Zhoršuje se endometrióza s věkem?

Endometrióza nastává, když tkáň podobná děloze roste na jiných místech v těle. Je to progresivní stav, což znamená, že neléčené příznaky se mohou časem zhoršovat.

Endometriální tkáň, která pokračuje v růstu mimo dělohu, může vést k bolesti, zjizvení, zánětu a cystám všech velikostí.

Nahromadění nepoctivé tkáně se může připojit k okolním orgánům a způsobit, že se v podstatě „slepí“ pohromadě. Tato vazivová tkáň rostoucí a rozšiřující se může způsobovat bolest, zejména během menstruace.

Neexistuje žádný lék na endometriózu, ale příznaky se mohou po menopauze zmírnit.

Záleží na tom, zda se endometrióza neléčí?

Endometrióza může mít velký dopad na kvalitu vašeho života.

Pokud se neléčíte, můžete pociťovat silnou bolest a nepohodlí, včetně:

 • bolest v dolní části zad nebo břicha
 • bolest při močení nebo stolici
 • bolest při penetračním sexu
 • zácpa nebo průjem

 • krev ve vaší moči nebo stolici
 • potíže s otěhotněním

Můžete také pociťovat úzkost, podrážděnost, bolest pánve nebo depresi, která se zdá se zhoršovat během menstruace.

Neexistuje žádný lék na endometriózu, ale existuje mnoho možností léčby, které pomáhají zvládat její příznaky.

Všechna těla jsou jiná. Některé z těchto příznaků můžete pociťovat v různé míře, ale absence těchto příznaků endometriózu nevylučuje. Některé léze mohou být malé a nedetekovatelné bez použití chirurgického zákroku.

Jak se mohou vaše příznaky v průběhu času měnit?

Endometrióza je lékařsky rozdělena do čtyř různých stádií. Tato stádia jsou určena tím, kde tkáň v těle roste, kolik tkáně podobné endometriu roste a jak daleko je v těchto oblastech rozšířena.

Tkáň podobná endometriu, která roste mimo dělohu, se může připojit k vejcovodům, vaječním, močovému měchýři, střevům nebo jakékoli jiné okolní oblasti. Tato tkáň krvácí a odlévá se stejně jako výstelka a krvácí během menstruace, ale nemůže z těla tak snadno uniknout.

Nahromadění nakonec vede k lézím a cystám, které mohou zablokovat vejcovody a způsobit neplodnost. Některé odhady tomu nasvědčují 30 až 50 % žen, které mají endometriózu, také trpí neplodností.

Lidé s endometriózou může být také s větší pravděpodobností se u nich vyvinou další poruchy související s autoimunitní dysregulací nebo bolestí.

To zahrnuje:

 • hypotyreóza
 • fibromyalgie
 • chronický únavový syndrom
 • revmatoidní artritida
 • lupus
 • Sjögrenův syndrom
 • roztroušená skleróza
 • alergie
 • astma

Endometrióza může být také rizikovým faktorem při rozvoji určitých typů rakoviny, ačkoli je zapotřebí více výzkumu, abychom skutečně porozuměli potenciálnímu vztahu.

Kdy byste se měli poradit s lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem?

Pokud máte podezření, že vaše příznaky souvisejí s endometriózou a ještě nemáte diagnózu, je důležité poradit se s lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem.

Vyšetření pánve může pomoci najít velké cysty. Během vyšetření může lékař zatlačit na vnější žaludek, aby zkontroloval velké polypy.

Mohou požádat o ultrazvuk nebo MRI, aby hledali menší léze, které nelze během vyšetření nahmatat. V mnoha případech je pro stanovení definitivní diagnózy nakonec nutná operace.

Pokud již máte diagnózu endometriózy a objeví se nové nebo zhoršující se příznaky, domluvte si schůzku se zdravotníkem.

Vaše příznaky mohou souviset s jiným základním onemocněním a včasná diagnostika a léčba mohou pomoci předejít dalším komplikacím.

Váš lékař může také doporučit vhodný plán screeningu stavů souvisejících s endometriózou.

Sečteno a podtrženo

Endometrióza se sama o sobě nezlepší. Pokud se domníváte, že vaše příznaky mohou být příznakem, domluvte si schůzku s lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem.

Vedení záznamu vašich příznaků může vašemu lékaři pomoci stanovit diagnózu a začít se správnými možnostmi léčby spíše dříve než později.

K dispozici je několik možností léčby, které pomáhají zvládat bolest a další příznaky endometriózy.


Catasha Gordon je sexuální pedagog ze Spenceru v Oklahomě. Je majitelkou a zakladatelkou Expression Over Repression, společnosti postavené na sexuálním vyjádření a znalostech. Obvykle ji můžete najít, jak vytváří materiály pro sexuální výchovu nebo staví nějaký výstřední hardware v nové sadě hřebíků do rakve. Má ráda sumce (ocas), zahradničení, jí manželův talíř a Beyoncé. Následuj ji všude.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY