Toxoplazmóza

Co je toxoplazmóza?

Toxoplazmóza je infekce způsobená parazitem. Tento parazit se nazývá Toxoplasma gondii. Nachází se v kočičích výkalech a nedostatečně tepelně upraveném mase, zejména zvěřině, jehněčím a vepřovém. Může se přenášet i kontaminovanou vodou. Toxoplazmóza může být smrtelná nebo způsobit vážné vrozené vady plodu, pokud se matka nakazí. To je důvod, proč lékaři nedoporučují těhotným ženám nabírat nebo čistit kočičí stelivo.

Většina lidí, kteří mají toxoplazmózu, nikdy nemá žádné příznaky. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), více než 60 milionů lidí ve Spojených státech je infikováno parazitem. Lidé, kteří jsou nejvíce ohroženi vážnými infekcemi, jsou lidé s oslabeným imunitním systémem a děti narozené matkám s aktivní infekcí během těhotenství.

Jaké jsou příznaky toxoplazmózy?

Většina lidí kteří byli infikováni parazitem, který způsobuje toxoplazmózu, nevykazují žádné známky nebo příznaky.

Lidé, u kterých se objeví příznaky, mohou mít:

 • horečka
 • zduřené lymfatické uzliny, zejména na krku
 • bolest hlavy
 • svalové bolesti a bolesti
 • bolest krku

Tyto příznaky mohou trvat měsíc nebo déle a obvykle samy odezní.

Toxoplazmóza je zvláště závažná pro lidi s oslabeným imunitním systémem. U těchto lidí jim hrozí rozvoj:

 • zánět mozku způsobující bolesti hlavy, záchvaty, zmatenost a kóma.
 • plicní infekce způsobující kašel, horečku a dušnost
 • oční infekce způsobující rozmazané vidění a bolest očí

Když je plod infikován, příznaky mohou být mírné nebo docela závažné. Toxoplazmóza u nenarozeného dítěte může být pro dítě bezprostředně po porodu život ohrožující. Většina novorozenců s vrozenou toxoplazmózou může při narození vypadat normálně, ale s věkem se u nich mohou projevovat příznaky. Je zvláště důležité zkontrolovat, zda je zapojen do jejich mozku a očí.

Jaké jsou příčiny toxoplazmózy?

T. gondii jeparazit způsobující toxoplazmózu. Můžete ho chytit z kontaminovaného masa, které je syrové nebo nedostatečně tepelně upravené. Toxoplazmózou se můžete nakazit i pitím kontaminované vody. Ve vzácných případech může být toxoplazmóza přenášena krevní transfuzí nebo transplantovaným orgánem.

Parazit může existovat i ve výkalech. To znamená, že se může nacházet na některých nemytých produktech, které byly kontaminovány hnojem. Pečlivě omyjte své produkty, abyste zabránili toxoplazmóze.

Ve Spojených státech se parazit vyskytuje v kočičích výkalech. Ačkoli T. gondii se vyskytuje téměř u všech teplokrevných zvířat, kočky jsou jedinými známými hostiteli. To znamená, že vajíčka parazita se pohlavně rozmnožují pouze u koček. Vajíčka opouštějí kočičí tělo vylučováním. Kočky obvykle nevykazují příznaky toxoplazmózy, i když jsou hostiteli.

Lidé se toxoplazmózou nakazí pouze tehdy, když parazita pozřejí. K tomu může dojít při vystavení kontaminovaným kočičím výkalům. Nejpravděpodobnější je to při čištění odpadkového koše, aniž byste si poté umyli ruce.

Těhotné ženy mají zvýšené riziko přenosu toxoplazmózy na své nenarozené dítě tímto způsobem. Z tohoto důvodu byste měli požádat někoho jiného, ​​aby se během těhotenství staral o box s kočkami. Pokud bezpodmínečně musíte box vyčistit sami, chraňte se rukavicemi a vyměňujte box pro kočky denně. Parazit je infekční až jeden až pět dní po vylíhnutí.

U lidí je velmi vzácné dostat toxoplazmózu od koček. Obecně řečeno, domácí kočky, které nesmí ven, nenosí T. gondii. Hostitelé jsou častěji divoké kočky nebo kočky, které žijí venku a loví T. gondii.

Ve Spojených státech je nejčastějším způsobem, jak se nakazit parazitem toxoplazmózy, konzumace syrového masa nebo nemytého ovoce a zeleniny.

Jak se toxoplazmóza diagnostikuje?

Váš lékař obvykle provede krevní test, aby zkontroloval protilátky proti tomuto parazitovi. Protilátka je druh bílkoviny, kterou váš imunitní systém produkuje, když je ohrožen škodlivými látkami. Protilátky detekují cizorodé látky svými povrchovými markery, nazývanými antigeny. Mezi antigeny patří:

 • viry
 • bakterie
 • paraziti
 • houby

Jakmile se protilátka vyvine proti určitému antigenu, zůstane ve vašem krevním řečišti, aby byla chráněna před budoucími infekcemi touto konkrétní cizí látkou.

Pokud jste někdy byli vystaveni T. gondii, budou ve vaší krvi přítomny protilátky. To znamená, že budete mít pozitivní test na protilátky. Pokud jsou vaše testy pozitivní, pak jste se v určité fázi svého života touto nemocí nakazili. Pozitivní výsledek nemusí nutně znamenat, že máte v současné době aktivní infekci.

Pokud jsou vaše testy pozitivní na protilátky, může váš lékař provést další testování, aby vám pomohl přesně zjistit, kdy jste byli infikováni.

Pokud jste těhotná a máte aktivní infekci, může lékař otestovat vaši plodovou vodu a krev plodu. Ultrazvuk může také pomoci určit, zda byl plod infikován.

Pokud je u vašeho plodu diagnostikována toxoplazmóza, budete pravděpodobně odesláni ke specialistovi. Bude také navrženo genetické poradenství. Jako možnost může být nabídnuta možnost ukončení těhotenství v závislosti na gestačním věku dítěte. Pokud budete pokračovat v těhotenství, lékař vám pravděpodobně předepíše antibiotika, která pomohou snížit riziko příznaků vašeho dítěte.

Jaké komplikace jsou spojeny s toxoplazmózou?

Důvodem, proč by těhotná žena měla přijmout zvláštní opatření, aby se vyhnula toxoplazmóze, je to, že může být pro dítě infikované v děloze velmi vážná, dokonce smrtelná. Pro ty, kteří přežijí, může mít toxoplazmóza trvalé následky na:

 • mozek
 • oči
 • srdce
 • plíce

Mohou mít také opožděný duševní a fyzický vývoj a opakující se záchvaty.

Obecně platí, že děti, které jsou infikovány brzy během těhotenství, trpí závažnějšími problémy než děti infikované později v těhotenství. Děti narozené s toxoplazmózou mohou mít vyšší riziko ztráty sluchu a zraku. Některé děti mohou mít poruchy učení

Jak se toxoplazmóza léčí?

Váš lékař může doporučit neošetřovat vaši toxoplazmózu, pokud nezpůsobuje žádné příznaky. Většina zdravých lidí, u kterých se rozvine infekce, nemá žádné příznaky nebo se u nich rozvinou mírné příznaky, které jsou samy omezeny.

Pokud je onemocnění závažné, je trvalé, postihuje oči nebo vnitřní orgány, lékař obvykle předepíše pyrimethamin (Daraprim) a sulfadiazin. Pyrimethamin se také používá k léčbě malárie. Sulfadiazin je antibiotikum.

Pokud máte HIV nebo AIDS, možná budete muset pokračovat v těchto lécích po celý život. Pyrimethamin snižuje hladinu kyseliny listové, což je typ vitaminu B. Váš lékař vás také může požádat, abyste během užívání léku užíval další vitamín B.

Léčba během těhotenství

Léčba v těhotenství je poněkud odlišná. Váš průběh léčby bude záviset na tom, zda je vaše nenarozené dítě infikováno, a na závažnosti infekce. Váš lékař s vámi bude mluvit o nejlepším postupu pro váš konkrétní případ. S největší pravděpodobností vám budou předepsána antibiotika podle toho, jak daleko jste v těhotenství, aby se snížila pravděpodobnost přenosu na plod. V prvním a na začátku druhého trimestru se obecně doporučuje antibiotikum nazývané spiramycin. V pozdním druhém a třetím trimestru se obecně používá kombinace pyrimethamin/sulfadiazin a leukovorin.

Pokud má vaše nenarozené dítě toxoplazmózu, lze za léčbu považovat pyrimethamin a sulfadiazin. Oba léky však mají výrazné vedlejší účinky na ženy a plod a používají se pouze jako poslední možnost. Potenciální vedlejší účinky zahrnují potlačení kostní dřeně, která pomáhá produkovat krevní buňky a jaterní toxicitu.

Jaký je výhled pro lidi s toxoplazmózou

Výhled lidí s tímto stavem závisí na několika faktorech. Těhotné ženy, u kterých se rozvine tento stav, budou muset spolupracovat se svým lékařem, aby přišel s léčebným plánem, který je pro ně vhodný. Děti narozené s toxoplazmózou mohou dostávat léčbu po dobu až jednoho roku.

Lidé s AIDS a děti s oslabeným imunitním systémem mohou potřebovat hospitalizaci kvůli léčbě, aby se předešlo komplikacím.

Pokud nejste těhotná a nemáte žádné základní zdravotní potíže, měli byste se zotavit za několik týdnů. Váš lékař vám nemusí předepsat žádnou léčbu, pokud jsou vaše příznaky mírné a jste jinak zdraví.

Jak se předchází toxoplazmóze?

Toxoplazmóze můžete předcházet:

 • mytí všech čerstvých produktů předtím, než je sníte
 • ujistěte se, že je všechno maso správně propečené
 • mytí veškerého nádobí, které se používá k manipulaci se syrovým masem
 • mytí rukou po čištění nebo nabírání podestýlky pro kočky

Těhotné ženy by měly během těhotenství nechat uklízet kočičí toaletu někoho jiného.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY