Zvětšení prsou u mužů (gynekomastie)

Zvětšení prsou se zvýšenou tkání prsních žláz u mužů se nazývá gynekomastie. Gynekomastie se může objevit během raného dětství, puberty nebo vyššího věku (60 let a více), což může být normální změna. Muži mohou mít také gynekomastii v důsledku hormonálních změn nebo vedlejších účinků léků. Může se to stát u jednoho nebo obou prsů. Pseudogynekomastie zde nebudeme rozebírat, ale je způsobena obezitou a větším množstvím tuku v prsní tkáni, nikoli však zvýšenou tkání žláz.

Většina případů gynekomastie nevyžaduje léčbu. Z kosmetických důvodů však může tento stav ovlivnit sebevědomí a způsobit, že se někdo stáhne z veřejných aktivit. Gynekomastii lze léčit léky, chirurgickým zákrokem nebo ukončením užívání určitých léků nebo nelegálních látek.

Jaké jsou příznaky zvětšení prsou u mužů?

Mezi příznaky gynekomastie patří:

  • oteklá prsa
  • výtok z prsou
  • citlivost prsou

V závislosti na příčině mohou existovat i další příznaky. Pokud máte příznaky zvětšení mužských prsou, kontaktujte svého lékaře, aby mohl určit příčinu vašeho onemocnění.

Co způsobuje zvětšení prsou u mužů?

Snížení hormonu testosteronu obvykle se zvýšením hormonu estrogenu způsobuje většinu případů zvětšení prsou u mužů. Tyto hormonální výkyvy mohou být normální v různých fázích života a mohou postihnout kojence, děti v pubertě a starší muže.

Andropauza

Andropauza je fáze v životě muže, která je podobná menopauze u ženy. Během andropauzy produkce mužských pohlavních hormonů, zejména testosteronu, během několika let klesá. K tomu obvykle dochází kolem středního věku. Výsledná hormonální nerovnováha může způsobit gynekomastii, vypadávání vlasů a nespavost.

Puberta

Přestože chlapecká těla produkují androgeny (mužské pohlavní hormony), produkují také ženský hormon estrogen. Při vstupu do puberty mohou produkovat více estrogenu než androgenů. To může mít za následek gynekomastii. Tento stav je obvykle dočasný a odezní, když se hladina hormonů znovu vyrovná.

Mateřské mléko

U kojenců se může vyvinout gynekomastie, když pijí mateřské mléko své matky. Hormon estrogen je přítomen v mateřském mléce, takže u kojených dětí může dojít k mírnému zvýšení hladiny estrogenu.

Drogy

Drogy, jako jsou steroidy a amfetaminy, mohou způsobit mírné zvýšení hladiny estrogenu. To může mít za následek gynekomastii

Jiné zdravotní stavy

Mezi méně časté příčiny gynekomastie patří nádory varlat, selhání jater (cirhóza), hypertyreóza a chronické selhání ledvin.

Jak se diagnostikuje zvětšení prsou u mužů?

Chcete-li zjistit příčinu vašich oteklých prsou, váš lékař se bude ptát na vaši anamnézu a anamnézu vaší rodiny. Také vám fyzicky prohlédnou prsa a genitálie. U gynekomastie je prsní tkáň větší než 0,5 centimetru v průměru.

Pokud příčina vašeho stavu není jasná, může váš lékař nařídit krevní testy, aby zkontroloval hladiny hormonů a mamograf nebo ultrazvuk, aby si prohlédl prsní tkáň a zkontroloval případné abnormální výrůstky. V některých případech mohou být nutné další testy, jako jsou MRI, CT, rentgenové snímky nebo biopsie.

Jak se léčí zvětšení prsou u mužů?

Gynekomastie obvykle nevyžaduje žádnou léčbu a sama odezní. Pokud však vyplývá ze základního zdravotního stavu, musí být tento stav léčen, aby se vyřešilo zvětšení prsou.

V případech gynekomastie způsobující silnou bolest nebo sociální rozpaky mohou být k nápravě stavu použity léky nebo chirurgický zákrok.

Chirurgická operace

Chirurgický zákrok lze použít k odstranění přebytečného prsního tuku a žlázové tkáně. V případech, kdy je na vině oteklá tkáň, může lékař navrhnout mastektomii, operaci k odstranění přebytečné tkáně.

Léky

Lze použít léky ovlivňující hladiny hormonů, jako je tamoxifen a raloxifen.

Poradenství

Gynekomastie může způsobit, že se budete cítit trapně nebo se budete cítit rozpačitě. Pokud máte pocit, že vás to způsobuje depresí nebo jste příliš sebevědomí na to, abyste se účastnili svých běžných činností, promluvte si se svým lékařem nebo poradcem. Může také pomoci mluvit s jinými muži, kteří mají tento stav, v prostředí podpůrné skupiny.

Takeaway

Gynekomastie se může objevit u chlapců a mužů jakéhokoli věku. Pohovor s lékařem vám může pomoci odhalit základní příčinu zvětšení prsou. V závislosti na příčině máte několik možností léčby a řízení stavu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY