Svědění kůže bez vyrážky: příčiny a léčba

Svědění a vyrážky se obvykle vyskytují společně. Můžete však mít svědění kůže, aniž byste měli viditelnou vyrážku nebo jakékoli kožní změny.

Příčiny svědění kůže jsou obvykle neškodné. Tyto příčiny jsou často spojeny s dočasnými problémy, jako je suchá kůže nebo kousnutí ploštice.

Méně často mohou problémy s nervy, ledvinami, štítnou žlázou nebo játry způsobit pocity svědění, aniž by způsobily kožní vyrážku.

V závislosti na příčině může člověk pociťovat svědění po celém těle nebo v jedné konkrétní oblasti. Svědění se může lišit od mírného po extrémní.

Pokud je tato osoba znepokojena nevysvětlitelným svěděním, extrémním svěděním nebo svěděním, které trvá dlouhou dobu, měla by navštívit lékaře, aby určil příčinu a poradil se s léčbou.

Tento článek vysvětlí 8 příčin svědění bez vyrážky a různé dostupné možnosti léčby.

1. Suchá kůže

Svědění kůže bez vyrážky: příčiny a léčba
Když pokožka ztratí vlhkost, může ji to svědit.

Suchá kůže je velmi častým problémem. Pokožka začne pociťovat svědění, když ztratí vlhkost.

Suchá kůže může vypadat jako šupinatá nebo šupinatá. Tento problém je běžný u starších dospělých, zejména v chladných měsících.

Následující tipy vám mohou pomoci ulehčit suchou pokožku a zabránit jejímu dalšímu vysychání:

 • Nepoužívejte mýdla s agresivními chemikáliemi, protože tato mýdla mohou pokožku vysušit. Místo toho zkuste použít hypoalergenní mýdla a výrobky pro péči o pleť bez vůně.
 • Pro zvlhčení vzduchu použijte doma zvlhčovač. Toto řešení pomáhá předcházet zimní suché pokožce.
 • Aplikujte zvlhčovač pravidelně, zejména po opuštění sprchy nebo vany. Oblíbené jsou vazelína nebo těžké krémy jako Vanicream nebo Cerave.
 • Vyvarujte se sprchování, které je delší než 10 minut. Koupejte se také ve vlažné vodě, ne v horké.
 • Nekoupejte se několikrát denně.
 • Vyvarujte se poškrábání suché kůže, protože by mohlo dojít k poškození povrchu pokožky. Pokud se pokožka rozbije, máte větší pravděpodobnost zjizvení a infekce.

2. Kousnutí brouky

Kousnutí komárem, kousnutí pavoukem a další kousnutí hmyzem může způsobit, že pokožka kolem kousnutí bude svědit a podrážděna.

Kousnutí hmyzem může zanechat velmi malou díru nebo bod podobné špendlíku. Může to být tak malé, že budete cítit svědění, ale neuvidíte skutečné kousnutí.

Mnoho brouků vás může kousnout – včetně brouků, komárů a vší – a metody léčby se mohou lišit v závislosti na typu brouka.

Pokud po kousnutí plodu pociťujete pokračující svědění, měli byste navštívit lékaře.

Vyvarujte se poškrábání, protože tato akce může svědění ještě zhoršit. Nepoužívejte také topicky dostupná antibiotika, jako je Neosporin, protože u některých lidí může na pokožce dojít k alergické reakci.

3. Vedlejší účinek některých léků

Svědění kůže může být vedlejším účinkem některých léků.
Svědění kůže může být vedlejším účinkem některých léků.

Svědění kůže je častým vedlejším účinkem mnoha léků. Budete mít svědění s vyrážkou nebo bez vyrážky. Ne každý pacient však bude mít tento vedlejší účinek při užívání léků.

Následující léky mohou způsobit svědění kůže jako vedlejší účinek:

 • léky proti bolesti na předpis v kategorii opioidů, jako je acetaminofen, morfin a fentanyl
 • některé léky, které snižují krevní tlak

Pokud máte podezření, že lék způsobuje svědění kůže, měli byste se poradit s lékařem, než přestanete užívat drogu. Lékař může v případě potřeby doporučit nejlepší opatření a alternativní léky.

Někdy může lékař zastavit současnou léčbu, aby zjistil, zda způsobuje svědění nebo ne. Jindy může lékař doporučit užívání difenhydraminu (Benadryl) nebo hydroxyzinu ke snížení příznaků svědění.

4. Poruchy nervů

Nervy přenášejí zprávy z kůže do mozku. Problémy s nervy mohou způsobit svědění nebo bolest na pokožce, aniž by došlo k jejímu poškození.

Několik nemocí souvisejících s nervy může způsobit svědění bez vyrážky nebo způsobit jiné pocity na pokožce. Mezi tyto nemoci patří:

 • mrtvice
 • cukrovka
 • postherpetická neuralgie, komplikace pásového oparu

Cukrovka může způsobit řadu kožních problémů. Například svědění může být důsledkem diabetické neuropatie, což je komplikace cukrovky, která způsobuje poškození nervů.

Poranění, která postihují nervy nebo způsobují poškození nervů, mohou také způsobit svědění kůže. Oblast, která se svědí, bude záviset na místě poranění.

Léčba svědění souvisejícího s nervy závisí na příčině. Pokud máte podezření, že máte nervovou poruchu, musíte navštívit lékaře.

5. Onemocnění ledvin

Onemocnění ledvin, zejména v pokročilých stádiích, může způsobit svědění bez vyrážky. Vědci nevědí jasně o příčině svědění u onemocnění ledvin, ale domnívají se, že se jedná o mnoho faktorů.

Pokud víte, že máte problémy s ledvinami a začnete pociťovat svědění, měli byste kontaktovat svého lékaře. Lékař provede testy, aby zjistil, jak dobře fungují ledviny.

V některých případech možná budete potřebovat dialýzu. Jedná se o lékařský zákrok, při kterém lékař používá stroj k filtrování krve.

Dermatologové mohou předepsat jeden z několika léků, které pomáhají lidem se svěděním kůže z onemocnění ledvin.

6. Onemocnění jater

Onemocnění jater, jako je cirhóza a hepatitida, mohou způsobit svědění kůže. Vědci si myslí, že tento pocit je způsoben hromaděním nadměrné žluči v těle.

Svědění má tendenci být horší v dlaních a chodidlech. Vystavení teplu obvykle zhoršuje svědění a lidé si obvykle všimnou, že svědění je v noci horší.

Možnosti léčby obvykle závisí na tom, jaký typ onemocnění jater. Někteří lékaři mohou předepisovat cholestyramin (Questran), který způsobuje menší svědění.

7. Rakovina kůže

Rakoviny kůže nemusí vždy způsobovat významné příznaky. Někteří lidé však mohou pociťovat svědění kůže na předchozí kožní lézi nebo na nové kožní lézi jako časný příznak. Dalšími příznaky mohou být vývoj nové léze nebo změna léze na kůži.

Měli byste pravidelně kontrolovat pokožku a hlásit jakékoli neobvyklé krtky nebo změny kůže svému lékaři.

Pokud si lékař není jistý, co způsobuje změnu kůže, může odebrat malý vzorek kůže a poslat jej do laboratoře k testování. Tomu se říká kožní biopsie.

Nejlepší možnost léčby rakoviny kůže závisí na jejím typu, umístění a stadiu.

8. Hodgkinův lymfom

Svědění bez vyrážky se může objevit také u lidí, kteří mají Hodgkinův lymfom. Je to rakovina krvinek.

Mezi další příznaky Hodgkinova lymfomu patří:

 • otok lymfatických uzlin, jako jsou lymfatické uzliny na krku, tříslech nebo podpaží
 • ztráta chuti k jídlu
 • zimnice
 • horečka
 • noční pocení nevysvětlitelné hubnutí

Možnosti léčby Hodgkinovým lymfomem zahrnují chemoterapii, radiační terapii a transplantace kostní dřeně nebo kmenových buněk.

Diagnóza svědění bez kožní vyrážky

Většina případů svědění kůže bez vyrážky je léčitelná a neškodná.
Většina případů svědění kůže bez vyrážky je léčitelná a neškodná.

Při diagnostice příčin svědění kůže bez kožní vyrážky lékař nejdříve zváží nejčastější příčiny. Mezi nejčastější příčiny patří nadměrně suchá kůže nebo vedlejší účinek nových léků.

Lékař zváží jakékoli další příznaky a v případě potřeby provede další diagnostické metody. Lékař může například provést krevní testy na problémy s játry, ledvinami, štítnou žlázou nebo krevními buňkami.

Většina příčin svědění bez vyrážky je léčitelná.

Pokud používáte zvlhčovač, používáte zvlhčovač a praktikujete správnou péči o pleť, ale přesto máte svědění, měli byste se poradit se svým lékařem a zjistit základní příčiny.

Ačkoli existují některé vážné příčiny svědění bez vyrážky, tyto příčiny jsou relativně vzácné.

Musíte si promluvit s lékařem, abyste zjistili nejpravděpodobnější příčinu a určili nejlepší metody léčby.

.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY