Šíří se rakovina močového měchýře rychle?

Rakovina močového měchýře se šíří různou rychlostí v závislosti na typu rakoviny močového měchýře, kterou máte. Uroteliální rakovina močového měchýře se šíří pomalu, zatímco jiné typy jsou mnohem rychlejší.

Uroteliální rakovina močového měchýře je nejčastějším typem rakoviny močového měchýře. Obvykle se nešíří příliš rychle. Jiné typy rakoviny močového měchýře, jako je adenokarcinom, spinocelulární karcinom a malobuněčný karcinom, se však šíří mnohem rychleji.

Ve většině případů může léčba, pokud je zahájena dostatečně včas, zabránit šíření rakoviny močového měchýře. Ale i když se rakovina močového měchýře v době diagnózy rozšířila do jiných lokalit, lze ji stále úspěšně léčit.

V tomto článku se blíže podíváme na typy rakoviny močového měchýře, které se rychle šíří, kam se tyto rakoviny obvykle šíří, a možnosti léčby, které lze použít pro rakovinu močového měchýře, která se rozšířila.

Jaké typy rakoviny močového měchýře se rychle šíří?

Existuje několik typů rakoviny močového měchýře. Uroteliální karcinom močového měchýře je nejčastější. O 90 % rakoviny močového měchýře jsou tohoto typu. Uroteliální rakovina močového měchýře se také šíří pomaleji než jiné typy rakoviny močového měchýře.

Podle American Cancer SocietyMezi rychle se šířící typy rakoviny močového měchýře patří:

 • Malobuněčný karcinom: Méně než 1 % karcinomů močového měchýře tvoří malobuněčný karcinom. Tento typ rakoviny močového měchýře se může šířit velmi rychle.
 • Adenokarcinom: Asi 1 % karcinomů močového měchýře jsou adenokarcinomy. Tyto rakoviny jsou typicky invazivní a rychle se šířící.
 • Spinocelulární karcinom: Spinocelulární karcinomy tvoří asi 1 % až 2 % všech případů rakoviny močového měchýře. V mnoha případech se tyto rakoviny rychle šíří a rostou.

Kde se rakovina močového měchýře šíří jako první?

Rakovina močového měchýře se nejprve šíří do stěny močového měchýře. Stěna močového měchýře má čtyři vrstvy. Jak se rakovina šíří, proroste do každé vrstvy. Když se rakovina šíří za stěnu močového měchýře, může se rozšířit na řadu míst, včetně:

 • pánevních lymfatických uzlin
 • břišní lymfatické uzliny
 • játra
 • plíce
 • kosti
Místa v těle, kde se rakovina močového měchýře pravděpodobně rozšíří. Lékařská ilustrace od Bailey Mariner

Jaké jsou příznaky rakoviny močového měchýře?

Jiné, méně závažné stavy mohou také způsobit mnoho příznaků a příznaků rakoviny močového měchýře. Například krev v moči je obvykle prvním příznakem rakoviny močového měchýře, ale je také běžným příznakem infekce močových cest (UTI).

Pokud máte nějaké příznaky, které by mohly být rakovinou močového měchýře, je dobré si promluvit s lékařem. I když je pravděpodobné, že existuje jiná příčina, včasné zjištění rakoviny močového měchýře vám poskytne lepší možnosti léčby.

Příznaky rakoviny močového měchýře zahrnují:

 • krev ve vaší moči
 • bolestivé močení
 • pocit pálení při močení
 • frekvence močení
 • časté přerušení spánku z potřeby močit
 • bolest v dolní části zad na jedné straně

Pokud se rakovina močového měchýře šíří, můžete mít další příznaky. Mohou zahrnovat:

 • dušnost
 • žloutenka
 • bolest břicha
 • bolest kostí
 • pánevní bolesti
 • ztráta chuti k jídlu
 • neúmyslné hubnutí

Jaká léčba se používá na rakovinu močového měchýře, která se rozšířila?

Možnosti léčby rakoviny močového měchýře závisí na typu rakoviny, kterou máte, a na tom, jak daleko se rakovina močového měchýře rozšířila.

Chirurgie může často odstranit nádory v raném stádiu. Jakmile se však rakovina rozšíří, je běžné, že lékaři provedou radikální cystektomii. Tento chirurgický zákrok se také provádí u vysoce kvalitních, invazivních a velkoobjemových nádorů močového měchýře, které se ještě nerozšířily, ale je vysoce pravděpodobné, že se rozšíří.

Radikální cystektomie odstraní celý močový měchýř a některé okolní pánevní orgány. V závislosti na vaší anatomii to může zahrnovat:

 • prostaty
 • semenné váčky (žlázy, které produkují tekutiny, které se mění ve sperma)
 • děloha
 • vaječníky
 • část pochvy

Stojí za zmínku, že v lékařské komunitě roste podpora ve snaze zachovat močový měchýř, kdykoli je to možné. To znamená omezit léčbu na odstranění co největšího množství primárního nádoru a doplnit chemoterapií a ozařováním.

Procedura nazývaná derivace moči je obvykle součástí radikální cystektomie. To umožňuje lidem, kteří podstoupili radikální cystektomii, močit.

Léčba kromě chirurgického zákroku bude záviset na tom, jak daleko se rakovina rozšířila, a může zahrnovat:

 • Chemoterapie: Chemoterapie může zabíjet rakovinné buňky. Může pomoci zničit rakovinu, která se rozšířila.
 • Radiační terapie: Radiační terapie může zabíjet rakovinné buňky a zmenšovat nádory. Někdy se používá spolu s chemoterapií.
 • Imunoterapie: Imunoterapie je novější typ léčby rakoviny. Pomáhá naučit váš imunitní systém útočit na rakovinné buňky.
 • Cílená terapie: Cílená terapie identifikuje, jak jsou rakovinné buňky geneticky odlišné od zdravých buněk, takže je vaše tělo může najít a zničit.

Často kladené otázky o rakovině močového měchýře

Šíří se rakovina močového měchýře vždy?

Ne všechny rakoviny močového měchýře se šíří po celém těle. Pokud je rakovina močového měchýře zachycena včas, může být léčena dříve, než se rozšíří.

Uroteliální karcinom se běžně šíří do vrstev stěny močového měchýře včetně svalu. Začíná na uroteliální výstelce močového měchýře a může prorůstat až do dutiny močového měchýře nebo hlouběji do okolních submukózních a svalových vrstev. Může se také rozšířit za močový měchýř, včetně plic a kostí.

Jak dlouho obvykle trvá šíření rakoviny močového měchýře?

Rakovina močového měchýře se šíří různou rychlostí v závislosti na typu rakoviny močového měchýře. Obecně platí, že malobuněčný karcinom, spinocelulární karcinom a adenokarcinom se šíří rychleji než uroteliální karcinom močového měchýře.

Je pravděpodobné, že se rakovina močového měchýře rozšíří, pokud podstupuji léčbu?

Ve většině případů léčba zpomalí a zastaví šíření rakoviny močového měchýře.

Celková míra přežití u rakoviny močového měchýře je dobrá. Podle American Cancer Society byla 5letá míra přežití pro všechna stádia rakoviny močového měchýře 77 % mezi roky 2011 a 2017.

Když je však rakovina močového měchýře agresivní a pokročilá, může být rezistentní na léčbu. To znamená, že se může i nadále šířit, když podstupujete léčbu.

Je rakovina močového měchýře léčitelná, jakmile se rozšíří?

Rakovina močového měchýře je stále léčitelná, jakmile se rozšíří. Možnosti léčby a výsledky jsou nejlepší, když je rakovina močového měchýře léčena dříve, než se rozšíří, ale stále existují možnosti, pokud se rakovina rozšířila mimo močový měchýř.

Chirurgie, chemoterapie, cílená terapie a imunoterapie mohou pomoci léčit rakovinu močového měchýře, která se rozšířila.

Rakovina močového měchýře se šíří různou rychlostí v závislosti na typu rakoviny močového měchýře, kterou máte, a na tom, jak brzy začnete léčbu.

Nejběžnější typ rakoviny močového měchýře, uroteliální karcinom, je také nejméně invazivní a nejpomaleji rostoucí. Vzácné typy rakoviny močového měchýře, jako je malobuněčný karcinom, spinocelulární karcinom a adenokarcinom, obvykle rostou mnohem rychleji.

Možnosti léčby závisí na typu rakoviny, kterou máte, a na tom, jak daleko se rakovina močového měchýře rozšířila.

Pokud se rakovina rozšířila nebo jde o invazivní typ, který se pravděpodobně rozšíří, mohou se lékaři rozhodnout odstranit močový měchýř a okolní pánevní orgány.

Lékaři se však snaží močový měchýř zachovat, kdykoli je to možné. Možnosti léčby mohou být odstranění primárního nádoru a okolních tkání spolu s chemoterapií a ozařováním, aby se zabránilo dalšímu šíření.

Další možnosti, jako je imunoterapie a cílená terapie, mohou také pomoci při léčbě rakoviny močového měchýře, která se rozšířila.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY