11 potravin, kterým je třeba se vyhnout, pokud máte OAB

Potraviny, které mohou dráždit močový měchýř

Hyperaktivní močový měchýř, někdy známý jako urgentní inkontinence, je problém, který má za následek náhlé nutkání močit a potenciální ztrátu kontroly močového měchýře.

Tento stav ovlivňuje řada faktorů. Jedním z faktorů je objem příjmu tekutin; čím více tekutin vypijete, tím více budete muset močit. Kouření je také faktor. Kouření dráždí svalovinu močového měchýře a křeče způsobené kuřáckým kašlem mohou vést k úniku moči.

Některé potraviny mohou dráždit močový měchýř nebo močové cesty a zhoršovat příznaky. Účinky různých potravin na hyperaktivní močový měchýř se liší od člověka k člověku. Pomocí pokusů a omylů určete, které potraviny vás osobně ovlivňují.

Výrobky z rajčat

Podle Cleveland Clinic jsou rajčata kyselou potravinou, která může potenciálně dráždit váš močový měchýř a zhoršit příznaky OAB. Lidé, kteří jsou obzvláště citliví, by také měli vynechat produkty z rajčat, jako jsou:

 • těstoviny
 • pizza omáčka
 • kečup
 • salsa

Káva a čaj

Viníkem kávy a čaje je kofein. Může zvýšit aktivitu močového měchýře a mít za následek exacerbované příznakyvčetně vyšší urgence a frekvence močení a také zvýšené inkontinence. Snížení nebo odstranění příjmu kofeinu nebo přechod na odrůdy bez kofeinu může snížit příznaky.

Pokud jste obzvláště citliví na kofein, mějte na paměti, že i káva a čaj bez kofeinu obsahují určité množství kofeinu.

Čokoláda

Stejně jako káva a čaj obsahuje porce čokolády také určité množství kofeinu – asi 1/4 množství v šálku kávy. Vyzkoušejte bílou čokoládu, která obvykle neobsahuje kofein, nebo hořkou čokoládu, která obsahuje více kakaa a mohla by vaši chuť uspokojit menším množstvím.

Pomeranče, limetky a citrony

Stejně jako rajčata obsahují citrusové plody vysoké množství kyseliny citronové, která může zhoršit kontrolu močového měchýře. Citrusové plody, na které je třeba dávat pozor, jsou:

 • pomeranče
 • limetky
 • citrony
 • grapefruity

Ovoce byste stále měli zařadit do svého zdravého jídelníčku, takže vyzkoušejte méně kyselé druhy, jako jsou jablka nebo banány. Protože každý reaguje na potraviny jinak, experimentujte, abyste zjistili, které ovoce vám způsobuje větší potíže.

Alkoholické nápoje

Spolu s čokoládou a kávou přidejte nápoje pro dospělé na seznam neřestí, které můžete chtít omezit, pokud máte hyperaktivní močový měchýř. To zahrnuje:

 • pivo
 • víno
 • alkohol

Alkohol může dráždit močový měchýř a narušovat signály do vašeho mozku, díky nimž si uvědomujete přetečení močového měchýře.

Sycené nápoje

Šum v sycených nápojích může potenciálně zhoršit příznaky OAB. Dejte si pozor na nápoje jako:

 • nealkoholické nápoje
 • sodovka
 • energetické nápoje

Nápoje s sycením oxidem uhličitým a kofeinem mohou být další potíže, stejně jako šampaňské, které obsahuje oxid uhličitý a alkohol stimulující močový měchýř.

Kořeněná jídla

Stejná jídla, ze kterých vám slzí oči a pálí rty, mohou také dráždit váš močový měchýř, radí Urology Care Foundation. Dejte si pozor na pikantní papriky a omáčky. Buďte zvlášť opatrní u pikantních sals, které obsahují další potravinu na tomto seznamu: rajčata.

Opět každý reaguje jinak. Než vyřadíte pálivá jídla úplně, vyzkoušejte, které na vás působí a které ne.

Sladidla

Podle Cleveland Clinic existují určité důkazy, že umělá i přírodní sladidla mohou zvýšit příznaky OAB. Stejně jako u jiných potravin možná nebudete muset úplně vynechat cukr, ale může být moudré experimentovat a zjistit, zda se vaše příznaky zmírní, když je ve své stravě omezíte.

Zpracované potraviny

Zpracované potraviny obsahují spoustu umělých přísad, jako jsou aromata a konzervační látky, které mohou dráždit váš močový měchýř a zhoršovat příznaky OAB. Zdravá a vyvážená strava by měla obsahovat přírodní a čerstvé potraviny, jako je zelenina a celozrnné výrobky. To platí zejména pro lidi, kteří mají OAB.

Cibule

Stejně jako kořeněná a kyselá jídla může cibule způsobit problémy s močovým měchýřem a zvýšit nutkání močit. Syrová cibule je hlavním viníkem, takže ji zkuste vařit, než ji budete jíst, abyste snížili nepříznivý účinek, který může mít na váš močový měchýř.

Brusinky

Mnoho lidí tvrdí, že brusinkový džus zmírňuje příznaky infekcí močových cest, ale brusinky jsou kyselé. Podobně jako rajčata a citrusové plody mohou brusinky potenciálně dráždit váš močový měchýř a způsobit urgentní inkontinenci. Můžete být v pokušení vyzkoušet brusinkový džus pro úlevu, ale může to zhoršit vaše příznaky. Pokud se chystáte přijímat tekutiny, nejlepší je voda (viz další snímek).

Vyvážený příjem vody

Konvenční moudrost by mohla naznačovat, že aby se člověk vyhnul neustálému nutkání močit, mohl by pít co nejméně tekutin. Ale není tomu tak. Pokud jde o příjem vody a OAB, slovo k zapamatování je „rovnováha“.

Příliš mnoho vody vám jistě způsobí potíže, ale příliš málo tekutin způsobí, že vaše moč bude koncentrovanější a kyselejší a může způsobit zvýšenou potřebu používat toaletu. Omezení příjmu tekutin může také způsobit zácpu.

Váš lékař vám může říci správnou rovnováhu, ale většina odborníků doporučuje vypít ekvivalent šesti 8 uncových sklenic denně a omezit příjem večer.

Veďte si deník jídla

Vzhledem k tomu, že účinky jídla na tělo se mohou u každého člověka lišit, není možné s jistotou říci, zda byste se měli nebo neměli vyhýbat každé z těchto potravin. Potravinový deník vám může pomoci určit, které potraviny způsobují zhoršení vašich příznaků.

V deníku si poznamenejte, jaké potraviny jste jedli, kdy jste je snědli a jakékoli příznaky, které poté zaznamenáte. To vám umožní vidět jakékoli vzorce nebo souvislosti mezi potravinami, které jíte, a vašimi příznaky OAB.

Více informací o OAB

Pamatujte, že pokud máte problémy s močovým měchýřem, poraďte se o tom se svým lékařem. Čím dříve problém rozpoznáte, tím dříve jej můžete léčit a zvládnout.

Pokud jste již byli diagnostikováni, zde jsou některé další zdroje, které vám pomohou zvládnout váš stav:

 • Bylinné doplňky pro zmírnění OAB
 • Léky k léčbě příznaků OAB

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY