Test absorpce D-xylózy

Co je test absorpce D-xylózy?

Test absorpce D-xylózy se používá ke kontrole, jak dobře vaše střeva absorbují jednoduchý cukr zvaný D-xylóza. Z výsledků testu může váš lékař odvodit, jak dobře vaše tělo vstřebává živiny.

D-xylóza je jednoduchý cukr, který se přirozeně vyskytuje v mnoha rostlinných potravinách. Vaše střeva ji obvykle snadno absorbují spolu s dalšími živinami. Chcete-li zjistit, jak dobře vaše tělo vstřebává D-xylózu, váš lékař obvykle nejprve použije testy krve a moči. Tyto testy ukáží nízké hladiny D-xylózy ve vaší krvi a moči, pokud vaše tělo D-xylózu dobře neabsorbuje.

Co test řeší

Absorpční test D-xylózy se běžně neprovádí. Jedním z případů, kdy vám lékař může předepsat tento test, je situace, kdy dřívější testy krve a moči ukazují, že vaše střeva neabsorbují D-xylózu správně. V tomto případě může váš lékař chtít, abyste provedli test absorpce D-xylózy, aby určil, zda máte malabsorpční syndrom. To je způsobeno tím, že vaše tenké střevo, které je zodpovědné za většinu vašeho trávení potravy, nemůže absorbovat dostatečné množství živin z vaší každodenní stravy. Malabsorpční syndrom může způsobit příznaky, jako je ztráta hmotnosti, chronický průjem a extrémní slabost a únava.

Příprava na Test

24 hodin před testem absorpce D-xylózy byste neměli jíst potraviny obsahující pentózu. Pentóza je cukr, který je podobný D-xylóze. Mezi potraviny s vysokým obsahem pentózy patří:

  • pečivo
  • želé
  • džemy
  • ovoce

Váš lékař vám může doporučit, abyste před testem přestali užívat léky, jako je indometacin a aspirin, protože mohou ovlivnit výsledky.

Osm až 12 hodin před testem byste neměli jíst ani pít nic kromě vody. Děti by se měly čtyři hodiny před testem vyvarovat jídla a pití čehokoli kromě vody.

Jak se test provádí?

Test vyžaduje vzorek krve i moči. Váš poskytovatel zdravotní péče vás požádá, abyste vypili 8 uncí vody obsahující 25 gramů cukru D-xylózy. O dvě hodiny později odeberou vzorek krve. Po dalších třech hodinách budete muset dát další vzorek krve. Po osmi hodinách budete muset dát vzorek moči. Bude také měřeno množství moči, které vytvoříte za pět hodin.

Vzorek krve

Krev bude odebrána ze žíly v podpaží nebo na hřbetu ruky. Nejprve váš poskytovatel zdravotní péče otře místo antiseptikem a poté obtočí elastický pás kolem horní části paže, aby došlo k nabobtnání žíly krví. Váš poskytovatel zdravotní péče pak vloží jemnou jehlu do žíly a odebere vzorek krve do zkumavky připojené k jehle. Pás se odstraní a na místo se přiloží gáza, aby se zabránilo dalšímu krvácení.

Vzorek moči

Začnete sbírat moč ráno v den testu. Neobtěžujte se shromažďováním moči, když poprvé vstanete a vyprázdníte močový měchýř. Začněte sbírat moč od druhého močení. Poznamenejte si čas svého druhého močení, aby váš lékař věděl, kdy jste začali s pětihodinovým odběrem. Během následujících pěti hodin shromážděte veškerou moč. Váš poskytovatel zdravotní péče vám poskytne velkou sterilní nádobu, která obvykle pojme asi 1 galon. Nejjednodušší je, když se vymočíte do malé nádobky a do té větší přidáte vzorek. Dávejte pozor, abyste se nedotkli vnitřku nádoby prsty. Ve vzorku moči se nesmí dostat žádné ochlupení na ohanbí, stolici, menstruační krev nebo toaletní papír. Ty by mohly kontaminovat vzorek a zkreslit vaše výsledky.

Pochopení výsledků

Výsledky vašich testů jdou do laboratoře k analýze. Pokud vaše testy ukazují, že máte abnormálně nízké hladiny D-xylózy, může to znamenat, že máte jeden z následujících stavů:

  • syndrom krátkého střeva, porucha, která se může objevit u lidí, kterým byla odstraněna alespoň jedna třetina střev
  • infekce parazitem, jako je měchovec nebo Giardia
  • zánět střevní výstelky
  • otrava jídlem nebo chřipka

Jaká jsou rizika testu?

Stejně jako u každého krevního testu existuje minimální riziko drobných modřin v místě jehly. Ve vzácných případech může dojít k otoku žíly po odběru krve. Tento stav, známý jako flebitida, lze léčit teplým obkladem několikrát denně. Pokračující krvácení může být problémem, pokud trpíte krvácivou poruchou nebo pokud užíváte léky na ředění krve, jako je warfarin (Coumadin) nebo aspirin.

Sledování po testu absorpce D-xylózy

Pokud má váš lékař podezření, že máte malabsorpční syndrom, může vám doporučit test na vyšetření sliznice tenkého střeva.

Pokud máte střevního parazita, váš lékař provede další test, aby zjistil, co je to parazit a jak ho léčit.

Pokud se váš lékař domnívá, že máte syndrom krátkého střeva, doporučí vám změny stravy nebo předepíše léky.

V závislosti na výsledcích vašeho testu s vámi váš lékař bude spolupracovat na vytvoření vhodného léčebného plánu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY