Váš průvodce resurfacingovou artroplastikou kyčle

Resurfacing kyčle může být účinnou alternativou k náhradě kyčle pro mladší aktivní lidi s artritidou. Zachovává více kostí a může nabídnout rychlejší zotavení a lepší pohyblivost. Přesto s sebou nese některá jedinečná rizika.

Protéza kyčelního kloubu, nazývaná také „náhrada kyčle“, je postup, při kterém chirurg nahradí poškozenou tkáň ve vašem kyčelním kloubu umělým implantátem. Tradiční verze této operace se nazývá „totální náhrada kyčle“, která zahrnuje výměnu celého kulového kloubu kyčle.

Resurfacing kyčle je alternativní postup, který zahrnuje odstranění menšího množství tkáně. Během resurfacingu kyčle je koule vaší stehenní kosti pokryta tenkým kovovým materiálem, místo aby byla zcela odstraněna.

Lékaři původně vyvinuli resurfacing kyčle v 70. léta 20. stoletíale rané operace poskytovaly špatné výsledky kvůli nadměrnému opotřebení kloubu a ztrátě kostní hmoty.

Moderní pokroky v materiálech a chirurgických technikách z něj udělaly použitelnou alternativu totální náhrady kyčelního kloubu pro mladé a aktivní lidi. Technologie se stále vyvíjí a odborníci očekávají, že během příštího desetiletí budou uvedena na trh nová zařízení pro obnovu povrchu kyčle.

V tomto článku rozebereme vše, co potřebujete vědět o resurfacingu kyčle.

Na jazyku záleží

Všimnete si, že jazyk používaný ke sdílení statistik a dalších datových bodů je docela binární a kolísá mezi použitím výrazů „muž“ a „žena“ nebo „muži“ a „ženy“.

I když se obvykle vyhýbáme podobným výrazům, specifičnost je klíčová při podávání zpráv o účastnících výzkumu a klinických nálezech.

Studie a průzkumy uvedené v tomto článku bohužel neuváděly údaje o účastnících, kteří byli transgender, nebinární, genderově nekonformní, genderqueer, gender nebo bez pohlaví, ani je nezahrnují.

Bylo to užitečné?

Kdo je vhodným kandidátem na resurfacing kyčle?

Podle současné literatury lékaři obvykle provádějí resurfacing kyčle fyzicky aktivním mužům, protože mívají vyšší a stabilnější kostní hustotu než ženy. Kandidáti obvykle:

 • jsou mladší 60 let
 • mají velké kostěné rámy
 • mít silné a zdravé kosti

Lékaři především používat resurfacing kyčle k léčbě osteoartrózy, ale mohou jej také použít k léčbě:

 • revmatoidní artritida
 • ankylozující spondylitida
 • osteonekróza

Podle výzkumu lidé, kteří obecně nejsou dobrými kandidáty, jsou:

 • přidělená žena při narození
 • mají menší kostní strukturu
 • starší dospělí
 • lidé, kteří chtějí otěhotnět

Implantáty pro obnovu povrchu kyčle, které jsou v současné době dostupné ve Spojených státech, používají nosné povrchy kov na kov. Metalionové zbytky z těchto implantátů by mohly být pro plod nebezpečné.

Podle recenze z roku 2022 chirurgové někdy zvažují resurfacing kyčle u mladších žen. Rizika spojená s implantátem jsou častější u lidí, kteří dostávají malé implantáty. Ženy častěji potřebují menší implantáty, takže mají zvýšené riziko.

Jaký je rozdíl mezi resurfacingem kyčle a náhradou kyčle?

Resurfacing kyčle zachovává více kosti než totální náhrada kyčle. Totální náhrada kyčelního kloubu zahrnuje náhradu celého kyčelního kloubu, včetně:

 • hlavu vaší stehenní kosti
 • krček vaší stehenní kosti těsně pod míčem
 • zásuvku a poškozenou chrupavku

Resurfacing kyčle zahrnuje nahrazení povrchu hlavice stehenní kosti místo celé hlavice.

Existují protichůdné důkazy o tom, zda je resurfacing kyčle spojen s lepšími výsledky pro způsobilé osoby. Krátkodobé studium našli srovnatelné výsledky mezi oběma operacemi.

Podle a revize 2022 z 50 nejcitovanějších studií výzkum naznačuje slibné výsledky. Některé studie ukazují, že resurfacing kyčle může nabídnout lepší skóre pro každodenní život a sportovní účast.

V studie 2020, výzkumníci zjistili, že resurfacing kyčle je spojen s lepší účastí na sportu než totální náhrada kyčelního kloubu po 2 letech u 251 lidí s průměrným věkem 53,6 let. Resurfacing kyčle byl také spojen s větší spokojeností s operací.

V studie 2021vědci našli důkazy, že jak resurfacing kyčelního kloubu, tak totální náhrada kyčelního kloubu poskytly dobré výsledky lidem mladším 35 let.

Ale kyčelní resurfacing může mít vyšší sazby revizí než totální náhrady kyčelního kloubu, což znamená, že více lidí může potřebovat operaci k nápravě vadného implantátu. Implantáty kov na kov mohou způsobit úlomky kovových iontů, což vede k pseudotumory které mohou zkomplikovat revizní operaci a zvýšit riziko úmrtí.

Zde je pohled na některé výhody a nevýhody resurfacingu kyčle versus náhrady:

Výhody resurfacingu kyčle

 • snadněji revidovat
 • snížené riziko dislokace kyčle
 • umožňuje chůzi s přirozenější chůzí
 • lepší pooperační pohyblivost kyčle
 • lepší šance na návrat ke sportu a rekreaci s nízkým dopadem

Nevýhody resurfacingu kyčle

 • riziko zlomeniny krčku stehenní kosti, které obvykle vyžaduje tradiční náhradu kyčle
 • tření od kovu, které může poškodit další tkáň v okolí kloubu
 • riziko bolesti a otoku způsobené kovovými ionty uvolněnými z implantátu kov na kov, což může vést k pseudotumory a nutnost revizní operace
Bylo to užitečné?

Jaký je postup při operaci resurfacingu kyčle?

Při operaci resurfacingu kyčle dostanete celkovou nebo spinální anestezii. Celková anestezie vás během procedury uspí. Spinální anestezie blokuje vjemy od pasu dolů, ale neuspí.

Procedura obvykle trvá 1,5 až 3 hodiny.

Během procedury chirurg:

 1. udělejte řez do stehna, abyste dosáhli na bok
 2. vykloubit kouli kyčle z jamky
 3. ořízněte hlavu stehenní kosti pomocí speciálních nástrojů
 4. umístěte na hlavici stehenní kosti kovovou čepičku a zafixujte ji cementem
 5. použijte nástroj zvaný „výstružník“ k odstranění chrupavky, která vystýlá objímku
 6. zatlačte kovovou nádobku do zásuvky
 7. uzavřete řez stehy
 8. vás odveze do zotavovací místnosti k monitorování

Jaká jsou rizika operace resurfacingu kyčle?

Vážné problémy spojené s resurfacingem kyčle jsou vzácné. Nejběžnější problémy jsou:

 • infekce
 • krevní sraženiny
 • poranění krevních cév nebo nervů
 • zlomeniny krčku stehenní kosti
 • dislokace
 • alergická reakce na anestetikum

I když jsou komplikace vzácné, operace resurfacingu kyčle stále existují vyšší míra selhání než totální náhrady kyčelního kloubu.

Co mohu očekávat během rekonvalescence po resurfacingu kyčle?

Obvykle můžete jít domů 1 až 4 dny po zákroku. Možná budete muset dny až týdny chodit s podpůrným zařízením, jako jsou berle, hůl nebo chodítko. Lékař pravděpodobně doporučí fyzikální terapii, která vám pomůže znovu získat váš typický rozsah pohybu.

Můžete mít několik týdnů bolesti a lékař vám pravděpodobně předepíše léky proti bolesti, které budete užívat podle potřeby. Obnovení vašich pravidelných denních aktivit obvykle trvá asi 6 týdnů.

Ve studii z roku 2018 to vědci zjistili 20 % skupina 30 lidí, kteří podstoupili resurfacing kyčle, potřebovala do 8 let revizní operaci.

Často kladené otázky

Zde jsou některé často kladené otázky, které mají lidé ohledně resurfacingu kyčle.

Jak dlouho trvá zotavení z resurfacingu kyčle?

Obvykle trvá asi 6 týdnů, než se po resurfacingu kyčle vrátíte k běžným každodenním činnostem. Lidé se často mohou vrátit ke sportům s nízkou intenzitou ve 3 měsících.

Implantáty pro obnovu povrchu kyčle nejsou určeny pro vysoce intenzivní aktivitu. Poraďte se s lékařem o tom, jaké aktivity budete moci obnovit a kdy.

Jak dlouho vydrží obnovený bok?

V studie 2022výzkumníci zjistili míru přežití implantátů 97,7 % u mužů a 73,4 % u žen při sledování v průměru 14,9 let po operaci.

V studie 2021výzkumníci zjistili následující míru přežití implantátů u 33 teenagerů:

 • 100% za 5 let po operaci
 • 97 % 10 let po operaci
 • 89,9 % za 15 let po operaci

Kolik stojí resurfacing kyčle?

V studie 2021, výzkumníci zjistili, že průměrná pojistná úhrada totální náhrady kyčelního kloubu v místních nemocnicích byla 50 000 USD a průměrná částka za resurfacing kyčle byla 26 000 USD. To, co zaplatíte z vlastní kapsy, bude záviset na tom, co váš pojistný plán pokrývá.

Resurfacing kyčle je typ operace, při které se nahradí povrch hlavice stehenní kosti a jamky umělým implantátem. Lékaři většinou zákrok vyhrazují mladším a fyzicky aktivním mužům s artrózou.

Resurfacing kyčle není tak častý jako totální náhrada kyčle, ale některé výzkumy naznačují, že může nabídnout výhody pro způsobilé osoby, jako je lepší návrat ke sportu a lepší pohyblivost kyčle.

Přesto ve srovnání s totální náhradou kyčelního kloubu může mít operace resurfacingu kyčelního kloubu mírně vyšší riziko selhání a potřebu revizní operace. Úlomky kov na kov z implantátů pro obnovu povrchu kyčle mohou významně zvýšit pravděpodobnost komplikací.

Poraďte se s lékařem, který postup by pro vás mohl být nejlepší.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY