Vztah mezi ADHD a úzkostí

Souvislost mezi ADHD a úzkostí

Pokud vám byla diagnostikována porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), můžete mít také jinou poruchu duševního zdraví. Někdy mohou být příznaky jiných stavů maskovány příznaky ADHD. Odhaduje se, že více než 60 procent lidí s ADHD má komorbidní nebo koexistující stav.

Úzkost je jeden stav, který je často pozorován u lidí s ADHD. Asi 50 procent dospělých a až 30 procent dětí s ADHD má také úzkostnou poruchu. Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o spojení mezi těmito dvěma podmínkami.

ADHD vs. úzkost

Pokud máte ADHD, může být obtížné rozpoznat příznaky úzkosti. ADHD je trvalý stav, který často začíná v dětství a může pokračovat až do dospělosti. Může ovlivnit vaši schopnost soustředit se a může vést k problémům s chováním, jako jsou:

 • hyperaktivita
 • nedostatek pozornosti
 • nedostatek kontroly impulsů
 • vrtění a potíže se sezením
 • potíže s organizací a plněním úkolů

Úzkostná porucha je víc než jen občasný pocit úzkosti. Jde o duševní onemocnění, které je vážné a dlouhodobé. V benigních nebo pravidelných situacích se můžete cítit zoufalí, neklidní a nadměrně vystrašení.

Pokud máte úzkostnou poruchu, vaše příznaky mohou být tak závažné, že ovlivňují vaši schopnost pracovat, studovat, užívat si vztahy nebo se jinak věnovat vašim každodenním činnostem.

Příznaky ADHD se mírně liší od příznaků úzkosti. Příznaky ADHD zahrnují především problémy se zaměřením a koncentrací. Příznaky úzkosti na druhé straně zahrnují problémy s nervozitou a strachem.

příznaky ADHD Příznaky úzkosti
potíže se soustředěním nebo pozorností
potíže s plněním úkolů
zapomnětlivost
neschopnost relaxovat nebo pocity neklidu
potíže s poslechem a dodržováním pokynů
neschopnost soustředit se po dlouhou dobu
chronické pocity úzkosti nebo nervozity
strach bez zjevné příčiny
podrážděnost
potíže se spánkem nebo nespavost
bolesti hlavy a žaludku
strach zkoušet nové věci

I když má každý stav jedinečné příznaky, někdy se tyto dva stavy navzájem zrcadlí. To může ztěžovat zjištění, zda máte ADHD, úzkost nebo obojí.

Jak poznáte rozdíl?

Ačkoli je nezbytné odborné hodnocení, členové rodiny mohou být schopni rozeznat rozdíl mezi ADHD a úzkostí. Klíčem je sledovat, jak se vaše příznaky projevují v průběhu času.

Pokud máte úzkost, možná se nebudete schopni soustředit v situacích, které ve vás vyvolávají pocit úzkosti. Na druhou stranu, pokud máte ADHD, bude pro vás těžké se většinu času soustředit, a to v jakékoli situaci.

Pokud máte ADHD i úzkost, příznaky obou stavů se mohou zdát extrémnější. Například úzkost může pro někoho s ADHD ještě více ztížit pozornost a plnění úkolů.

Pochopení komorbidity

Není jasné, proč existuje spojení mezi ADHD a úzkostí, a lékaři plně nerozumí tomu, co způsobuje oba stavy. Genetika může být zodpovědná za oba stavy a může také způsobit komorbiditu. Výzkumníci také pozorovali několik dalších stavů, které se běžně vyskytují vedle ADHD, včetně:

 • úzkost
 • Deprese
 • autismus
 • poruchy spánku
 • dyslexie
 • zneužívání návykových látek
 • bipolární porucha

Mezi možné příčiny ADHD patří genetika, environmentální toxiny nebo předčasný porod. Je možné, že tyto příčiny mohou také přispět k úzkosti.

Zjistěte více: Je ADHD genetická? »

Léčba

Léčba ADHD a úzkosti současně může být náročná, protože některé léky na ADHD mohou zhoršit příznaky úzkosti. Oba stavy je však třeba léčit. Váš lékař se může rozhodnout, že se nejprve zaměří na stav, který nejvíce narušuje kvalitu vašeho života. Mohou také poskytnout návrhy způsobů, jak zvládnout další stav.

Léčby, které vám lékař může doporučit pro ADHD i úzkost, zahrnují:

 • kognitivní a behaviorální terapie
 • relaxační techniky
 • rozjímání
 • léky na předpis

Je důležité být upřímný a otevřený se svým lékařem o svých příznacích. To platí zejména v případě, že máte podezření, že trpíte dvěma stavy současně. Váš lékař bude chtít vědět, zda léčba nezhoršuje jeden nebo oba vaše stavy. To jim pomůže přizpůsobit vaši léčbu.

Výhled

Pokud máte ADHD, je důležité informovat svého lékaře o všech svých příznacích, i když si myslíte, že spolu nesouvisí. Je možné, že byste mohli mít další stav, jako je úzkost. Měli byste také informovat svého lékaře o jakýchkoli nových příznacích, protože by se u vás mohla časem rozvinout úzkost nebo jiný stav.

Jakmile vám lékař diagnostikoval ADHD i úzkost, budete moci zahájit léčbu obou stavů.

Přečtěte si více: 11 nejlepších blogů ADHD »

Zvládání úzkosti

Úzkostná porucha je duševní stav, který musí být léčen odborníkem na duševní zdraví. Existují však věci, které můžete udělat, abyste se pokusili zmírnit příznaky.

Naučte se své spouštěče

U některých lidí může být úzkost vyvolána konkrétními událostmi, jako je mluvení na veřejnosti nebo zavolání někomu na telefon. Jakmile identifikujete své spouštěče, pracujte se svým lékařem, aby vám pomohl přijít na způsoby, jak zvládnout úzkost v těchto situacích. Například příprava poznámek a nácvik prezentace vám může pomoci cítit se méně úzkostlivě, když mluvíte před ostatními.

Dopřejte si sedm až osm hodin spánku každou noc

Únava může vyvolat úzkost nebo zvýšit riziko pocitu úzkosti. Snažte se každou noc spát sedm až osm hodin. Pokud máte potíže s usínáním, zkuste meditovat nebo si dát před spaním teplou koupel, abyste uklidnili svou mysl. Naplánujte si také, že budete každý den chodit spát a vstávat ve stejnou dobu. Nastavení spánkového plánu může být účinným způsobem, jak své tělo vycvičit ke spánku, když je čas jít spát.

Pokud budete mít i nadále potíže s usínáním nebo udržením spánku, poraďte se se svým lékařem. Pokud užíváte léky na úzkost nebo ADHD, může to rušit váš spánek. Možná si také budete muset dočasně vzít pomůcku na spaní. Nezačínejte užívat žádné další léky, aniž byste to nejprve probrali se svým lékařem. Některé léky mohou zhoršit vaši úzkost nebo příznaky ADHD.

Vytvořte rozvrh

Pokud máte ADHD, může být pro vás obtížné dokončit úkoly. To může u některých lidí zhoršit úzkost. Abyste tomu zabránili, vytvořte si plán a držte se ho. Očekávejte, že každá činnost bude trvat déle, než si myslíte. Nechcete si dávat nereálné cíle, protože to může zvýšit úzkost.

Veďte si deník

Psaní do deníku vám může pomoci vyčistit mysl. Neexistuje žádný špatný způsob, jak si vést deník. Je určen pouze pro vás, takže byste se měli cítit pohodlně zapsat si vše, co vás napadne. Psaní do deníku vám také může pomoci určit věci, které chcete probrat se svým lékařem nebo terapeutem.

Cvičit pravidělně

Cvičení může pomoci snížit úzkost. V přehledu studií, zjistili výzkumníci že cvičení snížilo úzkost v mnoha různých studiích. Je zapotřebí více výzkumu, abychom plně pochopili, jak cvičení ovlivňuje úzkost. Zaměřte se na 30 minut cvičení denně. Pokud s cvičením začínáte, začněte zlehka a propracujte se k delšímu a intenzivnějšímu cvičení.

Buď trpělivý

Léčba úzkosti může nějakou dobu trvat a možná budete muset vyzkoušet několik léčebných postupů, než najdete ten, který vám vyhovuje. Mějte trpělivost se svým lékařem a hlavně sami se sebou.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY