Vše, co potřebujete vědět o Mono

Co je infekční mononukleóza (mono)?

Mono, neboli infekční mononukleóza, označuje skupinu příznaků obvykle způsobených virem Epstein-Barrové (EBV). Obvykle se vyskytuje u dospívajících, ale můžete ji získat v jakémkoli věku. Virus se šíří slinami, a proto jej někteří lidé označují jako „nemoc z líbání“.

U mnoha lidí se infekce EBV rozvine jako děti po 1. roce věku. U velmi malých dětí symptomy obvykle neexistují nebo jsou tak mírné, že nejsou rozpoznány jako mono.

Jakmile máte infekci EBV, je nepravděpodobné, že dostanete další. Každé dítě, které dostane EBV, bude pravděpodobně imunní vůči mono po zbytek svého života.

Spousta dětí ve Spojených státech a dalších rozvinutých zemích však tyto infekce v raném věku nedostane. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC)Mono se vyskytuje ve 25 procentech případů, kdy je dospívající nebo mladý dospělý infikován EBV. Z tohoto důvodu mono postihuje především studenty středních a vysokých škol.

Mono příznaky

Lidé s mono mají často vysokou horečku, oteklé lymfatické uzliny na krku a v podpaží a bolest v krku. Většina případů mono je mírná a snadno vymizí s minimální léčbou. Infekce obvykle není závažná a obvykle sama odezní za 1 až 2 měsíce.

Další příznaky mohou zahrnovat:

 • bolest hlavy
 • únava
 • svalová slabost
 • vyrážka skládající se z plochých růžových nebo fialových skvrn na kůži nebo v ústech
 • oteklé mandle
 • noční pocení

Občas vám může otéct slezina nebo játra, ale mononukleóza je zřídkakdy smrtelná.

Mono je těžké odlišit od jiných běžných virů, jako je chřipka. Pokud se vaše příznaky nezlepší po 1 nebo 2 týdnech domácí léčby, jako je odpočinek, dostatek tekutin a konzumace zdravých potravin, navštivte svého lékaře.

Mono inkubační doba

Inkubační doba viru je doba mezi okamžikem, kdy se nakazíte infekcí, a okamžikem, kdy začnete mít příznaky. Trvá 4 až 6 týdnů. Známky a příznaky mono obvykle trvají 1 až 2 měsíce.

U malých dětí může být inkubační doba kratší.

Některé příznaky, jako bolest v krku a horečka, obvykle odezní po 1 nebo 2 týdnech. Další příznaky, jako jsou zduřené lymfatické uzliny, únava a zvětšená slezina, mohou trvat o několik týdnů déle.

Mono příčiny

Mononukleóza je obvykle způsobena EBV. Virus se šíří přímým kontaktem se slinami z úst infikované osoby nebo jinými tělními tekutinami, jako je krev. Šíří se také pohlavním stykem a transplantací orgánů.

Můžete být vystaveni viru kašláním nebo kýcháním, líbáním nebo sdílením jídla nebo pití s ​​někým, kdo má mono. Obvykle trvá 4 až 8 týdnů, než se příznaky rozvinou poté, co jste infikováni.

U dospívajících a dospělých infekce někdy nezpůsobuje znatelné příznaky. U dětí virus obvykle nezpůsobuje žádné příznaky a infekce často není rozpoznána.

virus Epstein-Barrové (EBV)

Virus Epstein-Barrové (EBV) je členem rodiny herpes virů. Podle CDC, je to jeden z nejčastějších virů, které infikují lidi po celém světě.

Poté, co se nakazíte EBV, zůstane ve vašem těle neaktivní po zbytek vašeho života. Ve vzácných případech se může znovu aktivovat, ale obvykle se neobjeví žádné příznaky.

Kromě spojení s mono, odborníci zkoumají možné souvislosti mezi EBV a stavy, jako je rakovina a autoimunitní onemocnění. Zjistěte více o tom, jak je EBV diagnostikována pomocí virového testu Epstein-Barrové.

Je mono nakažlivá?

Mono je nakažlivé, ačkoli odborníci si nejsou ve skutečnosti jisti, jak dlouho toto období trvá.

Vzhledem k tomu, že se EBV vylučuje ve vašem krku, můžete nakazit někoho, kdo přijde do kontaktu s vašimi slinami, například tím, že je políbíte nebo se podělíte o jídelní náčiní. Vzhledem k dlouhé inkubační době si možná ani neuvědomujete, že máte mono.

Mono může být i nadále nakažlivý po dobu 3 měsíců nebo déle poté, co se u vás projeví příznaky. Zjistěte více o tom, jak dlouho je mono nakažlivé.

Mono rizikové faktory

Následující skupiny mají vyšší riziko vzniku mono:

 • mladí lidé ve věku od 15 do 30 let
 • studentů
 • lékařské stážisty
 • zdravotní sestry
 • pečovatelé
 • lidé, kteří užívají léky, které potlačují imunitní systém

Každý, kdo pravidelně přichází do úzkého kontaktu s velkým počtem lidí, je vystaven zvýšenému riziku mono. To je důvod, proč se studenti středních a vysokých škol často nakazí.

Monodiagnostika

Vzhledem k tomu, že jiné, závažnější viry, jako je hepatitida A, mohou způsobit příznaky podobné jako mono, bude váš lékař pracovat na vyloučení těchto možností.

Vstupní zkouška

Jakmile navštívíte svého lékaře, obvykle se vás zeptá, jak dlouho máte příznaky. Pokud je vám mezi 15 a 25 lety, může se váš lékař také zeptat, zda jste byli v kontaktu s jedinci, kteří mají mono.

Věk je jedním z hlavních faktorů diagnostiky mono spolu s nejčastějšími příznaky: horečka, bolest v krku a oteklé žlázy.

Lékař vám změří teplotu a zkontroluje žlázy na krku, v podpaží a v tříslech. Mohou také zkontrolovat levou horní část žaludku, aby zjistili, zda je vaše slezina zvětšená.

Kompletní krevní obraz

Někdy si lékař vyžádá kompletní krevní obraz. Tento krevní test vám pomůže určit, jak závažná je vaše nemoc, na základě vašich hladin různých krvinek. Například vysoký počet lymfocytů často ukazuje na infekci.

Počet bílých krvinek

Mono infekce obvykle způsobuje, že vaše tělo produkuje více bílých krvinek, když se snaží bránit. Vysoký počet bílých krvinek nemůže potvrdit infekci EBV, ale výsledek naznačuje, že je to silná možnost.

Test monospotů

Laboratorní testy jsou druhou částí diagnózy lékaře. Jedním z nejspolehlivějších způsobů diagnostiky mononukleózy je monospot test (nebo heterofilní test). Tento krevní test hledá protilátky — to jsou proteiny, které váš imunitní systém produkuje v reakci na škodlivé prvky.

Nehledá však protilátky proti EBV. Místo toho test monospot určuje vaše hladiny jiné skupiny protilátek, které vaše tělo pravděpodobně produkuje, když jste infikováni EBV. Nazývají se heterofilní protilátky.

Výsledky tohoto testu jsou nejkonzistentnější, když se provádí 2 až 4 týdny poté, co se objeví příznaky mono. V tomto okamžiku byste měli dostatečné množství heterofilních protilátek ke spuštění spolehlivé pozitivní reakce.

Tento test není vždy přesný, ale je snadno proveditelný a výsledky jsou obvykle k dispozici do hodiny nebo méně.

Test na protilátky proti EBV

Pokud je váš monospot test negativní, může váš lékař nařídit test na protilátky EBV. Tento krevní test hledá protilátky specifické pro EBV. Tento test může detekovat mono již v prvním týdnu, kdy máte příznaky, ale trvá déle, než získáte výsledky.

Mono ošetření

Neexistuje žádná specifická léčba infekční mononukleózy. Váš lékař však může předepsat kortikosteroidy ke snížení otoku krku a mandlí. Příznaky obvykle vymizí samy za 1 až 2 měsíce.

Kontaktujte svého lékaře, pokud se vaše příznaky zhorší nebo pokud máte intenzivní bolesti břicha. Další informace o léčbě mono.

Mono domácí opravné prostředky

Léčba doma je zaměřena na zmírnění vašich příznaků. To zahrnuje používání volně prodejných (OTC) léků ke snížení horečky a technik k uklidnění bolesti v krku, jako je kloktání slané vody.

Mezi další domácí prostředky, které mohou zmírnit příznaky, patří:

 • hodně odpočívat
 • udržení hydratace, ideálně pitím vody
 • jíst teplou kuřecí polévku
 • posílení imunitního systému konzumací potravin, které jsou protizánětlivé a bohaté na antioxidanty, jako je listová zelená zelenina, jablka, hnědá rýže a losos
 • užívání OTC léků proti bolesti, jako je acetaminofen (Tylenol)

Nikdy nepodávejte aspirin dětem nebo dospívajícím, protože by to mohlo vést k Reyeovu syndromu, což je vzácná porucha, která může způsobit poškození mozku a jater. Zjistěte více o domácích lécích na mono.

Mono komplikace

Mono obvykle není vážné. V některých případech lidé, kteří mají mono, dostanou sekundární infekce, jako je streptokoka, infekce dutin nebo tonzilitida. Ve vzácných případech se u některých lidí mohou vyvinout následující komplikace:

Zvětšená slezina

Měli byste počkat alespoň 1 měsíc, než budete provádět jakékoli energické činnosti, zvedat těžké předměty nebo hrát kontaktní sporty, abyste se vyhnuli prasknutí sleziny, která může být oteklá v důsledku infekce.

Poraďte se se svým lékařem o tom, kdy se můžete vrátit ke svým běžným činnostem.

Prasknutí sleziny u lidí s mono je vzácné, ale je to život ohrožující stav. Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud máte mono a zaznamenáte ostrou, náhlou bolest v levé horní části břicha.

Zánět jater

Hepatitida (zánět jater) nebo žloutenka (zežloutnutí kůže a očí) se může příležitostně objevit u lidí, kteří mají mono.

Vzácné komplikace

Podle Mayo Clinic může mono také způsobit některé z těchto extrémně vzácných komplikací:

 • anémie, což je snížení počtu červených krvinek

 • trombocytopenie, což je pokles počtu krevních destiček, části vaší krve, která zahajuje proces srážení krve

 • zánět srdce
 • komplikace, které zahrnují nervový systém, jako je meningitida nebo Guillain-Barrého syndrom
 • oteklé mandle, které mohou bránit dýchání

Mono vzplanutí

Mono příznaky jako únava, horečka a bolest v krku obvykle trvají několik týdnů. Ve vzácných případech mohou příznaky vzplanout po měsících nebo dokonce letech.

EBV, který obvykle způsobuje mono infekci, zůstává ve vašem těle po zbytek vašeho života. Obvykle je v klidovém stavu, ale virus lze znovu aktivovat.

Mono u dospělých

Mono většinou postihuje lidi ve věku do 20 let.

Méně často se vyskytuje u dospělých starších 30 let. Starší dospělí s mono mají obvykle horečku, ale nemusí mít jiné příznaky, jako je bolest v krku, zduření lymfatických uzlin nebo zvětšená slezina.

Mono u dětí

Děti se mohou mono nakazit sdílením jídelního náčiní nebo sklenic nebo tím, že jsou v blízkosti infikované osoby, která kašle nebo kýchá.

Protože děti mohou mít pouze mírné příznaky, jako je bolest v krku, mono infekce nemusí být diagnostikována.

Děti s diagnózou mono mohou obvykle nadále navštěvovat školu nebo jesle. Možná se budou muset vyhnout některým fyzickým aktivitám, zatímco se zotavují. Děti s mono by si měly často mýt ruce, zejména po kýchání nebo kašlání. Zjistěte více o mono symptomech u dětí.

Mono u batolat

Většina lidí je infikována EBV v raném věku. Stejně jako u starších dětí se batolata mohou nakazit mono tím, že sdílejí jídelní náčiní nebo sklenice na pití. Mohou se také nakazit vložením hraček do úst, které byly v ústech jiných dětí s mono.

Batolata s mono mají zřídka nějaké příznaky. Pokud mají horečku a bolest v krku, může to být zaměněno za nachlazení nebo chřipku.

Pokud má váš lékař podezření, že vaše batole má mono, pravděpodobně vám doporučí, abyste zajistili, že vaše dítě odpočívá a má dostatek tekutin.

Mono relaps

Mono je obvykle způsobeno EBV, který ve vašem těle zůstává spící poté, co se zotavíte.

Je možné, ale neobvyklé, že se EBV znovu aktivuje a symptomy mono se vrátí po měsících nebo letech. Získejte lepší přehled o riziku mono-recidivy.

Mono opakující se

Většina lidí má mono pouze jednou. Ve vzácných případech se příznaky mohou opakovat v důsledku reaktivace EBV.

Pokud se mono vrátí, virus je ve vašich slinách, ale pravděpodobně nebudete mít žádné příznaky, pokud nemáte oslabený imunitní systém.

Ve vzácných případech může mono vést k tomu, co se nazývá chronické aktivní onemocnění EBV (CAEBV).. Jedná se o vážný stav, kdy mono symptomy přetrvávají déle než 6 měsíců.

Pokud pociťujete příznaky mono a již jste je měli, navštivte svého lékaře.

Mono prevence

Mono je téměř nemožné zabránit. Je to proto, že zdraví lidé, kteří byli v minulosti infikováni EBV, mohou tuto infekci periodicky přenášet a šířit po zbytek svého života.

Téměř všichni dospělí byli infikováni EBV a vytvořili si protilátky pro boj s infekcí. Lidé normálně onemocní pouze jednou za život.

Outlook a obnova z mono

Příznaky mono zřídka trvají déle než 4 měsíce. Většina lidí, kteří mají mono, se uzdraví během 2 až 4 týdnů.

EBV zakládá celoživotní neaktivní infekci v buňkách imunitního systému vašeho těla. V některých velmi vzácných případech se u lidí, kteří jsou nositeli viru, vyvine buď Burkittův lymfom nebo karcinom nosohltanu, což jsou oba vzácné druhy rakoviny.

Zdá se, že EBV hraje roli ve vývoji těchto rakovin. EBV však pravděpodobně není jedinou příčinou.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY