Streptokoková obrazovka

Přehled

Streptokokový screening, nazývaný také rapid Streptococcus screeningový test nebo rychlý strep screening, je test, který určuje, zda máte typ bakterie nazývané skupina A streptokok (Streptococcus pyogenes) ve tvém krku. Tato bakterie způsobuje infekci zvanou streptokoková faryngitida, který jeběžně známý jako streptokoka.

Kdy potřebujete rychlý test streptokoky na obrazovce?

Streptokokové infekce jsou běžné zejména u dětí ve věku od 5 do 15 let. Infekce se šíří kontaktem s infikovaným hlenem nebo slinami.

Váš lékař může doporučit rychlý screeningový test na streptokoka, pokud máte bolest v krku a horečku. Mezi další příznaky streptokokové infekce patří:

  • potíže s polykáním
  • nedostatek chuti k jídlu
  • zimnice
  • nízkou energetickou hladinu
  • citlivé nebo oteklé lymfatické uzliny na krku

V některých případech mají lidé se streptokokovou infekcí růžovou kožní vyrážku, která se cítí jako brusný papír.

Vzhledem k tomu, že streptokoka je u dospělých méně častá, váš lékař nemusí nařídit rychlý screening streptokoků, pokud nemáte kombinaci těžké nebo opakující se bolesti v krku, horečky a zduření lymfatických uzlin v krku.

Co se stane během rychlého streptestu na obrazovce?

Rychlý screeningový strep test je jednoduchý a lze jej provést v ordinaci lékaře. Před testem byste se měli vyhnout použití ústní vody, protože může ovlivnit výsledky. Jinak se nemusíte připravovat.

Váš lékař prohlédne vaše ústa, aby zkontroloval červené, oteklé oblasti nebo jiné známky infekce. Váš lékař vás požádá, abyste otevřeli ústa dokořán, a může použít dřevěný stlačovač jazyka, aby vám jazyk přidržel.

Poté váš lékař vezme vatový tampon a otře ho o zadní část krku nebo orofaryngu, aby získal vzorek pro test. Mohou to udělat dvakrát, aby získali přesnější výsledky. Výtěry budou testovány pomocí sady, aby se zjistilo, zda skupina A Streptococcus je přítomna bakterie.

Test není bolestivý, ale způsobuje menší nepohodlí. Pokud má vaše dítě rychlý streptokok, je dobré ho držet za ruce nebo ho posadit na klín. Možná budete muset pomoci omezit své dítě. Také poloha tamponu může vyvolat dávivý reflex.

Co znamenají výsledky testů?

Rychlý strep screen je poměrně spolehlivý, ale antibiotika a antiseptická ústní voda mohou ovlivnit výsledky testu. Informujte svého lékaře, pokud užíváte antibiotika.

Zpracování sady rychlého strepování obrazovky trvá asi 10 minut. Pokud je test pozitivní, máte skupinu A Streptococcus v krku a pravděpodobně máte infekci. V takovém případě vám lékař předepíše 5 až 7denní kúru antibiotik.

Pokud jste dospělý s negativním testem a váš lékař nemá na základě dostupných klinických informací podezření na angínu, pravděpodobně nemáte skupinu A Streptococcus infikování vašeho krku. Nejsou potřeba žádná antibiotika.

V některých případech, pokud máte příznaky streptokokové infekce, ale váš test je negativní, může váš lékař nařídit kultivaci krku. Kultivační výtěr z krku se obvykle používá, když má lékař stále podezření na streptokoku v krku u dítěte nebo dospívajícího navzdory negativnímu výsledku rychlého streptestu.

Kultivace hrdla je podobná rychlému screeningovému testu, ale vzorek je zpracován více do hloubky. Je také dražší a trvá déle, než se dostaví výsledky. Výsledky mohou trvat až 48 hodin, protože tampony jsou kultivované, což znamená, že na nich mohou růst jakékoli bakterie. Kultivace hrdla může potvrdit přítomnost skupiny A Streptococcus a další bakterie a obecně se považuje za přesnější než rychlý screening streptokoků.

Je také důležité poznamenat, že rychlý test streptokoky se týká pouze skupiny A Streptococcus, což je jeden typ bakterie. To znamená, že pokud je váš test negativní, stále můžete mít infekci od jiného typu bakterie nebo viru.

Jaký je rozdíl mezi tonzilitidou a streptokokem v krku? »

Co se stane po testu?

Test je snadný a rychlý. Nemá žádné zásadní vedlejší účinky ani rizika. Pokud máte pozitivní test na streptokoka, lékař vám pravděpodobně předepíše antibiotickou terapii a doporučí vám pít teplé tekutiny a kloktat slanou vodou.

Pokud máte negativní test na skupinu A Streptococcus, ale přesto vás bolí v krku, může se váš lékař podívat na další možné příčiny, včetně infekcí způsobených jinými bakteriemi nebo viry.

Pokud je streptokoková infekce ponechána neléčená, může vést k závažnějším zdravotním stavům, včetně:

  • streptokokový zápal plic
  • ušní infekce
  • meningitida
  • infekční zánět ledvin
  • revmatická horečka

Odnést

Okamžitě navštivte svého lékaře, pokud máte nějaké příznaky streptokoky. Lékař může provést screening na streptokoky nebo kultivaci krku, aby zjistil, zda máte streptokokovou infekci. Pak vás mohou vhodně léčit na základě typu infekce, kterou máte.

Prevence a léčba streptokoky »

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY