Zvětšené adenoidy

Co jsou zvětšené adenoidy?

Adenoidy jsou malé skvrny tkáně umístěné v zadní části krku. Jsou podobné mandlím a nacházejí se přímo nad nimi. Vaše mandle mohou být vidět, když se podíváte na zadní část krku, ale adenoidy nejsou přímo viditelné. Adenoidy i mandle jsou součástí imunitního systému, který pomáhá předcházet infekci ve vašem těle a bojovat proti ní.

Adenoidy mohou způsobit problémy, pokud se zvětší. Naštěstí nejsou nezbytnou součástí imunitního systému a lze je obecně léčit odstraněním.

Co způsobuje zvětšené adenoidy?

Adenoidy jsou přítomny při narození. Rostou, dokud není dítě ve věku od 3 do 5 let. Normálně se začnou zmenšovat přibližně po 7. roce. V dospělosti se výrazně zmenšují.

Nacházejí se v průchodu, který spojuje zadní část nosní dutiny s hrdlem. Produkují protilátky, které pomáhají vašemu tělu bojovat s infekcemi. Během prvních let pomáhají adenoidy chránit kojence před infekcí tím, že zachycují bakterie a viry, které vstupují do těla nosem.

Adenoidy, které se nakazí, se obvykle zvětší, ale když infekce odezní, vrátí se do své normální velikosti. V některých případech však adenoidy zůstávají zvětšené i po odeznění infekce.

Zvětšené adenoidy mohou být také způsobeny alergiemi. Některé děti mají od narození zvětšené adenoidy.

Jaké jsou příznaky rozšířených adenoidů?

Zvětšené adenoidy mohou způsobit řadu příznaků, včetně:

 • ucpaný, ucpaný nos

 • problémy s uchem
 • problémy se spánkem
 • chrápání
 • bolest krku
 • potíže s polykáním
 • oteklé žlázy na krku
 • problémy s dýcháním nosem
 • „Slepené ucho“ nebo zánět středního ucha s výpotkem (nahromadění tekutiny ve středním uchu, které může způsobit problémy se sluchem)
 • popraskané rty a sucho v ústech (z problémů s dýcháním)
 • spánková apnoe (pauzy v dýchání během spánku)

Jak se diagnostikují zvětšené adenoidy?

Lékař se nejprve zeptá na příznaky, které vaše dítě pociťuje. Poté vaše dítě podstoupí fyzickou zkoušku. Lékař použije speciální zrcadlo a vloží malý, flexibilní dalekohled (známý jako endoskop) nosem, aby viděl adenoidy.

V závislosti na tom, co zjistí váš lékař, může vaše dítě potřebovat krevní test ke kontrole infekce. V některých případech může být nutné rentgenové vyšetření krku.

V závažných případech může vaše dítě potřebovat absolvovat studii spánku. To určí, zda trpí spánkovou apnoe. Během studie bude vaše dítě spát přes noc v zařízení, zatímco jeho dech a mozková aktivita jsou monitorovány pomocí elektrod. Studie je bezbolestná, ale pro některé děti může být obtížné spát na podivném místě.

Nástroj Healthline FindCare může poskytnout možnosti ve vaší oblasti, pokud potřebujete pomoc s vyhledáním pediatra.

Jaká je léčba rozšířených adenoidů?

Léčba závisí na závažnosti stavu. Pokud nejsou zvětšené adenoidy vašeho dítěte infikovány, lékař nemusí doporučit operaci. Místo toho se lékař může rozhodnout jednoduše počkat a zjistit, zda se adenoidy samy zmenšují, jak vaše dítě stárne.

V jiných případech může lékař doporučit léky, jako je nosní steroid, ke zmenšení zvětšených adenoidů. Je však běžné, že se zvětšené adenoidy odstraní, pokud i přes léčbu léky nadále způsobují problémy. Postup je poměrně jednoduchý a nemá mnoho rizik. Tato operace se nazývá adenoidektomie.

Další informace: Odstranění adenoidů »

Pokud má dítě časté infekce mandlí, lékař může také odstranit mandle. Mandle a adenoidy jsou často odstraněny současně. Je důležité, aby byly adenoidy odstraněny, zvláště pokud vaše dítě zažívá opakované infekce, které vedou k infekcím dutin a uší. Adenoidy, které jsou velmi silně oteklé, mohou také vést k infekcím nebo tekutině středního ucha, což může dočasně způsobit ztrátu sluchu.

Další informace: Tonzilektomie »

Vaše dítě dostane před operací mírné sedativum, které ho pomůže uklidnit. Poté budou uvedeni do celkové anestezie. Operace netrvá déle než dvě hodiny.

Po odstranění adenoidů může vaše dítě zaznamenat:

 • bolavý krk
 • menší krvácení
 • uši
 • ucpaný nos

Lékař předepíše antibiotikum na ochranu před jakoukoli infekcí. Vaše dítě může také prvních několik dní dostávat mírnou bolest. Děti jsou vyzvány, aby pily studené, ledové nápoje, jako jsou mléčné koktejly a zmrzlinu, a prvních sedm dní se vyhýbaly jakýmkoli teplým jídlům.

Příznaky by měly vymizet během několika týdnů.

Jaký je dlouhodobý výhled pro rozšířené adenoidy?

Je běžné, že děti mají zvětšené adenoidy. Pokud si všimnete, že má některý z příznaků zvětšených adenoidů, nechte své dítě co nejdříve vyšetřit. Zvětšené adenoidy jsou velmi léčitelným stavem a některé případy lze léčit jednoduchým antibiotikem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY