Skutečný rozhovor o endometrióze: Bolest nemusí být vaše „normální“

Pokud hledáte příznaky endometriózy online, bolest je pravděpodobně první, kterou v seznamu uvidíte. Bolest je u tohoto onemocnění stálá, i když kvalita a intenzita se může u jednotlivých žen lišit.

Některé ženy popisují bolest endometriózy jako bolest nebo křeče. Jiní říkají, že je to pálení nebo ostrý pocit. Může být dostatečně mírné, aby se dalo zvládnout, nebo tak závažné, že ovlivňuje kvalitu života.

Dokonce i načasování bolesti se může lišit od člověka k člověku. Může přicházet a odcházet s vaším menstruačním cyklem nebo vzplanout v nepředvídatelnou dobu během měsíce.

Bolest není nikdy normální a není třeba s ní žít. Existuje několik různých léčebných postupů – od medicíny po chirurgii – ke zmírnění bolesti a pomoci vám vrátit se zpět do života. Se správným lékařem a několika pokusy a omyly můžete najít léčbu, která vám pomůže cítit se lépe.

Proč endometrióza tak bolí?

Bolest, kterou pociťujete při endometrióze, začíná, když tkáň, která normálně vystýlá vaši dělohu, roste v jiných částech vašeho břicha – jako na vašem močovém měchýři, vaječnících nebo vejcovodech. Každý měsíc se tato tkáň nafoukne, když se vaše tělo připravuje na těhotenství. Když vajíčko není oplodněno, endometriální tkáň se během menstruace rozpadne a odpadne.

Endometriální tkáň v jiných částech vašeho břicha působí stejným způsobem jako tkáň ve vaší děloze. Každý měsíc během menstruačního cyklu oteče. Ale uvnitř vašeho břicha to nemá kam jít. Nesprávně umístěná tkáň může tlačit na nervy nebo jiné struktury ve vaší pánvi, což způsobuje bolest – zejména během menstruace.

Když léky proti bolesti nestačí

Léky proti bolesti jsou často výchozím bodem léčby endometriózy. Váš lékař může doporučit, abyste nejprve vyzkoušeli volně prodejný nesteroidní protizánětlivý lék (NSAID), jako je ibuprofen (Advil, Motrin) nebo naproxen (Aleve).

Tyto léky fungují tak, že blokují uvolňování prostaglandinů – chemických látek, které způsobují bolest. Protože NSAID mohou způsobit nežádoucí účinky, jako je žaludeční nevolnost a krvácení, nejsou určeny k dlouhodobému užívání.

Opioidy jsou silnější léky proti bolesti, které dokážou ulevit i od silné bolesti. Přicházejí ale s velkým varováním. Protože opioidy mohou být návykové, obvykle se nedoporučují pro léčbu chronické bolesti. Postupem času budou působit méně nebo budete potřebovat vyšší dávky.

Léky proti bolesti neudělají víc než maskování bolesti endometriózy, protože neřeší základní příčinu. Pokud jste užívali nesteroidní protizánětlivé léky nebo jiné léky proti bolesti a bolest neustupovala, je čas prodiskutovat se svým lékařem další způsoby léčby.

Hormonální terapie

NSAID mohou být účinnější, pokud je užíváte s hormonální terapií. Hormonální léčba zabraňuje ovulaci. Mohou zmenšit stávající výrůstky endometriózy a zastavit tvorbu nových. Hormonální terapie také zmírňují silnou menstruaci.

Možnosti hormonální léčby zahrnují:

 • narození
  kontrolní pilulky, náplast nebo vaginální kroužek
 • progestin
  — umělé verze hormonu progesteronu
 • uvolňující gonadotropin
  agonisté hormonů (agonisté GnRH), jako je nafarelin (Synarel), leuprolid
  (Lupron) a goserelin (Zoladex)

Hormonální léčby, jako jsou agonisté GnRH, zmírňují bolest – dokonce i silnou bolest – až u 80 procent žen, které je užívají. Během užívání těchto léků nebudete moci otěhotnět.

Alternativní a domácí prostředky

Léčba endometriózy nemusí vždy vyžadovat lékařský předpis nebo cestu do lékárny. Několik domácích prostředků a alternativních léčebných postupů může také pomoci zmírnit bolest.

 • Teplo. Když jsou křeče intenzivní, položte
  nahřívací polštářek na břicho nebo si dejte teplou koupel. Teplo uvolní svaly v pánvi, což může zmírnit bolest
  křeče.
 • Akupunktura. Ačkoli výzkum na
  akupunktura pro endometriózu je stále omezená, několik studií ukázaly, že praxe
  stimulace tlakových bodů kolem těla jemnými jehlami usnadňuje
  bolest endometriózy.
 • Cvičení. Když máte bolesti,
  poslední věc, kterou byste mohli chtít udělat, je jít si zaběhat nebo zacvičit. Dosud
  cvičení může být právě to, co zmírní vaši bolest. Když cvičíte, vaše
  tělo uvolňuje přirozené léky proti bolesti zvané endorfiny. Navíc pravidelně cvičit
  snižuje množství estrogenu ve vašem těle – stejně jako hormonální léky
  Váš lékař Vám předepíše léčbu endometriózy.

Kdy by měla být operace na vašem radaru

V určitém okamžiku může být bolest příliš intenzivní na to, aby ji překlenuly léky a jiná konzervativní léčba. Tehdy musíte se svým lékařem probrat operaci.

Nejkonzervativnější chirurgická léčba odstraní pouze endometriální tkáň z vašeho břicha – spolu s jakoukoli jizvou, která se vytvoří. Když chirurgové provádějí tento postup pomocí malých řezů, nazývá se to laparoskopie.

Více než 80 procent žen, které podstoupily operaci endometriózy, nachází úlevu od bolesti. Ta úleva může být dramatická. Bolest se však může vrátit o několik měsíců později. U 40 až 80 procent žen se bolest znovu objeví do dvou let po operaci. Jedním ze způsobů, jak si prodloužit dobu bez bolesti, je po operaci začít s hormonální terapií.

Jako poslední možnost, když konzervativní operace nestačí, mohou lékaři provést hysterektomii – odstranění dělohy a případně děložního čípku, vaječníků a vejcovodů. Odstranění vaječníků zastaví produkci estrogenu a zabrání dalšímu ukládání endometriální tkáně. Ale ani hysterektomie endometriózu nevyléčí, pokud chirurg neodstraní veškerou tkáň, která je již uložena.

Hysterektomie je velké rozhodnutí. Po této operaci nebudete moci otěhotnět. Než budete souhlasit s postupem, ujistěte se, že plně rozumíte výhodám a důsledkům.

Promluvte si se svým lékařem

Rozhovor o vašem reprodukčním zdraví nemusí být snadný, ale je nezbytný. Váš lékař vám nemůže předepsat léčbu k úlevě od bolesti, o které neví. Pokud vám endometrióza způsobuje bolest, navštivte svého lékaře, aby vám pomohl.

Buďte ke svému lékaři otevření a upřímní ohledně toho, jak se cítíte. Pokuste se popsat svou bolest co nejpodrobněji. Vedení deníku vám může pomoci vysvětlit, co prožíváte. Zapište si, kdy vás bolí, jaké to je (bodnutí, pálení, šok) a co jste dělali (například cvičili), když to začalo. Vaše poznámky mohou pomoci lékaři určit zdroj vaší bolesti a najít pro vás správnou léčbu.

Pokud začnete s jedním lékem a nepomůže, je to také informace, kterou musíte sdílet se svým lékařem. Nespokojte se s podprůměrnou úlevou od bolesti. Účinná léčba je tu pro vás. Možná to bude trvat několik pokusů, než to najdete. A pokud váš lékař nenabízí žádné řešení, zvažte hledání nového lékaře.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY