Stáří nebo CHOPN?

Účinky stárnutí na dýchací systém

Dýchací systém je skupina orgánů, které při dýchání společně přijímají kyslík a vylučují oxid uhličitý. Když se nadechnete, vzduch bohatý na kyslík jde dolů vaší průduškou a do malých trubiček umístěných v plicích. Tyto trubice se nazývají bronchiální trubice nebo dýchací cesty. Větví se do mnoha tenčích a tenčích trubiček známých jako bronchioly. Na konci bronchiolů jsou malé kulaté vzduchové vaky zvané alveoly, které jsou obklopeny drobnými cévami zvanými kapiláry. Když vzduch vstupuje do plicních sklípků, kyslík se pohybuje kapilárami a dostává se do krevního oběhu. Současně se oxid uhličitý pohybuje z kapilár do plicních sklípků, abyste jej mohli vydechnout.

Váš dýchací systém stárne stejně jako vy a tyto funkce postupem času postupně upadají. Podobně jako ostatní svaly ve vašem těle, svaly, které podporují vaše dýchání, jsou slabší. Oslabení těchto svalů vám může zabránit vdechovat a vydechovat dostatek vzduchu. V důsledku toho můžete začít dýchat mělčeji, abyste to kompenzovali, zvláště pokud jste nemocní nebo máte bolesti. Vaše plíce se stárnou také tužší, což způsobuje, že se méně snadno roztahují a smršťují. To může ještě ztížit dýchání. Kromě toho dochází v nervovém systému k určitým změnám, které snižují účinnost kašle. Když nemůžete vykašlat hlen z plic, může se v dýchacích cestách nahromadit velké množství částic.

Všechny tyto změny související s věkem mohou mít za následek zvýšenou náchylnost k infekcím dýchacích cest, jako je zápal plic a chřipka. Můžete také zaznamenat oslabenou vytrvalost při cvičení nebo sníženou schopnost intenzivního cvičení, jako je běh a jízda na kole. I když však stárnete, měli byste být schopni provádět běžné činnosti bez větších potíží.

U zdravých lidí tyto změny související s věkem zřídka vedou k symptomům. Důležité je, že změny v plicích související s věkem kombinují účinky srdečních a plicních onemocnění, zejména těch, které jsou způsobeny ničivými účinky kouření.

Když to není jen stáří

Pokud máte vážnější problémy s dýcháním, jako je neustálý kašel a sípání, můžete mít stav známý jako chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN). CHOPN je skupina progresivních plicních onemocnění, včetně emfyzému a chronické bronchitidy. Tento stav je nejčastěji způsoben kouřením nebo vystavením pasivnímu kouření. Vystavení jiným dráždivým látkám v plicích v průběhu času, jako je znečištění ovzduší a chemické výpary, však může také přispět k rozvoji CHOPN.

Lidé s CHOPN mají potíže s dýcháním, protože do dýchacích cest proudí méně vzduchu a ven. K tomu může dojít z jednoho nebo více z následujících důvodů:

 • Plíce, dýchací cesty a vzduchové vaky ztrácejí pružnost.
 • Zdi mezi vzduchovými vaky jsou zničeny.
 • Stěny dýchacích cest houstnou a otékají.
 • Dýchací cesty vytvářejí více hlenu než obvykle, což může ucpat dýchací cesty.

CHOPN může výrazně omezit vaši schopnost věnovat se fyzickým aktivitám, které vás baví. Může to dokonce omezit vaši schopnost provádět základní každodenní úkoly, jako je sprchování nebo úklid domu.

Mezi běžné příznaky CHOPN patří:

 • přetrvávající kašel, který produkuje mnoho hlenu
 • dušnost, zvláště během cvičení
 • sípavý zvuk při dýchání
 • napětí v hrudi

Tyto příznaky nejsou přirozenou součástí procesu stárnutí. Je tedy důležité navštívit lékaře, pokud se u vás objeví podobné příznaky. Je důležité získat léčbu co nejdříve, protože CHOPN může vést k vážným komplikacím. Jakmile nemoc postupuje, vaše příznaky se mohou mnohem zhoršit. Měli byste okamžitě jít na pohotovost, pokud se u vás objeví následující příznaky:

 • potíže s mluvením nebo dýcháním
 • modré nebo šedé nehty nebo rty
 • nedostatek duševní bdělosti
 • velmi rychlý srdeční tep

Léčba při prvních známkách příznaků CHOPN může výrazně zlepšit váš výhled a celkovou kvalitu života. Ačkoli neexistuje žádný lék na CHOPN, existují léčby, které vám pomohou lépe dýchat a zůstat aktivnější. Léčba v počátečních stádiích CHOPN může dokonce zpomalit progresi onemocnění.

Diagnostika CHOPN

Když navštívíte svého lékaře, nejprve se zeptá na vaše příznaky a provede fyzické vyšetření. Mohou si také objednat rentgen hrudníku nebo CT plic. Tyto zobrazovací testy mohou vykazovat známky CHOPN a pomoci lékaři vyloučit další možné stavy.

Ve většině případů však lékař k diagnostice CHOPN použije spirometrický test. Během tohoto testu dýcháte tak silně, jak můžete do náustku připojeného ke spirometru. Jedná se o kapesní zařízení, které měří, jak rychle dokážete přesunout vzduch z plic a kolik vzduchu je vytlačeno. Jak stárnete, množství vzduchu, které můžete vytlačit z plic, klesá. Vzduch, který můžete vytlačit, je však u CHOPN ještě více snížen. Váš lékař pozná rozdíl.

Někdy vás lékař může odkázat na odborníka známého jako pulmonolog pro podrobnější testování.

Léčba CHOPN

Pokud máte diagnostikovanou CHOPN, lékař vám pravděpodobně poskytne léky, které vám pomohou s dýcháním. Ty mohou zahrnovat:

 • bronchodilatátory
 • kortikosteroidy
 • léky proti úzkosti
 • opioidy

Váš lékař vám také doporučí, abyste spolu s lékařským ošetřením provedli určité úpravy životního stylu. Tyto změny životního stylu mohou zahrnovat:

 • přestat kouřit
 • vyhýbání se pasivnímu kouření
 • jíst dietu převážně přírodních potravin, jako je zelenina a ovoce
 • užívání vitamínových a minerálních doplňků
 • cvičení s nízkou až střední intenzitou alespoň třikrát týdně

V závažných případech CHOPN může být nutná kyslíková terapie nebo chirurgický zákrok.

Takeaway

CHOPN se nejčastěji vyskytuje u lidí starších 40 let, ale není to přirozená součást stárnutí. Pokud máte příznaky CHOPN, měli byste okamžitě zavolat svého lékaře. Kartáčování možných známek onemocnění je nebezpečné a může v budoucnu vést k dalším problémům.

Ačkoli neexistuje žádný lék na CHOPN, můžete pomoci snížit její účinky tím, že ji co nejdříve zachytíte a léčíte. Svůj výhled můžete také zlepšit vyloučením známých rizikových faktorů bez ohledu na váš věk.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY