Účinky metastatického renálního buněčného karcinomu na tělo

Vaše ledviny jsou dva orgány ve tvaru fazole umístěné blízko vašich zad. Každý den filtrují odpadní látky a přebytečnou vodu z krve a vytvářejí moč. Ledviny také uvolňují hormony, které regulují krevní tlak a další tělesné funkce. Renální buněčný karcinom (RCC) může začít ve filtračních trubicích vašich ledvin. Odtud může růst a šířit se do dalších částí vašeho těla.

Renální buněčný karcinom je typ rakoviny, který začíná v malých filtračních trubicích ledvin. „Metastatický“ znamená, že se rakovina rozšířila mimo ledviny. Může dosáhnout lymfatických uzlin nebo orgánů, jako je mozek a plíce. Když se rakovina šíří, může postihnout mnoho různých částí vašeho těla.

Močový systém

Rakovina může poškodit ledviny a narušit jejich schopnost filtrovat odpadní látky z krve. Jedním z běžných příznaků rakoviny ledvin je krev v moči.

Dýchací systém

Renální buněčný karcinom se může rozšířit do plic. Může zablokovat dýchací cesty a zabránit dostatku kyslíku do vašeho těla. Příznaky metastatického karcinomu ledviny v plicích zahrnují kašel, dušnost a bolest nebo tlak na hrudi.

Zažívací ústrojí

Rakovina ledvinových buněk se může rozšířit do vašich jater. Játra filtrují toxiny z krve a produkují žluč, trávicí tekutinu. Rakovina v játrech může blokovat průtok krve a žluči. Může vést k příznakům, jako je ztráta chuti k jídlu, ztráta hmotnosti, žloutenka, nevolnost a zvracení.

Kosterní soustava

Kost je jeden z nejběžnějších místa pro šíření karcinomu ledvin. Rakovina způsobuje bolest v kostech. Může je také oslabit a zvýšit riziko zlomeniny.

Oběhový a kardiovaskulární systém

Ledviny produkují hormony, jako je erytropoetin, který pomáhá při tvorbě červených krvinek, a renin. Ty regulují krevní tlak. Rakovina v ledvinách může vést k nedostatku dostatečného množství červených krvinek, tzv. anémie. Červené krvinky transportují kyslík do tkání vašeho těla. Když jich nebudete mít dostatek, budete unavení, bledí a zadýcháte se. Rakovina ledvinových buněk může také uvolňovat látky, které zvyšují váš krevní tlak.

Jedním z míst, kde se může rakovina ledvin šířit, je dutá žíla – velká žíla, která přenáší krev chudou na kyslík z vašeho těla zpět do vašeho srdce. Pokud nádor blokuje tuto žílu, může to být život ohrožující.

Imunitní systém

Metastatický karcinom ledvin spouští imunitní odpověď těla, která může u některých lidí vyvolat horečku. Zaměření imunitního systému na rakovinu ji může odvést od jiných důležitých úkolů, jako je boj s infekcemi.

Rakovina se může rozšířit do lymfatických uzlin – malých žláz v oblastech, jako je krk, pod pažemi a v tříslech – které jsou součástí imunitního systému. Lymfatické uzliny normálně pomáhají zachytit viry, bakterie a další cizí vetřelce. Když jste nemocní nebo máte rakovinu, mohou otékat.

Nervový systém

Někdy se karcinom ledviny může rozšířit do mozku. Příznaky metastatické rakoviny v mozku zahrnují bolesti hlavy, záchvaty, necitlivost, brnění, slabost a potíže s mluvením. Jak rakovina roste, může také tlačit na nervy v zádech nebo boku a způsobit bolest.

Rozmnožovací systém

Nádor může blokovat průtok krve žilami nazývanými pampiniformní plexus uvnitř mužského šourku. Žíly se zvětšují, což se nazývá varikokéla. Někdy může varikokéla způsobit bolest a ovlivnit mužskou plodnost.

Jídlo s sebou

Jakmile se rakovina ledvin rozšíří, je těžší ji léčit, ale stále máte mnoho možností. Lékaři léčí tento typ rakoviny chirurgicky, ozařováním, chemoterapií, biologickou terapií a imunoterapií. Váš lékař vám pomůže vybrat léčbu podle toho, kde se ve vašem těle rakovina rozšířila, a podle vašeho celkového zdraví.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY