Základní sportovní první pomoc při namáhání zad

Přehled

Od víkendových válečníků po profesionální sportovce je namáhání zad běžným sportovním zraněním. K namáhání zad dochází, když je jeden ze svalů podporujících vaši páteř zkroucený, zatažený nebo roztržený.

Pokud namáháte záda, znalost toho, jak se o ně starat doma, vám může pomoci snížit bolest a čas na zotavení. Je také důležité vědět, kdy navštívit svého lékaře. Pokud máte více než mírné napětí v zádech, možná budete potřebovat profesionální léčbu, která podpoří hojení a zabrání trvalému poškození.

Příznaky napětí v zádech

Mezi běžné příznaky zátěže zad patří:

 • bolest
 • otok
 • svalové křeče nebo křeče
 • svalová slabost nebo ztráta funkce

Mírné napětí zad lze často léčit doma. Měli byste však zavolat svého lékaře, pokud máte zranění zad, které způsobuje některý z těchto příznaků:

 • silná bolest nebo otok
 • bolest, která znemožňuje pohyb nebo chůzi více než pár kroků
 • bolest, která narušuje váš spánek
 • necitlivost v poraněné oblasti nebo dolů na noze
 • hrudka v postižené oblasti
 • ztráta kontroly střev nebo močového měchýře
 • slabost v noze

Měli byste také kontaktovat svého lékaře, pokud máte v anamnéze předchozí zranění zad nebo poruchu páteře.

Rizikové faktory pro namáhání zad

Znalost rizikových faktorů namáhání zad vám může pomoci být připraven. Pokud hrajete sporty, které hodně skákají, jako je basketbal nebo volejbal, máte vysoké riziko napětí v zádech. Návrat ke sportu po čase pryč také zvyšuje vaše šance na namáhání zad. Například není neobvyklé, že vás po prvním golfovém kole nebo softballu bolí záda. Nadváha nebo bez formy také zvyšuje vaše riziko, stejně jako historie zranění zad v minulosti.

Léčba první pomoci

Ikona léčby

Prvních 48 hodin po namáhání zad je cílem léčby snížení bolesti, otoku a svalových křečí. Může pomoci odpočinek, namrzání postižené oblasti a užívání volně prodejných léků.

Odpočinek

Omezte své běžné činnosti a cvičte den nebo dva. Dejte svým zádům nějaký čas na uzdravení.

Led

Na poraněné místo přiložte ledový balíček po dobu 20 minut, čtyřikrát až osmkrát denně. Použijte studený balíček nebo naplňte sáček ledem a zabalte ho do ručníku. Pokračujte 48 hodin po zranění.

Během tohoto období námraza postižené oblasti snižuje zánět zúžením cév. To omezuje průtok krve do oblasti. Během této doby nepoužívejte teplo. Bude to mít opačný účinek.

Komprese

Vyvíjení tlaku také pomáhá snižovat otoky. Chcete -li vyvinout tlak, obtočte elastickou bandáž kolem postižené oblasti zad. Může být snazší a méně bolestivé požádat někoho jiného, ​​aby vám to zabalil. Abyste nepřerušili krevní oběh, nezakrývejte jej příliš pevně. Uvolněte obvaz, pokud se bolest zvýší, zabalená oblast znecitliví nebo si všimnete otoku pod omotanou oblastí.

Léky

Volně prodejné nesteroidní protizánětlivé (NSAID) léky mohou pomoci zmírnit bolest a otoky. Mezi příklady NSAID patří:

 • aspirin
 • ibuprofen (Advil, Motrin)
 • naproxen (Aleve, Naprosyn)

Následná péče

Po prvních 48 hodinách léčby první pomoci můžete začít pokračovat v běžných činnostech. Použití tepla na postiženou oblast může pomoci zmírnit přetrvávající bolest.

Obnovte aktivitu

Když vás bolí záda, můžete být v pokušení zůstat týden v posteli. Ale ve skutečnosti je lepší vrátit se ke svým běžným aktivitám co nejrychleji. Prodloužený odpočinek a nehybnost může oddálit vaše zotavení.

Po prvních pár dnech odpočinku se začněte věnovat běžným aktivitám. Netlačte na sebe příliš, zvláště během cvičení. Místo toho začněte pomalu a postupně se zvyšte na předchozí úroveň aktivity.

Použijte teplo

Po prvních 48 hodinách může působení tepla na poraněnou oblast pomoci zmírnit bolest uvolněním napnutých svalů. Použijte topnou podložku, žárovku nebo horký obklad. Teplo rozšiřuje vaše cévy, což zvyšuje průtok krve do postižené oblasti. To podporuje hojení, protože krev dodává živiny a odvádí zbytky buněk pryč z poškozených tkání.

Jaký je výhled na napětí v zádech? | Výhled

Ve většině případů příznaky zadního napětí úplně odezní do dvou týdnů. Pokud vaše příznaky trvají delší dobu nebo jsou závažné, promluvte si se svým lékařem. Mohou si objednat zobrazovací testy, které pomohou posoudit vaše zranění, například rentgenové nebo CT vyšetření. Mohou předepsat dlahu nebo ortézu, léky, fyzioterapii nebo jinou léčbu. V některých případech vás mohou povzbudit, abyste se vyhnuli nebo přizpůsobili určitá cvičení, abyste se vyhnuli namáhání zad.

Zeptejte se svého lékaře na svůj konkrétní stav, možnosti léčby a dlouhodobý výhled.

Tipy, jak zabránit namáhání zad | Prevence

Pokud máte zvýšené riziko zpětného namáhání, můžete provést následující kroky, abyste se vyhnuli namáhání zad při cvičení:

Netlačte na sebe příliš

Pokud nejste ve formě, zkoušíte novou aktivitu nebo se vracíte ke cvičení po přestávce, začněte pomalu a postupně zvyšujte úroveň intenzity.

Použijte správnou techniku

Pokud zkoušíte novou aktivitu, požádejte profesionálního trenéra nebo instruktora, aby vám ukázal, jak to udělat bezpečně. To je zvláště důležité pro činnosti, které zahrnují skákání, kroucení nebo zvedání těžkých předmětů.

Zahřejte se na začátku tréninku

Začněte například tím, že si pár minut zaběháte na místě. To vám pomůže uvolnit svaly, šlachy a vazy.

Na konci cvičení se zchlaďte

Postupně snižte rychlost a intenzitu pohybů alespoň na 10 minut, než úplně přestanete.

Protáhněte hlavní svalové skupiny

Přiveďte každý úsek do bodu svalového napětí, držte jej 10 až 20 sekund a poté jej uvolněte pomalými a kontrolovanými pohyby.

Žijte zdravě

Dodržování zdravého životního stylu vám také může pomoci udržet si zdravou váhu, posílit kosti a svaly a vyhnout se sportovním úrazům. Jezte vyváženou stravu, pravidelně cvičte a vyvarujte se kouření.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY