Účinek terbinafinu: Jak může tento lék proti plísním poškodit játra

Pro mnoho lékařů bylo použití antimykotického léku terbinafin zásadní změnou v léčbě plísňových problémů. Při perorálním podání však může představovat potenciální riziko poškození jater.

Tento článek poskytuje informace o užívání terbinafinu a možných vedlejších účincích, stejně jako o způsobech, jak toto riziko snížit a chránit zdraví jater.

Je důležité vždy diskutovat o jakýchkoli problémech s léky nebo obecných otázkách se svým zdravotnickým týmem.

K čemu se terbinafin používá?

Terbinafin je antifungální lék používaný k léčbě určitých typů plísňových a kvasinkových infekcí. Lze jej zakoupit v krému, gelu nebo spreji, který pomáhá léčit stavy, jako je kožní onemocnění, svědění a atletická noha. K léčbě plísňových infekcí nehtů lze předepsat verzi pilulek.

Food and Drug Administration (FDA) jej schválila pro použití jako lokální krém v roce 1999 a pro orální použití v roce 1992. Běžně se prodává pod obchodními názvy Lamisil a Terbinex.

Je terbinafin špatný pro játra?

Jako mnoho léků, po požití terbinafinu ho játra metabolizují a ledviny ho vylučují. Je tedy velmi důležité, aby tyto orgány správně fungovaly.

Již dlouho panují určité obavy ohledně potenciálu terbinafinu pro negativní účinky na játra. Výzkum zabývající se tím sahá až do doby, než Spojené státy schválily orální verzi léku.

Ve skutečnosti, studie od roku 1996 hodnotili užívání léku u 9 879 britských pacientů – a přestože existovalo riziko nežádoucích účinků, studie zjistila problémy s játry pouze u 0,1 % účastníků studie.

Ta studie a další novější výzkum naznačuje, že již existující onemocnění jater může hrát roli v tom, proč velmi malý počet jedinců trpí jaterními problémy při užívání terbinafinu. Existují také důkazy naznačující, že někteří jedinci jsou náchylnější na základě genetické souvislosti s jaterními problémy při užívání terbinafinu.

Kvůli potenciálním rizikům výrobci neustále doporučovali předepisování tablet terbinafinu pacientům s onemocněním jater.

Může tento lék způsobit selhání jater?

Je pravda, že poškození jater je potenciálním vedlejším účinkem terbinafinu. K selhání jater ale běžně nedochází.

Ve skutečnosti k poškození jater při užívání terbinafinu dochází pouze odhadem 1 z 50 000 až 120 000 receptů.

Pokud dojde k poškození jater, obvykle k němu dojde během prvních 6 týdnů užívání terbinafinu. (Je důležité vědět, že v dříve zmíněném výzkumu se ukázalo, že pravděpodobnost zvýšených hladin jaterních enzymů vyžadujících ukončení léčby se zvyšuje, když léčba terbinafinem trvala déle než 8 týdnů ve srovnání s těmi, kteří jej užívali pouze 2 až 6 týdnů. jeden z důvodů, proč může váš lékař požadovat krevní testy, pokud potřebujete užívat terbinafin po delší dobu.)

Jak diagnostikujete jaterní problémy způsobené terbinafinem?

Ve většině případů pacienti hlásící příznaky vedou k odhalení poškození jater. Příznaky mohou zahrnovat:

  • žloutenka
  • nevolnost
  • zvracení
  • bolest břicha
  • únava
  • obecné svědění
  • tmavá moč

V některých případech nejsou zpočátku přítomny žádné příznaky. V těchto případech může krevní test pomoci identifikovat problémy s játry související s terbinafinem. (Lékaři mohou pomocí krevních testů jaterních funkcí určit, zda jsou v krvi zvýšené hladiny jaterních enzymů.)

Co můžete udělat, abyste zabránili poškození jater při užívání terbinafinu?

Než začnete užívat terbinafin, je důležité prodiskutovat se svým lékařem svou zdravotní anamnézu a jakékoli předchozí reakce na léky. Před předepsáním terbinafinu může být vašemu zdravotnickému týmu také odebrána krev, aby zkontroloval zdraví vašich jater.

Jakmile začnete užívat terbinafin, je důležité si dávat pozor na příznaky, jako je žloutenka, nevolnost, únava a svědění, které mohou naznačovat problémy s játry. Když víte, co hledat, můžete – a je pravděpodobnější – rychle informovat svého lékaře. Včasné odhalení může pomoci předejít vážným jaterním problémům!

I když obecně není nutné podstupovat časté laboratorní sledování, může to navrhnout váš lékař, zvláště pokud budete terbinafin užívat delší dobu.

Co mohu dělat, když mi terbinafin poškodil játra?

Pokud užívání terbinafinu poškozuje vaše játra, může váš lékař jednoduše nechat léky přestat užívat. Zdraví jater se často zlepšuje v případech akutního poškození během několika měsíců po ukončení užívání terbinafinu.

V případech, kdy dojde k závažnému poškození jater, může být nezbytná transplantace jater.

Terbinafin je perorální a lokální antimykotikum běžně prodávané pod obchodními názvy Lamisil a Terbinex. Perorální léková forma může způsobit poškození jater. Ale je jen malá pravděpodobnost, že perorální lék způsobí poškození jater.

Než začnete přípravek Terbinafin užívat, promluvte si se svým lékařem o jakýchkoli otázkách nebo obavách, které můžete mít. Mohou také odpovědět na jakékoli otázky, které můžete mít ohledně příznaků poškození jater.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY