Vše, co potřebujete vědět o hemoroidech a ulcerózní kolitidě

Lidé s ulcerózní kolitidou (UC) mohou zjistit, že se u nich vyvinou hemoroidy kvůli symptomům UC, jako je časté pohyby střev a namáhání jít na záchod.

UC je typ zánětlivého onemocnění střev (IBD). Téměř 1 milion lidí ve Spojených státech žijí s tímto stavem a jejich příznaky se mohou pohybovat od mírných až po závažné.

Mnoho lidí spojuje UC s příznaky, jako je bolest břicha a neobvyklé pohyby střev, a mohou také zaznamenat hemoroidy.

Tento článek nabídne více podrobností o tom, jak je pravděpodobné, že lidé s UC mohou mít hemoroidy, jak to souvisí s častými pohyby střev a co můžete udělat pro zvládnutí této komplikace, pokud se u vás objeví.

Může ulcerózní kolitida hemoroidy?

Pro lidi s UC může být matoucí vědět, zda mají hemoroidy, protože tyto dva stavy mají příznaky, které se překrývají.

Lidé mohou například zaznamenat rektální krvácení a krvavou stolici během vzplanutí UC. Ale podrážděné hemeroidy mohou také způsobit krvácení v oblasti konečníku.

Je důležité, aby jedinci s UC dávali pozor na hemoroidy, protože některé příznaky UC jsou spojeny se způsobením hemoroidů.

Jedním z běžných příznaků UC jsou abnormální pohyby střev, které zahrnují častý průjem nebo zácpu. To může vyvíjet tlak na anální oblast, což zvyšuje pravděpodobnost hemoroidů.

Navíc se mnoho jedinců s UC namáhá na záchodě, protože mají pocit, že se úplně nevyprázdnili. To může také zvýšit jejich riziko vzniku hemoroidů.

Co je ulcerózní proktitida?

Ulcerózní proktitida je termín používaný k popisu případů UC, kdy je zánět pouze uvnitř konečníku.

Ulcerózní proktitida může způsobit, že jednotlivci mají krev ve stolici. Mohou také zažít pocity naléhavosti kolem pohybu střev a pocit, že nejsou zcela prázdné po uvolnění střev.

Častým příznakem ulcerózní proktitidy je průjem, ale může se objevit i zácpa.

Rektální zánět způsobený UC může přicházet a odcházet se vzplanutím. Pokud přetrvávají nebo se vyskytují často, může to vést ke zvýšenému podráždění anální a rektální oblasti. To může vést k hemoroidům.

Rozdíl mezi hemoroidy a ulcerózní kolitidou

Zatímco UC a hemoroidy ovlivňují části trávicího traktu, jedná se o samostatné stavy.

UC je forma IBD, ke které dochází, když se zanítí tlusté střevo, konečník nebo obojí. Tento zánět vytváří drobné vřídky zvané vředy ve sliznici trávicího traktu. Některé příznaky IBD mohou přesahovat trávicí trakt.

Na druhé straně hemoroidy (někdy nazývané hromádky) jsou oteklé žíly kolem řitního otvoru a spodní části konečníku. Hemoroidy mohou být vnitřní nebo vnější, ale na rozdíl od UC nejsou hemoroidy typem zánětlivého onemocnění střev a jsou omezeny pouze na oblast konečníku.

Příčiny hermoroidů

Hemoroidy mohou být způsobeny:

  • častá zácpa nebo průjem
  • namáhání během pohybu střev
  • dieta s nízkým obsahem vlákniny
  • časté zvedání těžkých předmětů
  • oslabené tkáně v konečníku a konečníku v důsledku stárnutí nebo těhotenství

Ačkoli přesná příčina není známa, UC může být způsobena hyperaktivním imunitním systémem a může mít genetickou složku. Vzplanutí UC může být způsobeno stresem a dietními spouštěči.

Jak léčíte hemoroidy s UC?

Hemoroidy lze léčit volně prodejnými krémy a čípky. Sedací koupele a steroidní klystýry mohou také zmírnit nepohodlí způsobené hemoroidy. Pokud jsou hemoroidy způsobeny zácpou, může vám také pomoci pití více vody, cvičení a zvýšení vlákniny ve vaší stravě.

Zatímco těžké hemoroidy lze někdy léčit chirurgicky, nemusí to být nejlepší volba pro lidi s UC, protože riziko pooperačních komplikací může být vyšší pro ty s IBD. Váš lékař vám může pomoci zvážit rizika a přínosy operace, pokud se vaše hemeroidy nezlepší pomocí léků nebo diety a změn životního stylu.

Pokud máte diagnostikovanou UC, můžete zvážit rozhovor s revmatologem a gastroenterologem, abyste určili plán léčby UC. Tento plán bude individuálně navržen tak, aby omezil vaše vzplanutí a může zahrnovat léky, dietní změny a cvičební plán.

Mírné až středně závažné vzplanutí UC lze často léčit doma, ale závažnější vzplanutí UC může vyžadovat pobyt v nemocnici kvůli IV tekutinám a lékům.

Mluvit se svými lékaři o vašich příznacích a provádět úpravy vašeho léčebného plánu může pomoci zabránit výskytu závažnějších příznaků.

Lidé mohou mít hemoroidy bez ohledu na to, zda mají nebo nemají UC. Zejména pokud se u nich rozvine ulcerózní proktitida, mohou jedinci s UC zjistit, že mají hemoroidy.

Pokud máte UC, je důležité promluvit si se svým lékařem o léčebném plánu, který vám pomůže udržet vaše příznaky pod kontrolou a snížit riziko komplikací, jako jsou hemoroidy.

Pokud se u vás rozvinou hemoroidy, které jsou nepříjemné nebo časté, měli byste se svým lékařem probrat také léčebný plán pro ně.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY