Toxická synovitida

Co je toxická synovitida?

Toxická synovitida je dočasný stav, který způsobuje bolest kyčle u dětí. Je také známá jako přechodná synovitida.

Toxická synovitida se vyskytuje hlavně u dětí ve věku od 3 do 8 let. Je dvakrát až čtyřikrát častější u chlapců než u dívek.

Ačkoli je to pro rodiče znepokojující, tento stav se obvykle vyřeší sám do týdne nebo dvou a nezpůsobí trvalé poškození.

Co způsobuje toxickou synovitidu?

K toxické synovitidě dochází, když je v kyčelním kloubu zánět. Příčina není známa, ale často se vyskytuje po virové infekci. Obvykle postihuje pouze jednu kyčel, ale je možné, že se otok a zánět rozšíří do dalších kloubů.

Jaké jsou příznaky toxické synovitidy?

Nejčastějším příznakem toxické synovitidy je bolest kyčle. Tato bolest se může objevit zapnuto a vypnuto v jednom nebo obou bocích. Může vzplanout, když vaše dítě vstane po dlouhém sezení nebo ležení.

Mezi další příznaky patří:

 • kulhání nebo chůze po špičkách kvůli nepohodlí
 • stěžovat si na bolest stehna nebo kolena bez bolesti kyčle
 • běh nízké teploty pod 101 ° F
 • odmítnutí chůze, pokud je bolest silná
 • pláč a podrážděnost u mladších dětí

Kojenci

Mezi běžné příznaky toxické synovitidy u kojenců patří pláč, zejména při pohybu kyčelních kloubů, a neobvyklé plazivé pohyby. Ochota nebo neschopnost procházet se je dalším běžným znakem.

Jak je diagnostikována toxická synovitida?

Vyloučení dalších podmínek

Diagnostikování toxické synovitidy může být obtížné. Bolesti kyčle mohou způsobit i jiné stavy, které jsou mnohem vážnější. Vzhledem k tomu, že tyto stavy vyžadují rychlé lékařské ošetření, lékař vašeho dítěte je musí nejprve otestovat, než provede diagnostiku toxické synovitidy. Mezi ně patří následující:

 • septická artritida, bakteriální nebo houbová infekce, která má za následek zánět kloubů a může vést k trvalému poškození kloubu, pokud není léčena

 • Legg-Calve-Perthesova choroba, stav charakterizovaný nedostatečným průtokem krve do kyčelního kloubu, který vede ke kolapsu kloubu, když kost odumírá

 • Lyme nemoc, bakteriální infekce způsobená kousnutím klíštěte, která může mít za následek dlouhodobé problémy s klouby, pokud se neléčí

 • sklouznutá epifýza femorální kosti (SCFE), ke které dochází, když se koule kyčelního kloubu a stehenní kosti (stehenní kost) oddělí, což vede k pozdějšímu společnému onemocnění zvanému osteoartróza

Diagnostika toxické synovitidy

Lékař vašeho dítěte provede fyzickou prohlídku, aby zjistil, které pohyby způsobují bolest. To zahrnuje pohyb boků, kolen a dalších kloubů vašeho dítěte.

Váš lékař by mohl objednat ultrazvuk kyčle vašeho dítěte, aby zkontroloval tekutinu v kloubu, což je známka zánětu.

Krevní testy mohou ukázat, jak silný je otok. Lékař vašeho dítěte může také zkontrolovat další příčiny bolesti kyčle, jako je lymská borelióza. Mohou odebrat vzorek tekutiny a poslat jej do laboratoře k testování. To se obvykle provádí, když je otok nebo horečka vážná a není vyloučena septická artritida.

Lékař vašeho dítěte může provést rentgenové záření, aby vyloučil Legg-Calve-Perthesovu chorobu nebo SCFE.

Jaké jsou léčby toxické synovitidy?

Léčba toxické synovitidy zahrnuje kontrolu nebo snížení jejích symptomů. Zánět způsobený virovou infekcí obvykle odezní sám.

Léky

Volně prodejné léky (OTC), jako je ibuprofen a naproxen, mohou dočasně pomoci snížit zánět. To může poskytnout krátkodobou úlevu od bolesti. Lékař vašeho dítěte může předepsat silnější lék proti bolesti, pokud léky OTC nefungují.

Odpočinek

Vaše dítě by mělo postiženou kyčli odpočívat, aby se jí pomohlo hojit. Chůze je obvykle bezpečná, ale vaše dítě by se mělo vyhýbat namáhavým aktivitám, jako jsou kontaktní sporty. Vaše dítě by se také mělo snažit nepřikládat kyčli příliš velkou váhu.

Jaké jsou komplikace spojené s toxickou synovitidou?

Přestože je tento stav zřídka závažný, měli byste zavolat dětského lékaře, pokud:

 • horečka nebo bolest se zhoršuje i po užití protizánětlivých léků
 • bolest kloubů trvá déle než tři týdny nebo se vrací poté, co vaše dítě přestalo užívat léky
 • protizánětlivé léky nezačnou účinkovat během několika dní

V těchto případech může lékař vašeho dítěte potřebovat předepsat jiný lék nebo provést další testy, aby zkontroloval jiné příčiny bolesti kyčle.

Jaký je dlouhodobý výhled?

Toxická synovitida ve většině případů odezní přibližně za jeden až dva týdny, ale může trvat až pět týdnů. Může se objevit opakovaně u některých dětí, když mají virové infekce, jako je nachlazení.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY