Tajemství, jak nikdy neonemocnět

Přehled

Většina tajemství dobrého zdraví nejsou vůbec tajemství, ale zdravý rozum. Například ve škole a v práci byste se měli vyhýbat kontaktu s bakteriemi a viry.

Ale celá řada dalších řešení pro dobrý pocit vám může pomoci žít zdravěji a zároveň se vyhnout té rýmě nebo bolesti v krku. Zde je 12 tipů, jak předejít nachlazení a chřipce.

1. Jezte zelenou zeleninu

Zelená listová zelenina je bohatá na vitamíny, které vám pomáhají udržovat vyváženou stravu – a podporují zdravý imunitní systém.

Podle studie na myších konzumace brukvovité zeleniny vysílá do těla chemický signál, který posiluje specifické proteiny buněčného povrchu nezbytné pro účinnou funkci imunitního systému.

V této studii zdravé myši zbavené zelené zeleniny ztratily 70 až 80 procent proteinů buněčného povrchu.

2. Získejte vitamín D

Zprávy naznačují, že mnoho Američanů nedosahuje denní potřeby vitamínu D. Nedostatek vitaminu D může vést k příznakům, jako je špatný růst kostí, kardiovaskulární problémy a slabý imunitní systém.

Výsledky studie z roku 2012 v časopise Pediatricsnavrhují, aby všechny děti byly kontrolovány na adekvátní hladiny vitaminu D. To je zvláště důležité pro osoby s tmavou pletí, protože nedostávají vitamín D tak snadno z vystavení slunečnímu záření.

Mezi potraviny, které jsou dobrým zdrojem vitamínu D, patří vaječné žloutky, houby, losos, konzervovaný tuňák a hovězí játra.

V místním obchodě s potravinami nebo v lékárně si můžete také koupit doplňky vitamínu D. Vybírejte doplňky, které obsahují D3 (cholekalciferol), protože lépe zvyšuje hladinu vitamínu D v krvi.

Nakupujte vitamín D.

3. Pokračujte v pohybu

Zůstat aktivní dodržováním pravidelné cvičební rutiny – jako je procházka třikrát týdně – dělá více než jen udržení kondice a střihu. Podle studie zveřejněné v časopise Neurologic Clinicians pravidelné cvičení také:

 • udržuje záněty a chronická onemocnění na uzdě
 • snižuje stres a uvolňování hormonů souvisejících se stresem

 • urychluje cirkulaci bílých krvinek bojujících proti nemocem (WBC), což pomáhá tělu bojovat s nachlazením

4. Dostatek spánku

Dostatek spánku je extrémně důležitý, pokud jste byli vystaveni viru, podle studie zveřejněné v Archives of Internal Medicine.

Zdraví dospělí účastníci, kteří spali minimálně osm hodin každou noc po dobu dvou týdnů, vykazovali větší odolnost vůči viru. Ti, kteří spali sedm hodin nebo méně každou noc, měli asi o tři procenta vyšší pravděpodobnost, že se u nich virus po expozici rozvine.

Jedním z důvodů může být, že tělo uvolňuje cytokiny během dlouhých období spánku. Cytokiny jsou typem proteinu. Pomáhají tělu bojovat s infekcí regulací imunitního systému.

5. Vynechejte alkohol

Nový výzkum ukazuje, že pití alkoholu může poškodit tělesné dendritické buňky, životně důležitou složku imunitního systému. Zvýšená konzumace alkoholu v průběhu času může zvýšit vystavení člověka bakteriálním a virovým infekcím.

A studie v časopise Clinical and Vaccine Immunology porovnával dendritické buňky a reakce imunitního systému u myší krmených alkoholem s myšmi, kterým nebyl podáván alkohol. Alkohol u myší v různé míře potlačoval imunitu.

Lékaři tvrdí, že studie pomáhá vysvětlit, proč jsou vakcíny méně účinné pro lidi se závislostí na alkoholu.

6. Uklidněte se

Léta měli lékaři podezření, že existuje souvislost mezi chronickým duševním stresem a fyzickým onemocněním.

Podle studie z roku 2012 zveřejněné Národní akademií věd může nalezení účinného způsobu regulace osobního stresu vést k lepšímu celkovému zdraví. Zkuste cvičit jógu nebo meditaci, abyste se zbavili stresu.

Kortizol pomáhá tělu bojovat se záněty a nemocemi. Neustálé uvolňování hormonu u lidí, kteří jsou chronicky stresovaní, snižuje jeho celkovou účinnost. To může mít za následek zvýšený zánět a onemocnění, stejně jako méně účinný imunitní systém.

7. Pijte zelený čaj

Po staletí je zelený čaj spojován s dobrým zdravím. Zdravotní přínos zeleného čaje může být způsoben jeho vysokou hladinou antioxidantů, nazývaných flavonoidy.

Tvrdí to studie zveřejněná v Journal of the American College of Nutrition, několik čerstvě uvařených šálků denně může vést k potenciálním zdravotním přínosům. Patří mezi ně nižší krevní tlak a snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění.

Nakupujte zelený čaj.

8. Přidejte barvu do jídel

Máte problém pamatovat si, že máte jíst ovoce a zeleninu při každém jídle? Vaření se všemi barvami duhy vám pomůže získat širokou škálu vitamínů, jako je vitamín C.

Nakupujte vitamín C.

I když neexistují žádné důkazy o tom, že by vitamín C mohl snížit závažnost nebo délku onemocnění, studie z roku 2006 z European Journal of Clinical Nutritionukazuje, že může pomoci imunitnímu systému odvrátit nachlazení a chřipku, zejména u těch, kteří jsou ve stresu.

9. Nechte se očkovat proti chřipce

Centra pro kontrolu a prevenci nemocí doporučují, aby všichni lidé starší šesti měsíců dostávali každoročně vakcínu proti chřipce.

Výjimky by však měly být učiněny pro určité osoby, včetně těch, kteří mají závažné alergické reakce na slepičí vejce. Závažná alergie vede k příznakům, jako je kopřivka nebo anafylaxe.

Lidé, kteří měli v minulosti závažné reakce na očkování proti chřipceměli by se také vyhnout každoročnímu očkování. Ve vzácných případech může vakcína vést k rozvoji Guillain-Barrého syndromu.

10. Dodržujte správnou hygienu

Klíčem k udržení zdraví je omezení vystavení nemocem tím, že se vyhnete choroboplodným zárodkům. Zde je několik dalších způsobů, jak praktikovat správnou hygienu:

 • Sprcha denně.
 • Před jídlem nebo přípravou jídla si umyjte ruce.
 • Před nasazením kontaktních čoček nebo prováděním jakékoli jiné činnosti, při které dojde ke kontaktu s očima nebo ústy, si umyjte ruce.
 • Myjte si ruce po dobu 20 sekund a drhněte pod nehty.
 • Při kašli nebo kýchání si zakryjte ústa a nos kapesníkem.
 • Noste čistič rukou na bázi alkoholu pro použití na cestách. Dezinfikujte sdílené povrchy, jako jsou klávesnice, telefony, kliky a dálkové ovladače.

11. Nechte to osobní

Podle National Health Service mohou viry chřipky obecně přežít na površích 24 hodin. To ponechává spoustu času na to, aby se bakterie rozšířily mezi členy rodiny. Pouze jedno nemocné dítě může ve správném prostředí přenést nemoc na celou rodinu.

Abyste se vyhnuli sdílení bakterií, uchovávejte osobní věci odděleně. Mezi osobní věci patří:

 • zubní kartáčky
 • ručníky
 • nádobí
 • sklenice na pití

Kontaminované předměty – zejména společné hračky – umyjte v horké mýdlové vodě. Máte-li pochybnosti, rozhodněte se pro jednorázové kelímky na pití, nádobí a ručníky.

Zůstat zdravý je víc než jen cvičit pár dobrých technik, když se necítíte dobře. Zahrnuje pravidelné cvičení, zdravá jídla a udržení hydratace po celý den.

Vaše tělo tvrdě pracuje, aby vás udrželo v pohybu a aktivní, takže mu dopřejte jídlo, které potřebuje, aby zůstalo ve špičkové formě.

Food Fix: Posílení imunitního systému

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY