexuálně fit“, může vám pomoci masturbovat nebo si dopřát potěšení. Masturbace je běžnou součástí zdravého sexuálního života.

Prozkoumejte vnější cestu

Dobrý sexuální život zahrnuje víc než jen pohlavní styk. Je to také o intimitě a dotecích. To jsou aktivity, ze kterých může mít užitek každý. I když jste nemocní nebo máte tělesné postižení, můžete se věnovat intimním úkonům a těžit z fyzické blízkosti.

Uvolněte tlak tím, že rozšíříte svou představu o sexu tak, aby zahrnovala více než jen pronikání a orgasmus. Outercourse je termín používaný k popisu široké škály erotických zážitků, které nezahrnují pronikavý sex. Je to o potěšení a propojení. Udělejte si čas, relaxujte a vychutnejte si zážitek ze smyslného doteku. Mnoho lidí získává obrovské uspokojení ze sdílení sexuálních fantazií, čtení erotiky, mazlení, hlazení a líbání.

Zlepšete svou komunikaci

Jak se vaše tělo a pocity mění s věkem, je důležité sdělit své myšlenky, obavy a touhy svému partnerovi. Lidé někdy předpokládají, že jejich partneři vědí, co se jim v ložnici líbí. Ale to není vždy pravda.

Jako mnoho lidí se možná zdráháte dát svému partnerovi sexuální zpětnou vazbu nebo pokyny. Můžete se stydět, stydět se nebo se obávat, že zraníte jejich city. Ale zkuste si zapamatovat, že komunikace je klíčem k uspokojivému sexuálnímu životu. Buďte ke svému partnerovi upřímní a otevření. Použití humoru může pomoci snížit tlak.

Jaké kroky byste měli podniknout, abyste zůstali v bezpečí?

Lidé ve věku 55 let nebo starší tvoří jednu čtvrtinu všech Američanů žijících s HIV Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. V roce 2013 tvořili lidé ve věku 50 a více let více než 27 procent nových diagnóz AIDS. Starší dospělí jsou také ohroženi dalšími sexuálně přenosnými infekcemi (STI), včetně genitálního herpesu, genitálních bradavic, chlamydií, kapavky a syfilis.

Mnoho lékařů se zdráhá mluvit o sexu se staršími lidmi. U starších dospělých může být také obtížnější rozpoznat příznaky některých STIS. Například některé příznaky HIV mohou napodobovat příznaky jiných nemocí, které běžně postihují starší dospělé. Mezi tyto příznaky patří únava, zmatenost, ztráta chuti k jídlu a otoky žláz.

Pokud jste sexuálně aktivní, praktikujte bezpečný sex používáním kondomů a naučte se rozpoznávat příznaky pohlavně přenosných chorob. Pokud máte podezření, že máte STI, poraďte se se svým lékařem. Mohou předepsat léčbu ke zmírnění vašich příznaků. V některých případech mohou dokonce vyléčit vaši infekci úplně. Mohou také sdílet tipy, které pomohou zastavit šíření infekce.

Jídlo s sebou

Je normální, že se vaše sexuální touhy a chování s přibývajícím věkem mění. Ale sex a fyzická intimita zůstávají pro mnoho starších dospělých důležité. Zůstat sexuálně fit prostřednictvím masturbace, objevování nových sexuálních aktivit a praktikování dobré komunikace vám a vašemu partnerovi může pomoci sexuálně se uspokojit. A pamatujte, že je důležité používat při pohlavním styku kondomy, které pomohou zastavit šíření sexuálně přenosných infekcí. Bezpečný sex je důležitý, i když stárnete.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY