Střevní blokáda způsobená Crohnovou chorobou

Přehled

Crohnova choroba je chronický stav, který způsobuje podráždění a zánět gastrointestinálního (GI) traktu. Onemocnění nejčastěji postihuje tenké a tlusté střevo. Zánět se však může objevit kdekoli v GI traktu, od úst až po konečník.

Chronický zánět vašich střev může způsobit jejich zesílení nebo edém. Vnitřní výstelka vašeho střeva může nabobtnat, což poskytne vašemu jídlu nebo stolici menší prostor k pohybu. To vás může vystavit riziku zablokování střev.

Příznaky

Příznaky chronické blokády mohou zahrnovat křečovité bolesti břicha, nadýmání a nevolnost krátce po jídle. Místo zablokování můžete určit podle toho, jak dlouho po jídle se u vás objeví příznaky.

Pokud k tomu dojde méně než jednu hodinu po jídle, je pravděpodobné, že blokáda je v tenkém střevě. Pokud k tomu dojde déle než hodinu po jídle, naznačuje to zablokování v tlustém střevě. Pokud se příznaky vyskytnou po nebo po jídle nebo po většinu času, můžete mít striktury i otoky.

Někdy se může také objevit zvracení, průjem nebo zácpa.

Typy blokád

Mezi typy blokád, které mohou nastat, patří:

Striktury

Chronický střevní zánět, který charakterizuje Crohnovu chorobu, může také vést k rozvoji jizevnaté tkáně ve vašich střevech.

Jak pokračuje cyklus zánětu a jizev, část střevního traktu se může zúžit. Tato zúžená oblast je známá jako striktura neboli stenóza. Pokud je striktura příliš úzká, může nakonec zablokovat váš střevní trakt.

Pokud máte střevní zúžení a jíte něco, co je těžko stravitelné, jídlo, které jste jedli, může vést k neprůchodnosti střev. Mezi potraviny, které mohou způsobit ucpání střev, patří syrová zelenina, popcorn nebo ořechy.

Samotná striktura se může také zapálit a způsobit také blokády.

Crohnova choroba postihuje celou tloušťku střevní stěny. Díky tomu jsou striktury běžnější u lidí s ulcerózní kolitidou, která obvykle postihuje pouze vnitřní výstelku střeva. Střevní obstrukce se strikturami mohou být dočasné nebo trvalé.

Adheze

Vnitřní orgány mají obvykle kluzký povrch, který jim brání slepit se, když se vaše tělo pohybuje. Adheze jsou pásy tkáně, které se tvoří na povrchu vašich orgánů. Mohou přimět vaše orgány držet pohromadě.

Adheze jsou často způsobeny operací břicha. Odhaduje se to 93 procent lidí, kteří mají operaci břicha, se vyvíjejí srůsty.

Pro většinu lidí jsou srůsty bezbolestné a vůbec nezpůsobují žádné problémy. U některých lidí však může adheze způsobit, že se střevo zafixuje nebo uvízne na jiném orgánu. Kromě toho se adheze mohou tvořit mezi různými částmi tenkého nebo tlustého střeva. Pokud se pevné střevo zkroutí, může to vést k obstrukci.

Většina střevních obstrukcí způsobených srůsty se zlepší bez chirurgického zákroku. Můžete však vyžadovat dočasné umístění nazogastrické (NG) trubice ke zmírnění příznaků souvisejících s obstrukcí. To zahrnuje umístění úzké plastové trubice nosem a do žaludku. Trubice je poté připojena k vakuovému sání. Odstraňuje přebytečný plyn nebo tekutiny v žaludku, které jsou přítomny kvůli překážce. Ve velmi závažných a vzácných případech je nutná operace k přerušení adhezí a odmotání střeva.

Ošetření

Osoba s dočasnou obstrukcí tenkého střeva se obvykle zlepší do 48 hodin od umístění NG trubice. Nakonec mohou přejít na čistou tekutou dietu nebo užívat protizánětlivé léky zaměřené na snížení otoku a zánětu způsobeného zánětlivým onemocněním střev.

V závažnějších případech obvykle pomohou snížit otoky vysoké dávky steroidů a sterilizovaná tekutá dieta.

Endoskopie

Pokud je blokáda způsobena převážně strikturami, léky často nejsou účinné. V těchto případech může lékař provést endoskopii jak k diagnostice jakýchkoli striktur, tak k léčbě případných blokád.

Během endoskopie váš lékař projde nafukovací balón endoskopem, což je dlouhá tenká trubice s kamerou na konci. Procházejí ústy a do žaludku a tenkého střeva, aby rozšířily oblast jizev. Úspěšnost tohoto postupu je velmi vysoká. Endoskopie může u některých lidí zmírnit příznaky na několik týdnů, měsíců nebo dokonce let.

Chirurgická operace

Pokud není oblast přístupná endoskopem, může být nutná operace. Chirurgie je obecně vyhrazena pro lidi, kteří i nadále mají obstrukci střev i přes výše uvedené konzervativní terapie. Pokud se u vás objeví závažná komplikace obstrukce, jako je nekróza nebo perforace střev, je pravděpodobné, že budete potřebovat nouzovou operaci.

Dva typy operací prováděných u lidí s Crohnovou chorobou tenkého střeva jsou resekce, která zahrnuje odstranění zjizvené oblasti střeva, a strikturní plastika, která zahrnuje restrukturalizaci oblasti striktury, aby byla znovu široká a umožnila průchod stolice a střevní obsah.

Lidé, kteří jsou nejlepšími kandidáty na strictureplasty, jsou ti, kteří již měli resekci nebo kteří mají velmi závažné Crohnovy příznaky. Mnoho z těch, kteří dostávají strictureplasty, je schopno přestat užívat léky a zůstat v remisi Crohnovy choroby.

Striktury, které se otevírají strikturní plastikou, obvykle zůstávají otevřené. Lidé, kteří mají tento postup, budou obecně vyžadovat operaci znovu, pouze pokud se jinde vytvoří nová striktura. Většina lidí, kteří měli operaci, začne normálně jíst a dokonce po operaci přibrat.

Kdy navštívit svého lékaře

Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud máte:

  • nevolnost
  • zvracení
  • nadýmání
  • průjem
  • zácpa
  • bolest břicha, která může být křečovitá
  • vysoká horečka
  • nezvladatelné zvracení
  • neschopnost vylučovat plyn nebo stolici

Střevní blokáda je velmi léčitelná. Pokud však nedostanete okamžitou léčbu, zablokované části střeva mohou začít umírat. Nedostatek včasné léčby může vést k velmi vážným komplikacím, jako je život ohrožující infekce zvaná sepse.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY