Únava a ulcerózní kolitida: Co vědět

Zahrnujeme produkty, o kterých si myslíme, že jsou pro naše čtenáře užitečné. Pokud nakoupíte prostřednictvím odkazů na této stránce, můžeme získat malou provizi Zde je náš postup.

Healthline ukazuje vám pouze značky a produkty, za kterými si stojíme.

Náš tým důkladně zkoumá a vyhodnocuje doporučení, která uvádíme na našich stránkách. Abychom zjistili, že se výrobci produktů zabývali normami bezpečnosti a účinnosti, musíme:

 • Zhodnoťte ingredience a složení: Mají potenciál způsobit škodu?
 • Ověřte si fakta všechna zdravotní tvrzení: Jsou v souladu se současným souborem vědeckých důkazů?
 • Posuďte značku: Funguje bezúhonně a dodržuje osvědčené postupy v oboru?

Provádíme průzkum, abyste našli důvěryhodné produkty pro vaše zdraví a wellness.

Přečtěte si více o našem procesu prověřování.

Ano, únava může být příznakem ulcerózní kolitidy (UC) kvůli zánětu, vedlejším účinkům léků nebo psychické zátěži z chronického stavu.

Marco Govel/Stocksy United

Přibližně 600 000 až 900 000 lidí ve Spojených státech jsou postiženy ulcerózní kolitidou (UC). UC je forma zánětlivého onemocnění střev (IBD), která je často spojena s bolestí břicha a střevními problémy. Může se ale také objevit únava.

Ohromující únava může být důsledkem zánětu způsobeného onemocněním, vedlejším účinkem léků nebo dokonce duševním vypětím života s tímto chronickým onemocněním.

Tento článek poskytne další informace o tom, proč může dojít k únavě a co s tím můžete dělat s pomocí vašeho zdravotnického týmu.

Způsobuje ulcerózní kolitida únavu?

Jedinci s UC mohou pociťovat únavu z různých důvodů.

Výzkumníci v a studie 2020 zjistili, že UC může mít za následek anémii, nutriční nedostatky, deprese a poruchy spánku, které mohou všechny způsobit únavu.

Další možné příčiny únavy pro jednotlivce s UC zahrnují:

 • zánět
 • artritida (častý současně se vyskytující stav s UC)

 • vedlejší účinky léků
 • změny osy mozek-střevo

A studie 2019 při zkoumání příčin únavy u dětí a dospívajících s IBD bylo zjištěno, že svou roli ve zvýšené únavě mohou hrát i narušené rodinné vztahy a nedostatek podpory dospělých.

Pokud pociťujete únavu a věříte, že to souvisí s vaší UC, je důležité, abyste o tom informovali svého lékaře. Mohou pomoci lépe určit konkrétní faktory, které mohou hrát roli ve vaší únavě.

Jak závažná je únava z ulcerózní kolitidy?

Únava nebo ohromující pocit únavy, který není zmírněn odpočinkem nebo spánkem, postihuje 80 % lidí s aktivní IBD a 50 % lidí v klinické remisi. Studie z roku 2018 také zjistila, že ženy zažívají vyšší míru únavy z UC než muži.

Může být těžké kvantifikovat pocity únavy, ale frekvence a závažnost únavy, kterou jedinec zažívá, se může lišit v závislosti na faktorech jako:

 • úrovně stresu
 • jak je nemoc aktivní
 • zda má jedinec anémii nebo nedostatek vitamínů
 • léky, které jedinec užívá
 • změny osy střevo-mozek

Jak souvisí únava nadledvin s ulcerózní kolitidou?

Únava nadledvin je teorie, že vysoká hladina stresu může vyvolat nedostatečnost nadledvin, což je zdravotní stav, kdy nadledvinky neprodukují dostatek potřebných hormonů, aby zvládly věci, jako je zánět. Únava je častým příznakem adrenální insuficience.

Ačkoli to ještě není akceptováno jako skutečný zdravotní stav, zastánci teorie adrenální únavy věří, že když je jedinec pod chronickým stresem, jeho nadledviny nemohou produkovat dostatečné množství potřebných hormonů, jako je kortizol. Nedostatek těchto hormonů pak spouští příznaky, jako je únava.

Mít UC je příkladem něčeho, co může být velmi stresující a může ve skutečnosti vést jednotlivce k únavě nadledvin. To by pak způsobilo, že jedinec pociťuje větší množství zánětu a únavy.

Jak léčím únavu z ulcerózní kolitidy?

A studie 2020 zjistili, že nejlepším způsobem, jak snížit únavu související s IBD, je léčba základních příčin.

I když v současné době neexistuje žádný lék na UC, existují léčby, které mohou pomoci snížit její příznaky, jako je zánět a nepravidelné pohyby střev.

Pokud zánět z vaší ulcerózní kolitidy způsobuje únavu, možná budete muset spolupracovat s revmatologem a gastroenterologem, abyste určili nový léčebný plán, který sníží aktivní vzplanutí. Vaši lékaři mohou navrhnout aktualizace vašich léků a stravy, nový cvičební plán nebo dokonce potenciálně operaci tlustého střeva.

Pokud vás tíží duševní nápor často aktivního chronického onemocnění, můžete se přidat k podpůrné skupině nebo si promluvit s terapeutem. I když pro vás neexistují žádné místní možnosti, virtuální terapie je dostupná prostřednictvím společností jako Lepší nápověda.

Další způsoby, jak snížit únavu

Kromě léčby základních příznaků UC a jakýchkoli souvisejících zdravotních stavů existuje řada věcí, které můžete udělat pro snížení únavy. Tyto zahrnují:

 • mít pravidelný pohyb
 • užívání jakýchkoli nezbytných doplňků výživy
 • vyhýbání se nebo odvykání kouření
 • nedělat dlouhé zdřímnutí (zejména později během dne)
 • sledování, když cítíte únavu, abyste určili jakékoli vzorce a spouštěče

Pokud máte UC, je pravděpodobné, že budete pociťovat alespoň nějakou únavu. To může být způsobeno aspekty onemocnění, jako je zánět, vedlejší účinky léků nebo psychická zátěž způsobená bolestivým chronickým stavem.

Pokud pociťujete únavu v důsledku UC, je důležité promluvit si se svým lékařem o plánu léčby. Váš lékař s vámi může spolupracovat na nalezení plánu, který minimalizuje příznaky onemocnění a vedlejší účinky jakékoli léčby. Mohou také pomoci poskytnout doporučení podpůrným skupinám a terapeutům.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY