10 faktů o bulimii

Bulimie je porucha příjmu potravy, která pramení ze ztráty kontroly nad stravovacími návyky a touhy zůstat hubená. Mnoho lidí si tento stav spojuje se zvracením po jídle. Ale o bulimii se dá vědět mnohem víc než tento jeden příznak.

Zde je 10 faktů o bulimii, abyste změnili mylné představy, které můžete mít o této nebezpečné poruše příjmu potravy.

1. Má kořeny v nutkavých zvycích.

Pokud máte bulimii nebo jinou poruchu příjmu potravy, můžete být posedlí svým tělem a jít na přísná opatření ke změně své hmotnosti. Mentální anorexie způsobuje, že lidé omezují příjem kalorií. Bulimie způsobuje záchvatovité přejídání a očistu.

Přejídání je konzumace velké části jídla v krátkém časovém úseku. Lidé s bulimií mají tendenci flámovat se ve skrytu a pak cítí nesmírnou vinu. To jsou také příznaky záchvatovitého přejídání. Rozdíl je v tom, že bulimie zahrnuje očistu chováním, jako je nucené zvracení, nadměrné užívání laxativ nebo diuretik nebo půst. Lidé s bulimií mohou chvíli pokračovat v přejídání a očistě a pak projdou obdobími, kdy nejedí.

Pokud máte bulimii, můžete také cvičit nutkavě. Pravidelný pohyb je běžnou součástí zdravého životního stylu. Ale lidé s bulimií to mohou dohnat do extrému tím, že cvičí několik hodin denně. To může vést k dalším zdravotním problémům, jako jsou:

 • zranění těla
 • dehydratace
 • úpal

2. Bulimie je duševní porucha.

Bulimie je porucha příjmu potravy, ale lze ji také označit jako duševní poruchu. Podle Národní asociace anorexie nervové a přidružených poruch (ANAD) jsou poruchy příjmu potravy, jako je bulimie, nejsmrtelnějšími duševními stavy ve Spojených státech. Tento fakt je připisován dlouhodobým zdravotním problémům, ale i sebevraždám. Někteří pacienti s bulimií mají také deprese. Bulimie může u lidí způsobit pocit studu a viny za jejich neschopnost ovládat kompulzivní chování. To může zhoršit již existující depresi.

3. Příčinou může být společenský tlak.

Neexistuje žádná prokázaná příčina bulimie. Mnozí však věří, že existuje přímá souvislost mezi americkou posedlostí hubeností a poruchami příjmu potravy. Chtít přizpůsobit se standardům krásy může způsobit, že se lidé zapojí do nezdravých stravovacích návyků.

4. Bulimie může být genetická.

Společenský tlak a duševní poruchy, jako je deprese, jsou jen dvě z možných příčin bulimie. Někteří vědci se domnívají, že porucha může být genetická. Můžete být náchylnější k rozvoji bulimie, pokud váš rodič trpí poruchou příjmu potravy. Přesto není jasné, zda je to způsobeno geny nebo faktory prostředí doma.

5. Postihuje i muže.

Zatímco ženy jsou nejvíce náchylné k poruchám příjmu potravy, zejména bulimii, tato porucha není genderově specifická. Podle ANAD až 15 procent lidí léčených na bulimii a anorexii tvoří muži. U mužů je často méně pravděpodobné, že budou vykazovat znatelné příznaky nebo vyhledávají vhodnou léčbu. To je může vystavit riziku zdravotních problémů.

6. Lidé s bulimií mohou mít normální tělesnou hmotnost.

Ne každý s bulimií je ultraštíhlý. Anorexie způsobuje velký kalorický deficit, což vede k extrémnímu úbytku hmotnosti. Lidé s bulimií mohou zažít epizody anorexie, ale stále mají tendenci celkově konzumovat více kalorií prostřednictvím přejídání a očisty. To vysvětluje, proč si mnoho lidí s bulimií stále udržuje normální tělesnou hmotnost. To může být pro blízké klamné a může to dokonce způsobit, že lékař zmeškal diagnózu.

7. Bulimie může mít vážné zdravotní následky.

Tato porucha příjmu potravy způsobuje víc než jen nezdravé hubnutí. Každý systém ve vašem těle je závislý na výživě a zdravých stravovacích návycích, aby správně fungoval. Když narušíte svůj přirozený metabolismus přejídáním a čištěním, vaše tělo může být vážně ovlivněno.

Bulimie může také způsobit:

 • anémie
 • nízký krevní tlak a nepravidelná srdeční frekvence
 • suchá kůže
 • vředy
 • snížená hladina elektrolytů a dehydratace
 • ruptury jícnu z nadměrného zvracení
 • gastrointestinální problémy
 • nepravidelné menstruace
 • selhání ledvin

8. Bulimie může bránit zdravé reprodukci.

Ženy s bulimií mají často vynechání menstruace. Bulimie může mít trvalé následky na reprodukci, i když se váš menstruační cyklus vrátí do normálu. Nebezpečí je ještě větší u žen, které otěhotní během epizod „aktivní“ bulimie.

Důsledky mohou zahrnovat:

 • potrat
 • mrtvé narození
 • těhotenská cukrovka
 • vysoký krevní tlak během těhotenství
 • miminko koncem pánevním a následný porod císařským řezem
 • vrozené vady

9. Pomoci mohou antidepresiva.

Antidepresiva mají potenciál zlepšit příznaky bulimie u lidí, kteří také trpí depresí. Podle Úřad pro zdraví žen v americkém ministerstvu zdravotnictví a sociálních služeb je Prozac (fluoxetin) jediným lékem na bulimii schváleným FDA. Bylo zjištěno, že pomáhá předcházet přejídání a očistám.

10. Je to boj na celý život.

Bulimie je léčitelná, ale příznaky se často bez varování vrátí. Podle ANAD pouze 1 z 10 lidí hledá léčbu poruch příjmu potravy. Pro nejlepší šanci na zotavení identifikujte základní vodítka a varovné signály. Pokud je například vaším spouštěčem deprese, pak se pravidelně léčte duševním zdravím. Vyhledání léčby může pomoci předejít relapsům bulimie.

Výhled

Skutečným řešením pro dlouhodobé udržení hmotnosti je rozumná dieta a cvičební plán. Bulimie v konečném důsledku narušuje normální udržování hmotnosti, což staví tělo na větší výzvy, jak porucha příjmu potravy postupuje. Práce na rozvoji zdravého tělesného vzhledu a životního stylu je nutností. Okamžitě navštivte lékaře, pokud vy nebo váš blízký potřebujete pomoc při léčbě bulimie.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY