Souvislost mezi depresí a bolestmi hlavy

Poruchy bolesti hlavy a deprese jsou mezi populací velmi časté a výzkumy ukazují, že spolu úzce souvisejí.

Lidé, kteří mají poruchu hlavy, mají vyšší riziko deprese. Mohou také zaznamenat příznaky migrény v důsledku základní deprese.

Chronická porucha hlavy může narušit každodenní život a způsobit stres, úzkost a vést k depresi. Léčba jedné podmínky může také pomoci zlepšit druhou podmínku.

Příčiny deprese

Souvislost mezi depresí a bolestmi hlavy
Osoba s depresí může mít příznaky bolesti hlavy.

Deprese je komplexní stav. Nejpravděpodobnější příčinou je kombinace různých faktorů, včetně genů, biologie a prostředí člověka.

Lékaři klasifikují poruchy hlavy jako primární nebo sekundární. Primární poruchy hlavy jsou častější.

Mezi primární poruchy hlavy patří migréna, bolest hlavy tenzního typu a bolest hlavy.

Sekundární poruchy hlavy mohou být důsledkem poranění hlavy, vysokého krevního tlaku nebo infekce.

Poruchy bolesti hlavy a duševní zdraví

Poruchy bolesti hlavy jsou běžné mezi populací, ale zvláště časté u lidí, kteří mají depresi, úzkost nebo obojí.

Mnoho lidí, kteří trpí migrénou, má také větší pravděpodobnost deprese nebo úzkosti. Chronická bolest a stres, které migréna způsobuje, mohou vést k problémům s duševním zdravím.

Existují specifické nerovnováhy s chemickými látkami zvanými serotonin a dopamin, které mohou být základem deprese a migrény. Vědci však stále musí prozkoumat konkrétní souvislost mezi těmito dvěma.

Bolest hlavy a spánek

Deprese může ztěžovat dobrý spánek. Spánková deprivace může vyvolat bolest hlavy a může snížit práh bolesti člověka. Nedostatek spánku může způsobit častější nebo bolestivější bolesti hlavy.

Migréna i tenzní bolesti hlavy mohou ovlivnit spánek. Výzkum z roku 2017 naznačuje, že až 50% lidí trpících migrénou nebo bolestmi hlavy má také nespavost.

Pocit velké únavy může způsobit špatnou náladu a může zhoršit příznaky deprese.

Dehydratace

Deprese může snížit energii, motivaci a chuť k jídlu. Může být těžší jíst dobře nebo pít dostatek tekutin. Když je někdo dehydratovaný, znamená to, že nemá v těle dostatek tekutin.

Dehydratace může být spouštěčem bolesti hlavy. Je důležité pít dostatek vody denně, aby se zabránilo bolesti hlavy.

Emoční stres

Deprese a stres mohou významně narušit život člověka.

Mezi příznaky deprese patří potíže se soustředěním, pocity viny, ztráta zájmu o koníčky a potíže s prací nebo společenským životem.

Tyto příznaky mohou vést ke stresu, obavám a úzkosti, které zase mohou způsobit častější bolesti hlavy.

Léky

Častou příčinou chronické migrény jsou bolesti hlavy nadužívané léky.

Pravidelné užívání léků proti bolesti na migrénu nebo bolesti hlavy s napětím může vést k bolestem hlavy, které trvají několik dní najednou.

Lidé by se měli snažit vyhnout se užívání léků proti bolesti více než 2 dny v týdnu. Pokud někdo používá tyto léky častěji než toto, možná bude chtít mluvit se svým lékařem o preventivní alternativě.

Migréna

Migréna může také vést k depresi. Migréna je chronické onemocnění, které může způsobit pokračující bolest a narušení každodenního života.

Migréna může dělat plánování náročným a člověk se může obávat, že nezmešká důležitou událost nebo nebude schopen pracovat.

Migréna může také způsobit únavu a ztrátu chuti k jídlu.

Všechny tyto prvky migrény mohou být rizikovými faktory deprese.

Příznaky deprese

Příznaky deprese se liší od člověka k člověku. Pocit pochmurnosti se může objevit u mnoha z nás, ale diagnóza deprese musí splňovat specifická kritéria.

Příznaky deprese trvají týdny nebo měsíce a překáží každodenním činnostem, jako je práce nebo koníčky.

Deprese může mít duševní, fyzické a sociální příznaky. U některých lidí může bolest hlavy signalizovat začátek depresivní epizody.

Existuje mnoho různých typů bolesti hlavy. Některé typy jsou:

  • Napjatá bolest hlavy, která způsobuje tupou bolest, s těsným krkem nebo pokožkou hlavy. Stres je častou příčinou.
  • Migréna je zdravotní stav, který způsobuje pulzující bolest hlavy. Mezi další příznaky patří nevolnost, zvracení, citlivost na zvuk a citlivost na světlo.
  • Klastrová bolest hlavy způsobuje silnou bolest na jedné straně hlavy, která trvá až 3 hodiny. Útoky bolesti hlavy se opakují několik týdnů a cyklují v určitých obdobích roku. Klastrová bolest hlavy se také nazývá „sebevražedná bolest hlavy“ kvůli myšlenkám na sebevraždu, které mohou vzniknout během záchvatového cyklu bolesti hlavy.

Místo bolesti, jak dlouho trvá bolest hlavy a jakékoli další příznaky mohou pomoci lékaři diagnostikovat. Různé typy bolestí hlavy mohou vyžadovat různé léčby.

Léčba deprese a bolesti hlavy

Pokud má člověk depresi a poruchu hlavy, je důležité léčit obojí. Léčba se bude u jednotlivých lidí lišit.

Většina lidí má prospěch z psychoterapie, léků nebo kombinace obou. Změny životního stylu mohou pomoci podpořit zotavení.

Léčba mírných až středně závažných bolestí hlavy zahrnuje odpočinek, tekutiny a úlevu od bolesti dostupné v obchodě.

Migréna je závažná porucha bolesti hlavy, která v současné době nemá žádnou léčbu.

Preventivní a záchranná léčba plus podpora psychiatra a psychologa mohou pomoci léčit deprese i bolesti hlavy.

Kognitivní behaviorální terapie (CBT), biofeedback a relaxace jsou některé způsoby léčby, které mohou pomoci jak při depresi, tak při bolestech hlavy.

Léčba biofeedbackem je, když se člověk připojí ke stroji, který reaguje na změny v těle, jako je srdeční frekvence nebo dýchání. Tato technika může pomoci při zvládání stresu, úzkosti nebo svalového napětí.

Terapie pomocí biofeedbacku může člověku pomoci pochopit, co způsobuje jeho bolesti hlavy a jak reaguje tělo.

Osoba se pak může naučit techniky, které jim pomohou tyto reakce ovládat, například uvolnění svalů. Lékaři často používají tuto formu léčby spolu s léky.

Některé léky mohou léčit deprese i migrénu.

Prevence

Porozumění spouštěčům bolesti hlavy jim může pomoci zabránit. Osoba by si měla dělat poznámky o každé bolesti hlavy, když se to stane, jaké to je, jak dlouho to trvá a jaké vzory se opakují.

Možná se bolest hlavy stane během depresivní epizody, když člověk nespal dobře. Podobně může existovat silná vazba na stres v práci.

Jakákoli pozorování mohou někomu pomoci identifikovat konkrétní spouštěče a podpořit lékaře v doporučení léčby.

Může být také prospěšné dodržovat pravidelný rozvrh spánku a ranního vstávání. Pití velkého množství tekutin během dne také pomáhá udržovat dobrý pocit.

Omezení stresu nemusí být vždy možné, ale některé věci vám mohou pomoci zvládat stres, včetně:

  • cvičení
  • jít ven na čerstvý vzduch
  • pomocí relaxačních metod, jako jsou dechová cvičení nebo jóga
  • mluvit s přáteli nebo rodinou
  • přijetí toho, co člověk nemůže změnit

Kdy navštívit lékaře

Osoba by měla navštívit lékaře, pokud má příznaky deprese po dobu 2 týdnů nebo pokud se objeví myšlenky na sebepoškozování nebo ublížení někomu jinému.

Existují vazby mezi depresí, úzkostí a bolestmi hlavy. Hledání pomoci pro tyto stavy může být účinnější než snaha léčit každou podmínku zvlášť.

Znalost úplné anamnézy člověka může pomoci lékaři nabídnout správnou podporu.

souhrn

Bolest hlavy může být příznakem deprese nebo samostatným stavem. Migréna může způsobit stres a narušení a zhoršit depresi. Hledání pomoci a podpory pro bolesti hlavy a deprese může člověku pomoci najít správnou léčbu obou.

Znalost jednotlivých spouštěčů bolesti hlavy jim může pomoci zabránit. Některé změny v životním stylu mohou být užitečné spolu s léčebnými postupy, jako jsou preventivní léky a léčba biofeedbackem.

.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY