Způsobuje Crohnova choroba krvácení?

I když ne každý s Crohnovou chorobou zažije krvácení, je to běžný příznak u pacientů s tímto zánětlivým onemocněním střev. Můžete se poradit se svým lékařem o protizánětlivých lécích, výběru potravin nebo chirurgických možnostech, které vám pomohou zvládnout Crohnovo krvácení.

Kathrin Ziegler/Getty Images

Vidět krev ve vašem lejnu nebo v ústech může být znepokojivé. Pro některé lidi je tato krev příznakem Crohnovy choroby, zánětlivého onemocnění střev, které postihuje trávicí trakt a další části vašeho těla.

Tento článek vám pomůže pochopit, proč k tomu dochází. Vědět, které léčby jsou k dispozici, vám může pomoci podniknout kroky, abyste se cítili co nejlépe.

Jak Crohnova choroba způsobuje krvácení?

Odhadem 3,1 milionu lidem ve Spojených státech bylo diagnostikováno zánětlivé onemocnění střev (IBD), které zahrnuje Crohnovu chorobu a ulcerózní kolitidu.

Crohnova choroba nejčastěji postihuje tenké střevo a tlusté střevo, ale může postihnout kteroukoli část gastrointestinálního (GI) traktu od úst po konečník. Může dokonce ovlivnit jednu část GI traktu, přeskočit úsek a ovlivnit jiný úsek.

Příznaky Crohnovy choroby se mohou pohybovat od mírných až po oslabující. Některé běžné příznaky zahrnují:

  • průjem
  • zácpa
  • bolest břicha
  • bolest nebo křeče před a během stolice

Kromě toho mohou lidé s Crohnovou chorobou stále pociťovat nutkání kakat i poté, co skončili s použitím koupelny.

Chronický, neustálý zánět z Crohnovy choroby může vést k vředům, píštělům a trhlinám v celém trávicím traktu. Ty mohou způsobit krvácení, zejména v dolní části střeva a konečníku.

Stále existuje mnoho otázek o tom, jak tento stav začíná a jak jej nejlépe zvládnout.

V současné době neexistuje žádný lék na Crohnovu chorobu, ale léčba může pomoci zmírnit příznaky.

Crohnova choroba v hlubších detailech

Chcete-li získat větší přehled o Crohnově nemoci, podívejte se na tento další článek Healthline. Zde se také můžete dozvědět více o nejlepších dietách pro lidi s Crohnovou chorobou.

Hledáte další zdroje a způsoby, jak se spojit s ostatními s Crohnovou chorobou? Nadace Crohn’s and Colitis Foundation je skvělým místem, kde začít.

Můžete mít Crohnovu chorobu bez krvácení?

Když žijete s Crohnovou chorobou, je možné, že nezaznamenáte žádné krvácení.

Krvácení u Crohnovy choroby je méně časté než u ulcerózní kolitidy, ale záleží na tom, kde se zánět vyskytuje.

Když Crohnova choroba postihuje dolní část tlustého střeva a rektální oblast, krev se s větší pravděpodobností nachází ve střevních pohybech.

Krvácení se nejpravděpodobněji objeví, když je Crohnova choroba aktivní nebo propuká. I když vám již byla diagnostikována Crohnova choroba, je důležité informovat svého lékaře, pokud zaznamenáte známky krvácení.

Účinky Crohnovy choroby na trávicí trakt

Přestože Crohnova choroba může mít účinky na jiné části těla, postihuje především trávicí trakt lidí, zejména střeva.

Zánět ve střevech může způsobit otoky a ztluštění střevních stěn. V některých případech to může úplně zablokovat střevo.

Může také způsobit vředy a píštěle. Fistuly jsou abnormální průchody, které umožňují obsahu obejít části střev. Když jsou přítomny, nemusíte být schopni správně absorbovat živiny.

Lidé s Crohnovou chorobou mohou také zaznamenat trhliny ve výstelce análního kanálu nazývané anální trhliny. Ty mohou mít za následek krvácení nebo krev ve střevních pohybech jedince.

Co Crohnova choroba a vředy, které mohou krvácet?

Chronický zánět z Crohnovy choroby může způsobit vznik vředů.

Vředy se mohou vyvinout kdekoli v trávicím traktu, včetně úst a hluboko ve střevní stěně. V jedné oblasti se může vyvinout mnoho vředů nebo se mohou rozšířit. Mohou se také vyvinout v jedné oblasti, přeskočit oblast se zdravými tkáněmi a znovu se objevit v jiné části trávicího traktu.

Vředy v celém trávicím traktu mohou způsobit vážné krvácení. Chronické krvácení nízkého stupně z mnohočetných vředů může vést k anémii. Ve vzácnějších případech může velké množství vředů nebo silné časté krvácení vyžadovat chirurgický zákrok.

Způsobuje Crohnova vaše dásně krvácení?

Crohnova choroba může vést ke krvácení z dásní, ale jedná se o vzácnější příznak tohoto stavu.

Někdy mohou mít lidé s Crohnovou chorobou zánět a otok dásní v důsledku nutričních nedostatků. Je důležité si uvědomit, že to neznamená, že lidé s Crohnovou chorobou mají špatnou stravu, ale spíše zánět v GI traktu způsobil problémy se vstřebáváním živin.

Léky mohou také hrát roli u vředů v ústech a krvácení u některých jedinců s Crohnovou chorobou, ale je stále zapotřebí více výzkumu.

Jak zvládáte krvácení, pokud máte Crohnovu chorobu?

Můžete se poradit se svým zdravotnickým týmem o různých možnostech léčby příznaků krvácení souvisejících s Crohnovou chorobou

Některé z protizánětlivých léků užívaných na Crohnovu chorobu a kolitidu mohou pomoci zastavit krvácení související s Crohnovou chorobou. Může také pomoci určit a vyhnout se jakýmkoli zánětlivým potravinovým spouštěčům.

V některých případech může být nutné podstoupit chirurgický zákrok k odstranění části trávicího traktu nebo k léčbě abscesu nebo píštěle. Krvácení by poté mělo být sníženo. Operace je však často považována za a poslední možnost pro Crohnovu chorobu.

Ne každý jedinec s Crohnovou chorobou zažije krvácení, ale krev ve stolici může být příznakem tohoto stavu. Jedinci s Crohnovou chorobou mohou také zaznamenat krvácení v jiných částech těla, jako je jejich ústa.

Pokud trpíte krvácením v důsledku Crohnovy choroby, možná budete chtít mluvit se svým lékařem. I když neexistuje žádný lék na Crohnovu chorobu, mohou vám pomoci najít plán léčby, který minimalizuje příznaky, které zažíváte, včetně krvácení.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY