Vše, co potřebujete vědět o Raynaudově fenoménu

Raynaudův fenomén je stav, kdy je omezen nebo přerušen průtok krve do vašich rukou, nohou, uší nebo nosu. K tomu dochází, když se krevní cévy v rukou nebo nohou stahují. Epizody konstrikce se nazývají vazospasmy.

Raynaudův fenomén může doprovázet základní zdravotní stavy. Vasospazmy, které jsou vyvolány jinými stavy, jako je artritida, omrzliny nebo autoimunitní onemocnění, se nazývají sekundární Raynaudovy.

Raynaudův fenomén může nastat i samostatně. Lidé, kteří zažijí Raynaudův syndrom, ale jinak jsou zdraví, mají údajně primární Raynaudův syndrom.

Nízké teploty a emoční stres mohou vyvolat epizody Raynaudova fenoménu.

Příznaky Raynaudova fenoménu

Nejčastějším příznakem Raynaudova fenoménu je změna barvy vašich rukou, nohou, uší nebo nosu. Když se krevní cévy přivádějící krev do vašich končetin ucpou, postižená místa zbělají a jsou jakoby ledově studené.

Ztratíte cit v postižených oblastech. Vaše pokožka může také získat modrý nádech.

Lidé s primární Raynaudovou chorobou obvykle pociťují pokles tělesné teploty v postižené oblasti, ale malou bolest. Ti, kteří mají sekundární Raynaudův syndrom, často pociťují silnou bolest, necitlivost a brnění v prstech na rukou nebo nohou. Epizody mohou trvat několik minut nebo až několik hodin.

Když vazospasmus pomine a vstoupíte do teplého prostředí, vaše prsty na rukou a nohou mohou pulzovat a vypadat jasně červené. Proces zahřívání začíná poté, co se váš krevní oběh zlepší. Vaše prsty na rukou a nohou se nemusí zahřát po dobu 15 minut nebo déle po obnovení oběhu.

Pokud máte primární Raynaudův syndrom, můžete zjistit, že jsou současně postiženy stejné prsty na rukou nebo nohou na každé straně vašeho těla. Pokud máte sekundární Raynaudův syndrom, můžete mít příznaky na jedné nebo obou stranách těla.

Žádné dvě epizody vazospasmů nejsou úplně stejné, dokonce ani u stejné osoby.

Příčiny

Lékaři úplně nechápou příčinu Raynaudovy choroby. Sekundární Raynaudův syndrom obvykle souvisí se zdravotními stavy nebo životními návyky, které ovlivňují vaše krevní cévy nebo pojivovou tkáň, jako například:

 • kouření
 • užívání léků a léků, které zužují vaše tepny, jako jsou beta-blokátory a amfetaminy
 • artritida
 • ateroskleróza, což je kornatění vašich tepen

 • autoimunitní stavy, jako je lupus, sklerodermie, revmatoidní artritida nebo Sjogrenův syndrom

Mezi běžné spouštěče Raynaudových příznaků patří:

 • chladné teploty
 • emoční stres
 • práci s ručními nástroji, které vydávají vibrace

Stavební dělníci, kteří používají například sbíječky, mohou mít zvýšené riziko vazospasmu. Ne každý s tímto stavem však bude mít stejné spouštěče. Je důležité věnovat pozornost svému tělu a naučit se, jaké jsou vaše spouštěče.

Rizikové faktory

Podle Národního ústavu pro artritidu a muskuloskeletální a kožní nemoci ženy jsou spíše než muži k rozvoji Raynaudova fenoménu.

Mladí dospělí do 30 let mají zvýšené riziko rozvoje primární formy onemocnění. Nástup sekundární Raynaudovy choroby je častější u dospělých ve věku 30 až 40 let.

Ti, kteří žijí v chladnějších geografických oblastech, budou Raynaudovým fenoménem postiženi častěji než obyvatelé teplejších podnebí.

Diagnóza

Váš lékař provede fyzickou prohlídku, odebere vaši anamnézu a nechá vám odebrat krev, aby diagnostikoval Raynaudův fenomén.

Zeptají se vás na vaše příznaky a mohou provést kapillaroskopii, což je mikroskopické vyšetření nehtových záhybů poblíž nehtů, abyste zjistili, zda máte primární nebo sekundární Raynaudův.

Lidé se sekundární Raynaudovou chorobou mají často zvětšené nebo deformované krevní cévy v blízkosti záhybů nehtů. To je na rozdíl od primárního Reynaudova onemocnění, kde se vaše kapiláry často zdají normální, když se nevyskytuje vazospasmus.

Krevní testy mohou odhalit, zda máte pozitivní test na antinukleární protilátky (ANA). Přítomnost ANA může znamenat, že máte větší pravděpodobnost autoimunitních poruch nebo poruch pojivové tkáně. Tyto stavy vás vystavují riziku sekundárního Raynaudova syndromu.

Léčba

Změny životního stylu

Změny životního stylu jsou velkou součástí procesu léčby Raynaudova fenoménu. Vyhýbání se látkám, které způsobují zúžení krevních cév, je první linií léčby. To zahrnuje vyhýbání se kofeinu a nikotinovým produktům.

Zůstat v teple a cvičení může také zabránit nebo snížit intenzitu některých útoků. Cvičení je zvláště dobré pro podporu krevního oběhu a zvládání stresu.

Léky

Lékař vám může předepsat léky, pokud máte časté, dlouhotrvající nebo intenzivní epizody vazospasmu. Mezi léky, které pomáhají uvolnit a rozšiřovat krevní cévy, patří:

 • antidepresiva
 • léky proti hypertenzi
 • léky na erektilní dysfunkci

Některé léky mohou váš stav také zhoršit, protože stahují krevní cévy. Příklady:

 • beta-blokátory
 • léky na bázi estrogenu
 • léky na migrénu

 • antikoncepční pilulky
 • léky na nachlazení na bázi pseudoefedrinu

Vasospazmy

Pokud pociťujete vazospazmy, je důležité udržovat se v teple. Chcete-li pomoci vyrovnat se s útokem, můžete:

 • Zakryjte si ruce nebo nohy ponožkami nebo rukavicemi.
 • Vyjděte z chladu a větru a prohřejte celé tělo.
 • Ruce nebo nohy si spusťte pod vlažnou (ne horkou) vodou.
 • Masírujte si končetiny.

Zůstat v klidu může pomoci snížit závažnost vašeho útoku. Snažte se zůstat co nejvíce uvolnění a bez stresu. Může pomoci fyzicky se zbavit stresových situací. Zklidnit se vám může také soustředění se na dýchání.

Výhled

Pokud máte Raynaudův fenomén, závisí váš výhled na vašem celkovém zdraví. Z dlouhodobého hlediska sekundární Raynaudova forma vyvolává větší obavy než primární forma. Lidé, kteří mají sekundární Raynaudův syndrom, mají větší pravděpodobnost, že dostanou infekci, kožní vředy a gangrénu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY