Zvyšuje operace riziko plicní embolie?

Přehled

Plicní embolie (PE) je krevní sraženina ve vašich plicích. Sraženina se často tvoří v hlubokých žilách nohou. Tento stav je známý jako hluboká žilní trombóza (DVT).

Pokud se sraženina uvolní a pohybuje se krevním řečištěm, nazývá se to žilní tromboembolismus (VTE) a může představovat život ohrožující stav. PE je obvykle VTE, která putuje z nohy do plic.

Pokud nedostanete účinnou léčbu, PE může vést k plicní hypertenzi. Jedná se o stav, kdy se krevní tlak v plicních tepnách zvyšuje na nezdravou úroveň.

Zatěžuje také pravou stranu srdce. Když srdce musí po dlouhou dobu pracovat tvrději než normálně, může to mít za následek srdeční selhání.

Většina případů VTE se vyvine během pobytu v nemocnici nebo po něm, obvykle po operaci. Mnoha z těchto krevních sraženin lze předejít správnou péčí v nemocnici i doma po operaci.

Příznaky plicní embolie

Když sraženina zablokuje plicní tepnu, jedním z prvních příznaků je dušnost. PE může také způsobit neobvykle zrychlené dýchání. Můžete také cítit bolest na hrudi s PE.

Krevní sraženina v plicích může také snížit průtok krve do mozku, takže se cítíte trochu závratě.

Plicní embolie a operace

PE má mnoho možných příčin.

Nejčastější příčinou je prodloužený klid na lůžku. Když delší dobu nechodíte nebo nehýbete nohama, krev necirkuluje tak dobře, jak by měla. Krev se hromadí nebo shromažďuje v žilách a mohou se tvořit krevní sraženiny.

Méně časté příčiny zahrnují kostní dřeň z dlouhé zlomené kosti, stejně jako tkáň z nádoru a dokonce i vzduchové bubliny.

Žíly jsou krevní cévy, které vracejí krev do srdce.

Pokud se sraženina z hluboké žíly dostane do srdce, další zastávkou jsou plíce, kde krev dostává kyslík a zbavuje se oxidu uhličitého. Krevní cévy jsou velmi malé. To může způsobit, že se sraženina usadí v cévě a zablokuje průtok krve plícemi.

Rizikové faktory

Jakákoli operace, která vyžaduje, abyste ležel v posteli, může zvýšit vaše riziko PE. Některé operace jsou však obzvláště rizikové. Patří mezi ně operace pánve, kyčle nebo kolena.

Rizikem těchto operací není jen delší doba na lůžku. Poloha nezbytná pro operaci může zvýšit riziko DVT a PE.

Mějte na paměti tyto rizikové faktory:

 • Zlomenina nohy nebo jiné zranění, které vyžaduje, aby nohy byly na chvíli nehybné, může také zvýšit riziko, že se v noze vytvoří sraženina a možná se dostane do plic.
 • Mnoho forem rakoviny, včetně rakoviny mozku, plic, slinivky, ledvin, tlustého střeva a vaječníků, způsobuje, že tělo vytváří látku, která zvyšuje pravděpodobnost krevních sraženin.
 • Pokud jste kuřák, máte zvýšené riziko PE.
 • Nadváha, a to i během těhotenství, je dalším rizikovým faktorem.
 • Antikoncepční pilulky a hormonální substituční terapie mohou také některé ženy vystavit vyššímu riziku.

Diagnóza plicní embolie

Onemocnění srdce nebo plic může ztížit diagnostiku PE. K potvrzení podezření na PE jsou zapotřebí zobrazovací studie.

Krevní test, který hledá látku zvanou D-dimer, lze provést, pokud se domníváte, že máte nízké riziko PE. Může naznačovat, zda se vám někde sráží krev.

Pokud je test D-dimeru negativní, je velmi nepravděpodobné, že budete mít PE a možná nebudete muset podstoupit další testování. Nedávná operace, těhotenství, trauma a dokonce i pokročilý věk mohou zvýšit vaši hladinu D-dimeru. Když je tento test pozitivní, je to obvykle potvrzeno zobrazovacími studiemi.

Rentgen hrudníku neidentifikuje krevní sraženinu v plicích, ale může pomoci odstranit další možné příčiny vašich příznaků.

Skenování plicní ventilace/perfuze (VQ) může poskytnout vašemu poskytovateli zdravotní péče velmi podrobný pohled na krevní cévy ve vašich plicích.

Nejběžnější zobrazovací studií používanou k diagnostice PE je CT vyšetření.

Léčba

Jedním z prvních způsobů léčby plicní embolie je antikoagulační léčba. Pravděpodobně začnete užívat léky na ředění krve ihned po stanovení diagnózy PE.

Léky na ředění krve nerozbijí ani neodstraňují existující PE, ale pomohou zabránit tvorbě dalších sraženin. Problémy s krvácením jsou hlavní vedlejší účinky.

Časem vaše tělo obvykle způsobí, že se krevní sraženina rozpadne a váš krevní oběh ji absorbuje.

Pokud PE způsobuje závažné příznaky, jako je hypotenze nebo nízký krevní tlak, můžete být také léčeni léky, které rozkládají sraženinu.

Léky mohou být podávány intravenózně nebo prostřednictvím katétru, který je zaveden z žíly na noze nebo krku do místa sraženiny. Váš poskytovatel zdravotní péče může také použít malé zařízení vložené přes katétr, které pomůže rozbít sraženinu.

Pokud máte chronické sraženiny způsobující plicní hypertenzi, může váš poskytovatel zdravotní péče provést chirurgický zákrok nazývaný plicní tromboendarterektomie (PTE). PTE se používá k odstranění sraženin z větších krevních cév v plicích.

Jedná se však o vysoce rizikový postup, který se provádí pouze v několika specializovaných centrech.

Prevence

Pokud se chystáte na operaci, promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče o svém riziku PE a o tom, co můžete udělat pro jeho snížení. Mohou vám před a po operaci podat léky na ředění krve, jako je heparin, warfarin (Coumadin, Jantoven) nebo alternativu warfarinu.

Tyto léky pomáhají zabránit tvorbě krevních sraženin v těle, ale mohou zvýšit riziko krvácivých komplikací.

Zde je několik dalších důležitých způsobů, jak se vyhnout PE:

 • Přestaňte kouřit, pokud kouříte, protože to může poškodit vaše krevní cévy a zvýšit pravděpodobnost vzniku krevních sraženin, hypertenze (vysokého krevního tlaku) a dalších problémů.

 • Pokud máte nadváhu nebo obezitu, promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče o způsobech, jak bezpečně zhubnout a udržet si zdravou váhu.

Zůstat co nejvíce fyzicky aktivní je také velmi důležité. Snažte se myslet na cvičení a chovat se k němu jako k něčemu, co děláte celý den, a ne jen jako 30minutovému cvičení.

Čím více času strávíte na nohou chůzí, tancem nebo jiným pohybem, tím menší je pravděpodobnost, že se krev bude hromadit a srážet ve vašich nohách.

Výhled

Pokud váš poskytovatel zdravotní péče diagnostikuje PE včas, může ji účinně léčit.

Okamžitě navštivte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud jste podstoupili operaci a zaznamenáte příznaky PE nebo příznaky krevní sraženiny v noze, včetně:

 • otok
 • bolest
 • něha
 • teplo

Většina pacientů s PE se plně zotaví během týdnů až měsíců po zahájení léčby a nemá žádné dlouhodobé účinky.

Zhruba 33 procent U lidí, kteří mají krevní sraženinu, je podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zvýšené riziko, že do 10 let budou mít další sraženinu.

Věnování zvýšené pozornosti příznakům a cvičení nohou vám může pomoci vyhnout se krevním sraženinám v plicích nebo na jiných místech v těle.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY