Test sérového hemoglobinu

Co je test sérového hemoglobinu?

Test sérového hemoglobinu měří množství volně plovoucího hemoglobinu ve vašem krevním séru. Sérum je kapalina, která zbude po odstranění červených krvinek a srážecích prvků z vaší krevní plazmy. Hemoglobin je druh proteinu nesoucího kyslík, který se nachází ve vašich červených krvinkách.

Normálně je veškerý hemoglobin ve vašem těle obsažen ve vašich červených krvinkách. Některé podmínky však mohou způsobit, že část hemoglobinu bude ve vašem séru. Toto se nazývá volný hemoglobin. Test sérového hemoglobinu měří tento volný hemoglobin.

Lékaři obvykle používají tento test k diagnostice nebo sledování abnormálního rozpadu červených krvinek. Pokud jste v nedávné době podstoupili transfuzi krve, může tento test sledovat transfuzní reakci. Další příčinou může být hemolytická anémie. Pokud máte tento typ anémie, vaše červené krvinky se rozpadají příliš rychle. To vede k vyšším než normálním hladinám volného hemoglobinu v krvi.

Test se někdy nazývá test krevního hemoglobinu.

Proč je objednán test sérového hemoglobinu?

Váš lékař může nařídit test hemoglobinu v séru, pokud vykazujete příznaky hemolytické anémie. K tomuto stavu dochází, když se vaše červené krvinky rychle rozpadají a vaše kostní dřeň je nedokáže dostatečně rychle nahradit.

Váš lékař může také objednat tento test, pokud vám již byla diagnostikována hemolytická anémie. V takovém případě může test pomoci lékaři sledovat váš stav.

Co je hemolytická anémie?

Existují dva typy hemolytické anémie.

Vnější hemolytická anémie

Pokud máte vnější hemolytickou anémii, vaše tělo produkuje normální červené krvinky. Jsou však zničeny příliš rychle kvůli infekci, autoimunitní poruše nebo určitému typu rakoviny.

Vnitřní hemolytická anémie

Pokud máte vnitřní hemolytickou anémii, vaše samotné červené krvinky jsou defektní a přirozeně se rychle rozpadají. Kosáčikovitá anémie, talasémie, vrozená sférocytická anémie a nedostatek G6PD jsou všechny stavy, které mohou vést k hemolytické anémii.

Oba typy hemolytické anémie způsobují stejné příznaky. Pokud je však vaše anémie způsobena základním onemocněním, můžete mít další příznaky.

V raných stádiích hemolytické anémie můžete pociťovat:

 • slabý
 • závratě
 • zmatený
 • nevrlý
 • unavený

Můžete také pociťovat bolesti hlavy.

Jak tento stav postupuje, vaše příznaky se stanou vážnějšími. Vaše kůže může zežloutnout nebo blednout a oční bělmo může být modré nebo žluté. Jiné příznaky mohou zahrnovat:

 • lámavé nehty
 • srdeční problémy (zvýšená srdeční frekvence nebo srdeční šelest)
 • tmavá moč
 • zvětšená slezina
 • zvětšená játra
 • bolest jazyka

Jak se test spravuje?

Test sérového hemoglobinu vyžaduje odebrání malého vzorku krve z vaší ruky nebo paže. Tento proces obvykle trvá jen několik minut:

 1. Váš poskytovatel zdravotní péče nanese na oblast, kde vám bude odebrána krev, antiseptikum.
 2. Kolem horní části paže bude přivázán elastický pás, který zvýší průtok krve do žil a způsobí jejich nabobtnání. To usnadňuje nalezení žíly.
 3. Poté vám bude do žíly zavedena jehla. Poté, co je žíla propíchnuta, krev protéká jehlou do malé trubičky, která je k ní připojena. Když jehla vstoupí, můžete cítit mírné píchnutí, ale samotný test není bolestivý.
 4. Jakmile je odebráno dostatečné množství krve, jehla bude odstraněna a na místo vpichu bude aplikován sterilní obvaz.

Odebraná krev je poté odeslána do laboratoře k testování.

Výsledky testu sérového hemoglobinu

Normální výsledky

Sérový hemoglobin se měří v gramech hemoglobinu na decilitr krve (mg/dl). Laboratorní výsledky se liší, takže lékař vám pomůže určit, zda jsou vaše výsledky normální nebo ne. Pokud se vaše výsledky vrátí k normálu, může váš lékař chtít provést další testování.

Abnormální výsledky

Vysoká hladina hemoglobinu v séru je obecně známkou hemolytické anémie. Podmínky, které mohou způsobit abnormální rozpad červených krvinek, zahrnují, ale nejsou omezeny na:

 • srpkovitá anémie: genetická porucha, která způsobuje, že vaše červené krvinky jsou tuhé a neobvykle tvarované
 • Nedostatek G6PD: když vaše tělo nevytváří dostatek enzymu, který produkuje červené krvinky)
 • onemocnění hemoglobinu C: genetická porucha, která vede k produkci abnormálního hemoglobinu
 • thalassemia: genetická porucha, která ovlivňuje schopnost vašeho těla produkovat normální hemoglobin
 • vrozená sférocytická anémie: porucha membrán vašich červených krvinek

Pokud jsou výsledky vašeho testu abnormální, váš poskytovatel zdravotní péče pravděpodobně provede více testů, aby přesně určil, co způsobuje hemolytickou anémii. Tyto dodatečné testy mohou být jednoduché testy krve nebo moči, nebo mohou zahrnovat testování kostní dřeně.

Rizika testu sérového hemoglobinu

V tomto testu jsou zahrnuta pouze rizika vždy spojená s odběrem krve. Například budete pravděpodobně pociťovat mírnou bolest při zavádění jehly k odběru krve. Po vyjmutí jehly můžete trochu krvácet nebo se vám v oblasti vytvoří malá modřina.

Odběr krve může mít jen zřídka vážnější následky, jako je nadměrné krvácení, mdloby nebo infekce v místě vpichu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY