Zubní dutiny

Zubní dutiny jsou trvale poškozené oblasti, které se často vyvíjejí do otvorů ve sklovině nebo na tvrdém vnějším povrchu vašich zubů. Dutiny jsou také známé jako zubní kaz nebo kaz. Každý, kdo má zuby, může dostat dutinu. Nejčastěji se vyskytují u malých dětí, teenagerů a starších dospělých.

Existují tři typy dutin:

 • hladké povrchové dutiny, které se objevují po stranách zubů
 • důlkové a puklinové dutiny, které se objevují na hrbolatých površích v horní části zubů
 • kořenové dutiny, které se objevují nad kořeny vašich zubů, pod linií dásní

Jak poznám, že mám dutinu?

Příznaky zubní dutiny závisí na typu dutiny a závažnosti zubního kazu. Když se dutina poprvé vyvine, pravděpodobně ani nebudete vědět, že tam je.

Když se dutina zvětší, můžete zaznamenat:

 • bolest zubů
 • bolest při kousání
 • citlivost na teplo, chlad a sladkosti
 • viditelné díry nebo černé skvrny na zubech

Pravidelné zubní prohlídky každých šest měsíců vám mohou pomoci včas zachytit jakékoli problémy. Nalezení zubní dutiny dříve, než vám začne způsobovat bolest, vám může pomoci vyhnout se rozsáhlému poškození a možné ztrátě zubů. Pokud začnete cítit bolest a bolest v ústech, navštivte svého zubaře co nejdříve.

Jak se dutiny vyvíjejí?

Příčinou dutin je zubní kaz. Tvrdý povrch nebo sklovina vašich zubů se může časem poškodit. Bakterie, částice jídla a přirozeně se vyskytující kyseliny vytvářejí lepkavý film zvaný plak, který pokrývá vaše zuby. Kyselina v plaku nakonec začne požírat vaši sklovinu. Jakmile kyselina pohltí vaši sklovinu, začne poškozovat podkladový dentin. Dentin je druhá měkčí vrstva zubů, která se snadněji poškodí.

Pokud váš zubní kaz pokračuje bez léčby, může být ovlivněna dužina nebo vaše zuby. V dužině vašich zubů jsou cévy a nervy. Když se rozpad rozšíří na dužinu, může způsobit poškození nervů. Poškození nervu má za následek bolest, podráždění a otok. Když se zubní kaz stane pokročilejším, může se kolem zubu tvořit hnis, jak se váš imunitní systém pokouší s kazem bojovat. Toto nahromadění hnisu způsobuje bakterie.

Jak mohu zmírnit své příznaky?

Ošetření zubní dutiny bude záviset na tom, jak závažný je váš zubní kaz.

Výplně a korunky

Váš zubař může použít výplň k opravě otvoru v zubu. Výplně mohou být vyrobeny z různých materiálů, včetně amalgámu (kov) nebo kompozitu (pryskyřice). Během plnění vám zubní lékař odstraní zkaženou část zubu pomocí vrtačky a vyplní otvor materiálem. Korunky se používají, pokud je potřeba odstranit velké množství zubu. Korunky jsou vyráběny na zakázku z kovu nebo porcelánu. Obvykle pokrývají celý horní povrch vašeho zubu.

Kořenové kanály a extrakce

Pokud se kaz dostane do vnitřku zubu, může být nutný kořenový kanál. Kořenové kanály zahrnují odstranění poškozeného nervu zubu a jeho nahrazení výplní. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení nejsou kořenové kanály o nic bolestivější než běžné výplně.

Pokud je váš zub neopravitelný, provede zubař extrakci nebo odstranění zubu. Váš zubař vám může chirurgicky odstranit zub a nahradit jej falešným, pokud si to budete přát.

Fluorid

Fluorid je přirozeně se vyskytující minerál, který může posílit vaši zubní sklovinu. Díky tomu jsou vaše zuby odolnější vůči kazům způsobeným kyselinami a bakteriemi. Léčba fluoridy může také zvrátit časné příznaky zubního kazu.

Co mohu udělat, aby se dutiny nevytvářely?

Správná péče o zuby je nejlepší způsob, jak zabránit vzniku dutin. Skvělá prevence dutin začíná doma, ale jsou nutné i pravidelné zubní prohlídky. Chcete -li zabránit vzniku dutin, dodržujte tyto rady pro správnou ústní hygienu:

 • Používejte zubní pastu, která obsahuje fluorid. Fluorid může zastavit a dokonce zvrátit zubní kaz, což z něj činí silnou zbraň v boji proti dutinám.
 • Čistěte si zuby alespoň dvakrát denně, jednou ráno a jednou před spaním. Pokud můžete, vyčistěte si zuby také po jídle.
 • Nitě mezi zuby denně odstraňte částice jídla a zabraňte usazování plaku.
 • Navštěvujte zubaře pravidelně.
 • Zeptejte se svého zubaře, zda byste mohli využít zubní tmely. Zubní tmel je plastový materiál přidávaný na žvýkací povrch zubů, obvykle do zadních zubů. Materiál vyplňuje jámy a drážky, aby se zabránilo zubnímu kazu.
 • Vyhněte se častému občerstvení a omezte množství sladkých, lepivých jídel, která jíte. Občerstvení může vytvořit téměř konstantní zásobu zubního kazu. Sladké, sycené potraviny a nápoje mohou také poškodit vaši sklovinu.
 • Pokud si dáte svačinu, vypláchněte si následně ústa neslazeným nápojem, abyste z úst odstranili částečky jídla a bakterie.

Takeaway

Dobrá péče o zuby a dásně je důležitou součástí zdravého života. Nahromadění bakterií v ústech může být nebezpečné. Bakterie mohou cestovat z vašich úst do krevního oběhu do vašeho srdce, kde mohou způsobit endokarditidu. Některé výzkumy také spojily orální bakterie s rizikem srdečních chorob, ucpaných tepen a mrtvice, podle kliniky Mayo.

Procvičujte si správnou ústní hygienu a pravidelně navštěvujte svého zubaře. To vám může pomoci předcházet hromadění škodlivých bakterií v ústech, dutin a onemocnění dásní a léčit je.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY