Zeptejte se odborníka: Prevence nakažlivých nemocí u dětí

Je onemocnění nevyhnutelnou součástí návratu dětí do školy, nebo existují skutečné způsoby, jak tomu zabránit?

Kdykoli jsou děti vystaveny působení jiných dětí, nutně onemocní. Denní péči nazývám „nutným zlem“. Pracující rodiny potřebují pečovatele o své děti a děti se potřebují učit a socializovat, ale ve škole získávají víc než jen znalosti.

Bakterie se přenášejí buď vzduchem, nebo dotykem. Děti se vždy dotýkají věcí, včetně vlastních tváří a úst, takže snadno posbírají choroboplodné zárodky a rozšíří je. Prevence je nemožná, i když existují kroky, které může vaše rodina podniknout, aby snížila pravděpodobnost onemocnění a zlepšila zotavení.

Doporučuji očkovat všechny děti dle Vakcinační plán Centra pro kontrolu nemocí (CDC) a American Academy of Pediatrics (AAP).. Vakcíny byly studovány a bylo prokázáno, že chrání lidi, včetně zranitelných kojenců a batolat, před vážnými, dokonce smrtelnými infekcemi.

I když neexistuje žádná vakcína ani lék na nachlazení, dobrá hygiena může pomoci zabránit šíření choroboplodných zárodků. Je nezbytné umýt si ruce poté, co se dotknete hraček, tvrdých povrchů a jiných lidí. Dobrá výživa je dalším užitečným způsobem, jak posílit imunitní systém těla a pomoci mu bojovat s infekcemi.

Existuje nějaký vědecký důkaz, že vystavení nečistotám a bakteriím v raném věku může posílit imunitní systém dítěte?

Při různých infekcích si náš imunitní systém vytváří protilátky, které brání další infekci nebo pomáhají s infekcí bojovat, což vede k méně závažnému onemocnění. „Hypotéza hygieny“ naznačuje, že život v příliš čistém prostředí brání adekvátnímu vývoji imunitního systému, což vede k alergickým onemocněním, jako je astma.

Zatímco na toto téma existuje výzkum, několik imunologů (lékařů, kteří studují imunitní systém) s tímto konceptem nesouhlasilo.

Nakonec víme, že typické děti nežijí ve sterilním prostředí, takže budou vystaveny choroboplodným zárodkům a budou mít spoustu příležitostí k rozvoji svého imunitního systému.

Měl bych pravidelně dezinfikovat hračky, školní potřeby a další věci svého dítěte, abych zabránil šíření choroboplodných zárodků?

Doporučuji vytvořit si pravidelný úklid, který zahrnuje dezinfekci dětských hraček a všeho, co sdílejí s ostatními nebo si berou do školy.

Mějte na paměti, že je rozdíl mezi čištěním, dezinfekcí a dezinfekcí. Čištění odstraňuje viditelné nečistoty, zatímco dezinfekce snižuje počet bakterií na povrchu. Dezinfekce zabíjí choroboplodné zárodky a poskytuje nejvyšší úroveň ochrany.

Pozorně si přečtěte štítky a dohlížejte na děti při používání jakéhokoli čisticího prostředku, protože mohou být škodlivé při vdechování nebo požití. A povrch hraček po čištění opláchněte vodou, zvláště u hraček na prořezávání zoubků, které jdou do úst.

Co bych měl hledat při nákupu účinného dezinfekčního prostředku?

Měli byste začít čištěním všech předmětů, které přijdou do kontaktu s rukama a ústy, mýdlem a vodou. Poté použijte dezinfekční prostředek k čištění předmětů každodenní potřeby, zejména věcí, které jdou do úst.

Na předměty, kterých se dotkne někdo nemocný, použijte dezinfekční prostředek, který je obvykle silnější.

Vzhledem k tomu, že nikdy nevíte, kdy je dítě ve škole nemocné, doporučuji vydezinfikovat vše, co si přinese ze školy domů. Web Environmental Protection Agency (EPA) poskytuje seznam schválených dezinfekčních a dezinfekčních prostředků, které jsou účinné. Můžete si také prohlédnout štítky produktů a zjistit, proti kterým bakteriím působí.

Tip partnera

Dezinfekční ubrousky Clorox® neobsahují bělidla a jsou registrovány EPA, aby zabíjely SARS-CoV-2, virus způsobující COVID-19.* Ubrousky můžete použít k dezinfekci více povrchů, včetně zapečetěné žuly, hotového dřeva a nerezové oceli.

*Zabíjí SARS-CoV-2 na tvrdých neporézních površích. Používejte podle návodu.
** sponzorováno

Bylo to užitečné?

Jak mohu podpořit mytí rukou a další správné hygienické návyky, aniž bych u svého dítěte vyvolal úzkost související s bakteriemi?

Udělejte z mytí rukou zábavu! Při mytí rukou můžete zpívat písničky a počítat čísla. Je také důležité vysvětlit dětem výhody mytí rukou a naučit je, že udržují sebe i ostatní zdravé.

Určitě jděte příkladem. Vaše dítě si bude chtít umýt ruce, když uvidí, že si myjete ty své.

Jaké přírodní prostředky nebo doplňky mohou pomoci posílit imunitní systém mého dítěte a zabránit nakažlivé nemoci?

Nejpřirozenějším způsobem, jak posílit imunitu, je poskytnout vašemu dítěti dostatečnou výživu.

Děti potřebují vyváženou stravu, která obsahuje bílkoviny, zeleninu, ovoce, zdravé tuky a sacharidy a dostatek vody pro hydrataci.

Zatímco multivitaminy nejsou pro dostatečně živené děti nutné, pokud máte pocit, že vaše dítě potřebuje suplement, doporučuji jeden bez přidaného cukru. Doplňky však nenahrazují adekvátní výživu ze skutečného jídla. A nezapomeňte uchovávat vitamíny mimo dosah, když je nepoužíváte, a dohlížejte na své dítě, když je užíváte, protože mohou představovat nebezpečí udušení.

Jaké jsou některé kreativní způsoby, jak naučit své dítě dechové etiketě (např. zakrývání úst při kašlání nebo kýchání)?

Modelování vhodného chování je pro děti zásadní. Budou vás následovat, pokud vás uvidí, jak si zakrýváte ústa nebo kašlete do lokte (aby se zabránilo šíření choroboplodných zárodků na ruce). Pokud kašlete nebo kýcháte do rukou, je nejlepší použít kapesníček, vyhodit ho a poté si umýt ruce nebo použít dezinfekci na ruce (upřednostňovanou možností čištění je mýdlo a voda).

Cvičte toto chování doma a poskytněte pozitivní posílení, když se vaše dítě pokouší zakrýt kašel a kýchání. Usmívejte se, objímejte je a povzbuzujte je, aby pokračovali ve své roli při udržování zdraví sebe i ostatních.

Jaké jsou některé účinné strategie pro prevenci nakažlivých nemocí během cestování nebo při návštěvě přeplněných veřejných míst s mým dítětem?

Při cestování je vaše dítě vystaveno širší skupině lidí, kteří mohou být nositeli choroboplodných zárodků, kterým nikdy nebylo vystaveno, což zvyšuje jejich riziko infekce.

Zatímco děti zkoumají své prostředí dotykem, můžete své dítě naučit, aby si pravidelně umývalo ruce, zejména před jídlem. Přibalte si dezinfekční ubrousky pro snadné čištění na cestách a v případě potřeby použijte dezinfekci na ruce, mějte na paměti, že mýdlo a voda jsou nejlepší, pokud jsou k dispozici.

Kromě hygieny rukou, dostatečný spánek, správná hydratace a správná výživa pomáhají imunitnímu systému našeho těla optimálně fungovat, takže pomáhá udržovat tyto rutiny při cestování.


Dr. Mia Armstrong je dětská lékařka s certifikací ABMS a členkou Americké akademie pediatrů (FAAP). Dr. Armstrong miluje sdílení s ostatními a pomáhá rodinám naučit se být zdravý.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY