Vaginální novotvary (vaginální nádory a rakovina)

Co je vaginální novotvar?

Novotvar je jiný název pro rakovinu. Rakovina je onemocnění charakterizované nekontrolovatelným množením abnormálních buněk. Může se vyskytovat v mnoha částech těla, včetně vagíny.

Vagina, nazývaná také porodní cesta, je trubicovitá část ženského genitálního traktu, která spojuje děložní hrdlo na spodní části dělohy s vulvou, která je součástí vnějších ženských genitálií.

Podle lékařského centra Kalifornské univerzity v San Franciscu (UCSF) je rakovina pochvy vzácná a zahrnuje méně než 3 procenta ženských reprodukčních rakovin.

Druhy vaginální rakoviny

Existují čtyři hlavní typy vaginální rakoviny:

Rakovina dlaždicových buněk

Spinocelulární karcinom je nejčastějším typem vaginálního karcinomu. Vyvíjí se z dlaždicových buněk ve výstelce pochvy. Obvykle je to pomalu rostoucí rakovina a často je objevena ve svých prekancerózních stádiích. Vaginální intraepiteliální neoplazie (VAIN) je prekancerózní stav, ke kterému dochází, když dlaždicové buňky začnou vykazovat abnormální změny, které mohou vést k rakovině.

Adenokarcinom

Adenokarcinom je typ vaginální rakoviny, která začíná v buňkách žlázy. Je to druhý nejčastější typ rakoviny pochvy.

melanom

Melanom kůže je poměrně častý. Může také postihnout vagínu, ale to je vzácné. Melanom se vyvíjí z kožních buněk, které produkují pigment.

Sarkom

Sarkomy jsou rakoviny, které pocházejí z kostí, svalů nebo pojivové tkáně.

Příznaky vaginální rakoviny

Některé ženy nemusí mít žádné příznaky. Pokud jsou příznaky přítomny, mohou zahrnovat:

 • vaginální krvácení po pohlavním styku
 • abnormální vaginální výtok nebo krvácení
 • pánevní bolesti
 • vaginální bolest

Někdy se tato rakovina objeví během rutinní gynekologické prohlídky, i když nemáte příznaky.

Rizikové faktory pro rakovinu vaginy

Často je obtížné zjistit příčinu rakoviny pochvy. Některé faktory však mohou zvýšit vaše riziko. Ženy, které jsou vystaveny zvýšenému riziku vzniku rakoviny pochvy, zahrnují:

 • ženy nad 70 let
 • ženy, jejichž matky užívaly lék diethylstilbestrol (DES), když byly s nimi těhotné
 • ženy infikované lidským papilomavirem (HPV)
 • ženy nakažené virem HIV
 • ženy, které kouří cigarety a pijí alkohol

Promluvte si se svým lékařem, pokud se obáváte rizika rakoviny pochvy. Mohou zkontrolovat vaši zdravotní anamnézu a poskytnout vám více informací o vašem konkrétním riziku pro tuto rakovinu. I když máte jeden nebo více rizikových faktorů, nemusíte nutně dostat rakovinu pochvy.

Jak se diagnostikuje vaginální rakovina?

Vaginální rakovina se může neočekávaně objevit během ročního vyšetření pánve nebo Pap stěru. V rámci každého vyšetření pánve vám lékař vloží prst v rukavici do pochvy a současně zatlačí na břicho, aby vyhledal neobvyklé výrůstky, bolest a citlivost.

Během Pap stěru vám lékař odebere výtěr z buněk z děložního čípku a pochvy, aby byl testován na abnormality. Neobvyklá bolest, citlivost, výrůstky nebo abnormální buňky jsou důvodem k obavám, protože mohou být příznaky vaginální rakoviny.

Pokud má váš lékař podezření, že máte rakovinu, může odebrat biopsii, což je malý vzorek tkáně, z vaší vagíny, aby zjistil, zda jsou přítomny rakovinné buňky. Váš lékař může také nařídit vaginoskopii. Endoskop nebo malý mikroskop použitý při tomto postupu umožní lékaři podrobněji prozkoumat vaši vagínu. Mohou být také provedena CT vyšetření a MRI oblasti.

Pokud vám lékař diagnostikuje rakovinu pochvy, určí její stadium. Stagingový systém klasifikuje rakoviny podle toho, jak daleko se ve vašem těle rozšířily. Podle Mayo Clinic jsou následující stadia rakoviny pochvy:

 • Fáze 1 vaginální rakovina je omezena na vaginální stěnu.
 • Rakovina pochvy 2. stádia se rozšířila do tkáně vedle pochvy.
 • Rakovina pochvy 3. fáze se rozšířila do lymfatických uzlin v oblasti, pánve nebo obou.
 • Vaginální rakovina stadia 4A se rozšířila do lymfatických uzlin v oblasti a močového měchýře, konečníku nebo pánve.
 • Rakovina pochvy stadia 4B se rozšířila do dalších oblastí těla.

Váš lékař nařídí CT nebo MRI, aby viděl vaše okolní orgány a zjistil, zda se rakovina rozšířila.

Jak se léčí vaginální rakovina?

Stejně jako ostatní druhy rakoviny se rakovina pochvy léčí na základě typu, umístění a stadia. Může být použito jedno nebo více ošetření, včetně chirurgického zákroku, ozařování nebo chemoterapie.

Chirurgická operace

Podle lékařského centra UCSF je chirurgie nejběžnější léčbou bez ohledu na stádium rakoviny. Může být provedena laserová operace nebo jednoduchá excize. Pokud máte závažnější případ, může váš chirurg potřebovat odstranit vagínu nebo orgány, do kterých se rakovina rozšířila.

Radiační terapie

Radiační terapie využívá vysokoenergetické paprsky k zabíjení rakovinných buněk. Vnější záření používá stroj mimo tělo, aby namířil paprsky na postiženou oblast. Vnitřní záření zahrnuje umístění radioaktivních zkumavek nebo pelet do rakovinné tkáně nebo oblasti.

Chemoterapie

Chemoterapie zahrnuje použití léků k zabíjení rakovinných buněk. V závislosti na konkrétním léku může být podáván intravenózně nebo perorálně. Lék pak může cestovat po celém těle a pokusit se zabít jakoukoli rakovinu, která se rozšířila do vzdálených orgánů.

Co je Outlook?

Vaginální rakovina se často vyskytuje bez jakýchkoli příznaků, takže je často diagnostikována v pozdějších fázích. Roční vyšetření na stěr a pánev zvyšuje pravděpodobnost nalezení této rakoviny v počátečních fázích.

Podle ACS:

 • Padesát čtyři procent žen se spinocelulárním karcinomem pochvy žije pět a více let poté, co jim byla diagnostikována rakovina pochvy.
 • Šedesát procent žen s adenokarcinomem pochvy žije pět let nebo déle poté, co jim byla diagnostikována rakovina pochvy.
 • Třináct procent žen s vaginálním melanomem žije pět a více let poté, co jim byla diagnostikována rakovina pochvy.

Výzkum pokračuje a probíhá mnoho nových vývojů a studií. Patří mezi ně genová terapie a výzkum souvislostí mezi HPV vakcínami, jako je Gardasil, a snížení rizika rakoviny pochvy.

Je důležité sledovat svého lékaře. Pravidelné kontroly pomáhají lékaři sledovat případné komplikace rakoviny a vedlejší účinky léků používaných k léčbě rakoviny. Poskytují také vašemu lékaři šanci pomoci zajistit, aby se rakovina nevrátila.

Vyrovnávání se s vaginální rakovinou

Mít rakovinu a podstoupit její léčbu může být fyzicky i emocionálně náročné, ale nemáte to sami. Podpůrná skupina, poradce nebo váš léčebný tým vám mohou pomoci vyrovnat se s jakýmikoli problémy a pomoci vám, abyste se cítili méně sami.

The American Cancer Society (ACS) Webová stránka uvádí řadu organizací, které mohou poskytovat podporu osobám s rakovinou pochvy.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY