Test hladiny tyreotropního imunoglobulinu (TSI)

Co je test TSI?

Test TSI měří hladinu imunoglobulinu stimulujícího štítnou žlázu (TSI) ve vaší krvi. Vysoká hladina TSI v krvi může naznačovat přítomnost Gravesovy choroby, což je autoimunitní porucha, která postihuje štítnou žlázu.

Pokud máte Gravesovu chorobu, je větší pravděpodobnost vzniku dalších autoimunitních onemocnění, jako je diabetes 1. typu nebo Addisonova choroba. Ženy jsou 7 až 8krát častěji se u nich vyvine Gravesova choroba než u mužů. Zřídka lze test TSI použít k diagnostice dalších poruch, které postihují štítnou žlázu, jako je Hashimotova tyroiditida a toxická multinodulární struma.

Váš lékař může objednat test TSI, pokud máte příznaky hypertyreózy nebo jste těhotná a máte v anamnéze problémy se štítnou žlázou.

Jak TSI ovlivňuje vaši štítnou žlázu?

Štítná žláza je endokrinní žláza. Je umístěn na spodní části krku. Vaše štítná žláza je zodpovědná za produkci různých hormonů štítné žlázy, které pomáhají vašemu tělu regulovat metabolismus a další důležité funkce.

Několik podmínek může způsobit, že vaše štítná žláza produkuje příliš mnoho hormonů štítné žlázy T3 a T4. Když k tomu dojde, je to známé jako hypertyreóza. Hypertyreóza může vést k řadě příznaků, včetně:

 • únava
 • ztráta váhy
 • neklid
 • chvění
 • bušení srdce

Když se hypertyreóza náhle zhorší, je známá jako štítná žláza, což je život ohrožující stav. K tomu dochází, když v těle dojde k nárůstu hormonu štítné žlázy. Obvykle k tomu dochází v důsledku neléčené nebo podléčené hypertyreózy. Jedná se o lékařskou pohotovost, která vyžaduje okamžitou pozornost.

„Tyreotoxikóza“ je starší termín pro hypertyreózu z jakékoli příčiny.

Gravesova nemoc je jednou z nejčastějších příčin hypertyreózy. Pokud máte Gravesovu chorobu, váš imunitní systém omylem produkuje protilátku TSI. TSI napodobuje hormon stimulující štítnou žlázu (TSH), což je hormon, který signalizuje vaší štítné žláze, aby produkovala více T3 a T4.

TSI může spustit štítnou žlázu, aby produkovala více hormonů štítné žlázy, než je nutné. Přítomnost TSI protilátek ve vaší krvi je indikátorem toho, že můžete mít Gravesovu chorobu.

Další informace: Gravesova nemoc »

Jaký je účel testu TSI?

Diagnostika Gravesovy choroby

Váš lékař obvykle objedná test TSI, pokud vykazujete známky hypertyreózy a máte podezření, že byste mohli mít Gravesovu chorobu. Gravesova nemoc je nejčastější příčinou hypertyreózy. Tento test může pomoci objasnit příčinu vašich příznaků, když jsou vaše hladiny TSH, T3 a T4 abnormální.

U těhotných žen

Váš lékař může také provést tento test během těhotenství, pokud máte příznaky hypertyreózy nebo problémy s štítnou žlázou v anamnéze. Gravesova hypertyreóza ovlivňuje asi 2 z 1000 těhotenství.

Pokud máte Gravesovu chorobu, TSI ve vašem krevním oběhu může procházet placentou. Tyto protilátky mohou interagovat se štítnou žlázou vašeho dítěte a vést ke stavu nazývanému „přechodná neonatální Gravesova tyreotoxikóza“. To znamená, že ačkoli se vaše dítě narodí s Gravesovou nemocí, je léčitelné, dočasné a pomine poté, co přebytečná TSI opustí tělo vašeho dítěte.

Diagnostika dalších nemocí

Mezi další poruchy související s abnormálními hladinami TSI patří Hashimotova tyreoiditida a toxická multinodulární struma. Hashimotova tyreoiditida, nazývaná také chronická lymfocytická tyroiditida, je zánět a otok štítné žlázy. Obvykle snižuje funkci štítné žlázy, což způsobuje hypotyreózu. U toxické multinodulární strumy je vaše štítná žláza zvětšená a má řadu malých, kulatých výrůstků nebo uzlů, které produkují příliš mnoho hormonu štítné žlázy.

Příprava a postup

Tento test obecně nevyžaduje žádnou přípravu, například nalačno nebo vysazení léků. Pokud vás však lékař o to požádá, postupujte podle jejich pokynů. Mohou chtít odebrat krev na další testy, které vyžadují hlad, současně s testem TSI.

Když přijdete na proceduru, poskytovatel zdravotní péče vám odebere vzorek krve. Pošlou váš vzorek krve do laboratoře, kde bude testován k určení úrovně TSI.

Co znamenají výsledky vašich testů TSI?

Normální výsledky

Výsledky testů TSI jsou ve formě procenta nebo TSI indexu. Obvykle je TSI index nižší než 1,3 nebo 130 procent považován za normální. Váš lékař může mít různé standardy, takže byste se měli zeptat svého lékaře, pokud máte nějaké dotazy nebo obavy.

I přes normální výsledek testu TSI je možné, že máte autoimunitní poruchu. Pokud má lékař podezření, že se protilátky mohou časem vyvinout, jako je tomu u některých autoimunitních poruch, může být nutné opakované testování později.

Abnormální výsledky

Pokud máte zvýšené úrovně TSI, může to znamenat, že máte:

 • Gravesova nemoc
 • hashitoxicosis, což je zvýšená aktivita štítné žlázy v důsledku zánětu souvisejícího s Hashimotovou tyroiditidou
 • neonatální tyreotoxikóza, při které má vaše dítě při narození vysoké hladiny hormonů štítné žlázy kvůli vašim vysokým hladinám hormonů štítné žlázy

S léčbou neonatální tyreotoxikóza u vašeho dítěte projde.

Pokud je TSI přítomna v krvi, je to často známka Gravesovy choroby.

Rizika testu TSI

Každý krevní test má určitá rizika, mezi něž patří následující:

 • menší bolest během a krátce po zákroku
 • mírné krvácení poté, co poskytovatel zdravotní péče vyjme jehlu
 • vývoj malé modřiny v oblasti místa vpichu
 • infekce v oblasti místa vpichu, která je vzácná
 • zánět žíly v oblasti místa vpichu, který je vzácný

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY