Zlomená hrudní kost

Přehled

Zlomená hrudní kost odkazuje na zlomeninu hrudní kosti – dlouhé ploché kosti, která se nachází ve středu hrudníku a je spojena s žebry přes chrupavku. Tvoří přední část hrudního koše a chrání srdce, plíce a další hlavní krevní cévy.

Příčiny a rizikové faktory zlomeniny hrudní kosti

Naprostá většina zlomenin hrudní kosti je způsobena přímým traumatem hrudníku. Toto trauma je obvykle způsobeno bezpečnostním pásem, když je osoba účastníkem dopravní nehody.

Kromě dopravních nehod jsou zlomeniny hrudní kosti způsobeny:

 • pád z velké výšky
 • sporty s vysokým dopadem
 • srážky vozidla s chodcem

Máte vyšší riziko zlomeniny hrudní kosti, pokud:

 • mají hrudní kyfózu nebo osteoporózu
 • jsou starší dospělí
 • jsou postmenopauzální
 • užíváte steroidy po dlouhou dobu

Jaké jsou příznaky zlomené hrudní kosti?

Když dýcháme, hrudní kost se neustále pohybuje s hrudním košem. Když si však zlomíte hrudní kost, dýchání bude bolestivé.

Tato bolest se obvykle zhoršuje při hlubokém nádechu, kašli nebo smíchu. Kvůli svalům připojeným k hrudní kosti může být také nepohodlný pohyb paží a zvedání těžkých předmětů.

Jak se diagnostikuje zlomená hrudní kost?

Pokud máte podezření na zlomeninu hrudní kosti, je důležité navštívit lékaře, aby mohl určit, zda potřebujete operaci, a vyloučit další zranění.

Vzhledem k tomu, že zlomeniny hrudní kosti jsou nejčastěji důsledkem traumatu, počáteční léčbu často provádějí odborníci na pohotovost. Jakmile však budete v nemocnici, váš lékař provede rentgenový snímek nazývaný laterální rentgenový snímek, aby odhalil zlomeninu hrudní kosti. Mohou také provést CT vyšetření, ale boční rentgenové snímky jsou nejlepším způsobem, jak zjistit, zda máte toto konkrétní zranění.

Je důležité naplánovat si následnou schůzku, aby váš lékař mohl sledovat vaše hojení a pokrok.

Jak se léčí zlomená hrudní kost?

Vaše zlomenina hrudní kosti bude léčena v závislosti na závažnosti zlomeniny, způsobu zlomeniny kosti a přesných příznacích, které zažíváte. Nejběžnější formou léčby je jednoduše odpočívat a nechat se zahojit.

Během této doby oblast hrudníku ledujte, abyste léčili otok i bolest. Můžete také užívat volně prodejné léky proti bolesti, jako je acetaminofen (Tylenol) nebo ibuprofen (Advil).

Pokud je však vaše bolest závažná, možná budete chtít poradit se svým lékařem o kontrole bolesti.

Ve vzácných případech je nutný chirurgický zákrok, aby se kost vrátila na místo.

Jak dlouho trvá zotavení ze zlomené hrudní kosti?

Většina lidí se dokáže plně zotavit ze zlomené hrudní kosti během několika měsíců, průměrná doba zotavení je 10 a půl týdne.

Doba zotavení může být delší, pokud byl během léčby nutný chirurgický zákrok. Abyste se vyhnuli rozvoji infekce hrudníku během zotavování, existuje několik věcí, které můžete udělat:

 • pravidelně během dne zhluboka dýchejte
 • vyhnout se potlačování potřeby kašlat
 • vyhnout se užívání léků proti kašli
 • podepřete hrudní stěnu při kašli

Po opuštění nemocnice okamžitě kontaktujte svého lékaře, pokud se u vás objeví horečka, cítíte dušnost nebo začnete kašlat žlutý, zelený nebo krvavý hlen. Budete také chtít kontaktovat svého lékaře, pokud po osmi týdnech stále pociťujete silnou bolest.

Možná budete chtít zvážit fyzioterapii, pokud po dlouhé době zotavení zaznamenáte ztuhlost ramen, paží a páteře, která nezmizí.

Může zlomenina hrudní kosti způsobit komplikace?

S poraněním hrudní kosti jsou spojeny krátkodobé i dlouhodobé komplikace.

Nejčastější krátkodobou komplikací je bolest na hrudi, která může trvat 8 až 12 týdnů. Tato bolest vám pravděpodobně zabrání kašlat. Když se bráníte kašli, nedokážete vyčistit své přirozené plicní sekrece, což může vést k infekci hrudníku.

V případě zlomeniny hrudní kosti v důsledku traumatu je také možné pohmoždit spodní plicní tkáň nebo srdce. Z dlouhodobého hlediska narazíte na komplikace, pokud se hrudní kost nebude správně hojit.

Pokud k tomu dojde, je možné vyvinout to, co se nazývá pseudoartróza nebo falešný kloub. To může být bolestivé a může vyžadovat operaci k nápravě. U starších lidí, pacientů s osteoporózou nebo cukrovkou a pacientů na steroidech je pravděpodobnější, že se u nich rozvine pseudoartróza.

Vzhledem k tomu, že s největší pravděpodobností nepoužíváte paže během zotavování, můžete také pociťovat bolest a ztuhlost v rameni a páteři v týdnech po zlomenině hrudní kosti.

Jaký je výhled na zlomenou hrudní kost?

Bolest a příznaky spojené se zlomenou hrudní kostí by měly odeznít během několika týdnů, a pokud se necítíte lépe, je důležité domluvit si další schůzku se svým lékařem. Udělejte, co můžete, abyste se vyhnuli plicní infekci a vyhnuli se dalším komplikacím. Ve většině případů je úplné zotavení ze zlomeniny hrudní kosti zcela možné.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY