Účinky hepatitidy C na vaše tělo

Možná jste viděli četnou literaturu a reklamy o chronické hepatitidě C (HCV) a z dobrého důvodu. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) může mít chronickou formu tohoto viru až 3,9 milionu lidí ve Spojených státech. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je celosvětově postiženo více než 70 milionů lidí.

Co je vlastně chronická HCV? Stručně řečeno, odkazuje na probíhající zánět jater. Ale může to vést k příznakům v celém těle. Postupem času může život s tímto stavem způsobit, že vaše tělo bude obzvláště zranitelné vůči vážným zdravotním komplikacím.

HCV se přenáší kontaktem s krví. Zřídka se přenáší pohlavním stykem od někoho infikovaného virem. Nakonec tato infekce vede k zánětu jater a řadě dalších problémů, které mohou vážně poškodit vaše zdraví.

Virus má dvě fáze, akutní a chronickou. Akutní stadium nastává do šesti měsíců od vystavení viru. Pro některé je to krátkodobá nemoc. Ale podle CDC se u většiny lidí – asi 75 až 80 procent – vyvine chronická HCV. To znamená, že může být doživotní. Většina lidí si neuvědomí, že mají virus, dokud nezačnou další příznaky v jejich těle.

Ačkoli všechny viry hepatitidy A, B a C způsobují hepatitidu, jsou to tři různé a odlišné viry.

Vaše játra

Úkolem jater je zpracovávat krev a filtrovat toxiny z vašeho těla. Produkuje bílkoviny, důležité krevní složky a žluč, která vám pomáhá trávit potravu. Uchovává také glukózu a vitamíny. HCV způsobuje zánět, který přerušuje schopnost jater vykonávat tyto životně důležité funkce.

Časné příznaky mohou být mírné a lze je snadno odstranit, ale včasná léčba je zásadní pro prevenci vážného poškození. Když dojde k chronické infekci, může časem způsobit cirhózu nebo zjizvení jater. Jak HCV postupuje, mohou se objevit příznaky jako kožní problémy, krevní poruchy a ztráta hmotnosti. Mohou také nastat nebezpečné následky, jako je vážné poškození jater, rakovina jater a selhání jater.

Krevní test může měřit HCV protilátky ve vašem krevním řečišti. Pokud máte protilátky, znamená to, že jste byli vystaveni viru. Ve většině případů budete muset svému lékaři provést druhý krevní test, aby potvrdil infekci HCV.

Zažívací ústrojí

Zdravá játra jsou zásadní pro vaše zdraví, protože podporují mnoho dalších tělesných systémů. Jednou z funkcí jater je produkce žluči, látky potřebné k odbourávání tuků. Vaše tělo ukládá žluč do žlučníku a v případě potřeby ji posílá do počáteční části tenkého střeva. Žluč je pak kombinována se žaludečními kyselinami a trávicími tekutinami ze slinivky břišní, které pomáhají střevům absorbovat živiny do krevního řečiště.

HCV může vážně bránit schopnosti jater produkovat žluč. Špatná tvorba žluči může znesnadnit a znepříjemnit trávení tučných jídel. Můžete také cítit nějakou bolest v břiše z nahromadění tekutiny v žaludku. Toto je známé jako ascites. Objevuje se, když poškozená játra neprodukují dostatek albuminu, látky, která reguluje množství tekutiny v buňkách.

Mezi další zažívací příznaky patří:

 • nevolnost
 • zvracení
 • ztráta chuti k jídlu
 • ztráta váhy
 • světlá nebo jílovitě zbarvená stolice

Silná bolest se může objevit, pokud se váš žlučník zanítí HCV. Jedná se o extrémně vzácnou příčinu zánětu žlučníku a vyskytuje se pouze v akutní fázi viru.

Centrální nervový systém

Když vaše játra nefiltrují toxiny z krve, mohou poškodit centrální nervový systém. To může vést k různým příznakům, jako je sladký nebo zatuchlý dech, potíže s malými motorickými dovednostmi a poruchy spánku. Suché oči a ústa jsou někdy spojeny s HCV.

Hromadění toxinů v mozku může způsobit:

 • zmatek
 • zapomnětlivost
 • špatné soustředění
 • změny osobnosti

Pokročilé příznaky zahrnují:

 • abnormální třes
 • míchání
 • dezorientace
 • nezřetelná řeč

Závažné případy mohou způsobit kóma.

Oběhový systém

Kromě filtrování toxinů produkují játra také bílkoviny potřebné pro zdravou krev a pomáhají regulovat srážlivost krve. Špatně fungující játra mohou způsobit problémy s průtokem krve a zvýšit tlak v portální (hlavní) žíle, která vede do jater. To může vést k portální hypertenzi, která může donutit krev najít alternativní žíly. Tyto žíly mohou prasknout a způsobit krvácení z varixů. Jedná se o silné vnitřní krvácení.

Špatně fungující játra nejsou schopna správně absorbovat, transportovat a skladovat železo. To může mít za následek anémii.

Krycí systém (kůže, vlasy a nehty)

Hepatitida C je spojena s celou řadou kožních problémů. Některé běžné stavy zahrnují snadnou tvorbu modřin, ztrátu kožního pigmentu, vyrážky a svědění. Bilirubin je důležitá látka, která vzniká rozkladem hemoglobinu. Když játra nemohou dělat svou práci, bilirubin se může hromadit a způsobit žloutenku nebo zežloutnutí kůže a očního bělma. Špatná funkce jater může také vést ke špatné výživě. To vede také k nedostatečnému růstu vlasů a nehtů.

Endokrinní a imunitní systém

Endokrinní systém reguluje hormony. Štítná žláza jako součást endokrinního systému dodává hormony do krevního oběhu. Někdy může HCV způsobit, že imunitní systém omylem napadne nebo poškodí tkáň štítné žlázy. To může vést buď k:

 • hypertyreóza (nadměrná činnost štítné žlázy), která může způsobit spánek
  poruchy a hubnutí

 • hypotyreóza (nedostatečná činnost štítné žlázy), která může způsobit únavu
  a přibírání na váze

Zdravá játra také pomáhají řídit využití cukru v těle. Neschopnost těla kontrolovat hladinu cukru může vést k cukrovce 2. typu.

Mnoho lidí infikovaných HCV nemá žádné příznaky, zejména v akutní fázi. Někteří hlásí celkovou únavu, horečku nebo nespecifické bolesti. Většina příznaků a symptomů je patrnější, pokud se onemocnění stane chronickým. V jeho chronickém stavu budete pravděpodobně mít prospěch z léčby, abyste zabránili trvalému poškození jater a dalším potenciálním život ohrožujícím komplikacím.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY