Těžko diagnostikovatelné stavy u žen

Zvažte následující scénář: Chystáte se sdílet intimní chvíle s někým výjimečným, ale začnete pociťovat ostrou bolest ve vaginální nebo pánevní oblasti. Snažíte se ignorovat bolest. Je to jen horší.

Když jdete ke svému lékaři, nemůže vám říct, co se děje. Mohou doporučit vyšetření pánve a testy, aby se pokusili zjistit příčinu. Mezitím vám zůstane více otázek než odpovědí. Zní vám to povědomě?

Problémy s reprodukčním a sexuálním zdravím jsou jedny z nejtěžších podmínek, které lékaři u žen diagnostikují. Důvodů je několik. Jedním z nich je nedostatek výzkumu těchto problémů. Další je skutečnost, že mnoha ženám je trapné mluvit o svém sexuálním zdraví. Mohou se bát, že budou souzeni, špatně diagnostikováni nebo obviněni z předstírání.

Ale mluvit se svým lékařem o vašich příznacích je prvním krokem ke zjištění příčiny. Pokud odpovědi nenajdete, pak je čas navštívit odborníka.

Existuje mnoho běžných sexuálních zdravotních stavů, které je obtížné diagnostikovat. Pojďme se blíže podívat na to, proč.

Endometrióza

Endometrióza nastává, když vaše děložní tkáň roste mimo vaši dělohu, v jiných částech vašeho těla, obvykle v oblasti pánve. Během menstruace tato tkáň reaguje na hormony a roste a krvácí stejně jako děložní tkáň. Protože se však tkáň nachází mimo dělohu, nemůže se odlučovat a opouštět vagínou. Místo toho tkáň způsobuje zánět. Teorie je taková, že se může usadit na jiných místech a nastartovat nové výrůstky a záněty. Může dokonce vést k nahromadění jizvy, což může také způsobit bolest.

Proč je těžké diagnostikovat?

Protože tolik žen zažívá bolestivé menstruační cykly, endometrióza je pro lékaře jedním z nejobtížnějších stavů k diagnostice. Příznaky se pohybují od žaludeční nevolnosti až po depresi. Ve skutečnosti některé ženy nepociťují vůbec žádné příznaky. Ženy bez příznaků se o problému často dozvědí, až když se snaží otěhotnět a zjistí, že se to nedaří. Tento stav byl často mylně diagnostikován jako trávicí problém nebo duševní choroba.

Zde jsou hlavní příznaky, na které je třeba dávat pozor:

 • chronická pánevní bolest (zejména před a
  během menstruace)
 • bolest při sexu
 • křeče během pohybu střev nebo když
  močení
 • extrémně těžké menstruace, které se zřejmě zhoršují
  čas
 • chronické vyčerpání

Jaké jsou účinky?

Účinky endometriózy se u jednotlivých žen liší. Je běžné, že ženy mají problémy s otěhotněním. Asi 40 procent žen, které zažívají neplodnost, má také endometriózu. V některých případech mohou být vejcovody blokovány jizvou.

Nejlepším způsobem, jak diagnostikovat endometriózu, je minimální chirurgický zákrok nazývaný laparoskopie. Stav lze léčit léky proti bolesti, antikoncepcí nebo chirurgickým zákrokem.

vaginismus

Vaginismus je nedobrovolné stahování svalů pánevního dna. Tento stav může téměř znemožnit sexuální penetraci. Vaginismus postihuje ženy všech věkových kategorií. Může k tomu dojít i po letech pohodlného sexu bez bolesti.

Proč je těžké diagnostikovat?

Tento stav je těžké diagnostikovat, protože existuje mnoho potenciálních fyzických a emocionálních příčin. Existují například případy, kdy byl vaginismus způsoben natržením během porodu nebo vaginální operace. Další potenciální příčinou je trauma (fyzické a emocionální) v důsledku předchozího sexuálního zneužívání. Může se také objevit jako reakce na léky, spermicidy nebo určité kondomy. Stav může vyvolat i stárnutí.

Zde jsou hlavní příznaky, na které je třeba dávat pozor:

 • pálení nebo štípání při sexu
 • obtížné nebo nemožné pronikání
 • extrémní nepohodlí i při pomyšlení na sex
 • bolest při zavádění tamponů nebo při pap testech
 • záchvaty paniky při sexu
 • svalové křeče v zádech, nohou nebo pánvi
  regionech

Jaké jsou účinky?

Vaginismus může nastat, když ženy předvídají bolest při sexu a pak nedobrovolně zatnou svaly. To zase činí bolestivý sex nevyhnutelným. Jakmile je bolest posílena, tělo se začne připravovat na další bolest. Existují léčby, které mohou pomoci potlačit tento reflex. Některé terapie vaginismu mohou vést k úplnému uzdravení.

Syndrom polycystických vaječníků

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) je hormonální stav. Způsobuje vznik četných malých cyst ve vaječnících. Je možné, že tyto cysty narostou větší než samotné vaječníky. Tolik jako 20 procent žen má PCOS a ani o tom neví.

Proč je těžké diagnostikovat?

Tento stav je obtížné diagnostikovat, protože příznaky jsou běžné pro mnoho žen v reprodukčním věku. Příznaky mohou například zahrnovat nepravidelnou menstruaci, přibírání na váze a potíže s otěhotněním. Aby vám byla diagnostikována PCOS, musíte mít v krevním oběhu vysoké hladiny androgenů, což je typ hormonu.

Zde je obsáhlejší seznam příznaků:

 • nepravidelná menstruace nebo žádná menstruace
 • přibývání na váze
 • neschopnost otěhotnět
 • růst vlasů na neočekávaných místech, jako je např
  záda, obličej nebo hrudník
 • akné
 • ztráta vlasů

Jaké jsou účinky?

Pokud se PCOS neléčí, může potenciálně vést k cukrovce 2. typu, vysokému cholesterolu, vysokému krevnímu tlaku a depresi. Léky mohou pomoci s PCOS. Pomoci může také cvičení a zdravá strava.

Dysmenorea

Dysmenorea je lékařský termín používaný k popisu silné menstruační bolesti. Tento stav má asi 10 procent žen. Existují dva typy: primární a sekundární.

Primární dysmenorea se týká závažných křečí během menstruace, které nesouvisí se základním onemocněním. Toto je nejběžnější typ a obvykle se zmírňuje, když mladí dospívající dospívají, zejména po těhotenství.

Sekundární dysmenorea je menstruační bolest, která je způsobena základním onemocněním. Postihuje především dospělé ženy.

Proč je těžké diagnostikovat?

Dysmenorea se těžko diagnostikuje hlavně proto, že tolik žen má menstruační bolesti. Pro lékaře je obtížné rozlišit mezi pravidelnou menstruační bolestí a dysmenoreou. Ale ženy vědí, že bolest je spojena s nadcházející menstruací.

Příčiny primární dysmenorey se velmi liší. Mezi možné příčiny patří narození s nakloněnou dělohou, obezita, kouření, pití alkoholu nebo celkový stres. Sekundární dysmenorea má také mnoho možných příčin. Může to být například způsobeno použitím nitroděložního tělíska (IUD) pro kontrolu porodnosti, endometriózou, sexuálně přenosnou infekcí, fibroidy nebo cystou na vaječnících.

Mezi hlavní příznaky, na které je třeba dávat pozor, patří:

 • extrémní bolest v podbřišku během
  menstruace
 • ostré pánevní křeče
 • nevolnost
 • zvracení
 • průjem
 • tělesné bolesti

Jaké jsou účinky?

Dysmenorea může vést k celkové úzkosti z menstruace. Tento stav může také způsobit stres kolem práce a vztahů. Některé ženy mají pocit, že potřebují plánovat svůj život podle menstruace. Léky však mohou být při léčbě tohoto stavu vysoce účinné. Pomoci mohou i přírodní prostředky, jako jsou zahřívací zábaly a masáže.

Navštivte svého lékaře

Je dobré přijít na schůzku s lékařem připraven prodiskutovat své příznaky. Při popisu svých příznaků se snažte být co nejkonkrétnější. Používejte popisná slova, která vašemu lékaři pomohou určit problém. Možná budete chtít zaznamenat podrobnosti o vašich příznacích ve vztahu k vaší menstruaci do deníku nebo tabulky; Přinesete-li si to s sebou na schůzku, můžete být přesnější.

Je běžné být nervózní, když mluvíte se svým lékařem o problémech sexuálního zdraví. Pamatujte, že váš lékař je tu od toho, aby vám pomohl, ne odsoudil.

Jídlo s sebou

Jste nejlepším soudcem svého těla. Pokud pociťujete bolest nebo nepohodlí, možná je čas navštívit svého lékaře. Pokud počkáte, možná se budete muset s příznaky vypořádat déle. Místo toho vám vyhledání lékařské pomoci může pomoci získat péči, kterou potřebujete.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY